לדון בהשפעה הנפשית של אירועי הקיץ

כנס "מאן באנו ולאן אנו הולכים?" של מכון שילה, שירותי ייעוץ לציבור הדתי, התקיים אתמול (רביעי) ועסק בנושא 'הציבור הדתי והחברה הישראלית'.

בכנס דיברו על תהליכים המתרחשים בציבור הדתי, הן בעקבות אירועי הקיץ האחרונים, והן בשל תהליכים חברתיים- פוליטיים.

הערב התחלק לשני חלקים, בראשון דיברו הרב אביחי רונצקי, האם השכולה בת גלים שאר והרב יונה גודמן, ובחלק השני נערך פאנל בהשתתפות הרב חגי לונדין, פרופ' אשר כהן וד"ר צבי מוזס, ראש מכון שילה, בהנחייתו של ד"ר יועז הנדל.

הרב רונצקי חלק עם המשתתפים את חוותיו ורשמיו ממלחמת צוק איתן, ואת התפיסה העקרונית ביחס לציבור החילוני. הגישה הישירה שלו שמתחילה בלימוד בסיסי של יהדות, בשיתוף ובגובה העיניים, וחיבור רגשי וחוותי.

בת גלים שער, אימו של גיל-עד הי"ד, סיפרה על החום והאחדות בימי החטיפה ובנוסף הדגישה את החשיבות לתהליכים המתרחשים בציבור החרדי, "הם היו שותפים מלאים בעת מבצע שובו אחים".

בחלקו השני של הערב, התקיים פאנל דינמי בהנחייתו של ד"ר יועז הנדל. פרופ' אשר כהן שיתף את המשתתפים ברשמיו ומחקריו לנעשה בציבור הדתי לאומי, "הקמת הבית היהודי היא הזדמנות לצאת מגבולות המגזר, וראוי לעשותה גם אם נדרש מחיר. אותו מחיר ששלמו התנועה הסוציאליסטית והרוויזיוניסטית כאשר עלו לשלטון".

הרב חגי לונדין ייצג את העמדה הדתית, הקוראת לשים סייג לרצון הציבור הדתי לאומי להנהיג את המדינה, ולשמור על הערכים והזהות הבסיסית. ניתן לשאוף להנהגה, אבל בקצב המתאים ולא במחיר טשטוש וויתור יתרים. לאורך הערב כולו הדיון היה פתוח להשתתפות הקהל.