בלי זקנים? חיל האוויר
בלי זקנים? חיל האווירצילום אילוסטרציה: דו"צ

לא מעט משאבים ומאמצים משקיע הצבא בניסיונות להוכיח לצעירי המגזר החרדי כי השירות בשורותיו מותאמים לדרישותיו ולשם כך הותאמו מסלולי שירות מיוחדים כידוע כמו גם הנחיות שונות בנושאי כשרות, שבת ועוד. כל אלה לא תואמים לחלוטין את ההנחיה שהטיל קצין בכיר בחיל האוויר על פקודיו: להוריד זקנים.

האירוע התרחש בבסיס תל נוף של חיל האוויר, סגן אלוף הראל ארז, הודיע לכלל החיילים בבסיס כי עליהם לגלח זקנים והוראה זו גורפת וכוללת גם את אותם חיילים המחזיקים ברשותם אישור מיוחד לגידול זקן מטעמי דת או מטעמים רפואיים.

על פי דיווח שהגיע לערוץ 7 קיבלו מרבית החיילים בעלי הזקנים את הגזירה ואכן התגלחו כמצוות הקצין ואולם י', חייל מצטיין בחיל האוויר שהגיע מבית חרדי, סירב לקבל את ההנחיה והודיע כי בכוונתו להישאר עם זקנו.

כשבירר י' כיצד יתכן ואישור הזקן שבידו אינו תקף הובהר לו כי קצין בדרגת סגן אלוף ומעלה יכול לבטל הנחייה מסוג זה. י' לא נואש ופנה לאחראים על סוגיות דת בבסיס אולם אלה הבהירו לו כי סא"ל ארז בדרגה גבוהה מהם ולכן לא יוכלו לפעול מולו.

הדברים לא שינו את דעתו של י' שהחליט להשאיר את זקנו גם כאשר הובהר לו כי יועמד למשפט. משפטו של י' נקבע להיום (חמישי) בשעה 12:00.

אביו של י' מספר על בנו כחייל ממושמע וחרוץ שזכה להיות מהבודדים שהשלימו קורס יוקרתי ואף כזה השוקל התקדמות בשורות הצבא מהלך שיופרע במידה ואכן יירשם בתיקו כי הועמד לדין על סירוב פקודה.

בעקבות פניית ערוץ 7 נפתחה בדיקה בצה"ל לבחינת הפקודה שניתנה הן על ידי סגן אלוף ארז, מניעיה ותוקפה והן לגבי הכוונה להעמיד את החייל לדין.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "זכאות לפטור זקן לחייל נקבעת בהתאם להמלצות גורמי הדת והרפואה ובכפוף לאישור מפקד. בעת מעבר בין יחידות נדרש אישרור מחודש של הפטור על ידי המפקדים ביחידה הקולטת. באשר למקרה המדובר, אישור הפטור עבור החייל יידון ע"י המפקדים בימים הקרובים".