דיסקין על העימות: "ילדי גנון"

ראש השב"כ לשעבר צופה נזק חמור מהעימות בין יורם כהן לבני גנץ. "האווירה בין הארגונים וראשיהם משפיעה מאוד על התוצאות בשטח".

עדו בן פורת - ערוץ 7 , כ"א בחשון תשע"ה

יובל דיסקין
יובל דיסקין
מרים אלסטר, פלאש 90

ראש השב"כ לשעבר יובל דיסקין התייחס הבוקר (שישי) בעמוד הפייסבוק שלו לעימות הפומבי בין הרמטכ''ל בני גנץ לראש השב"כ יורם כהן.

"מודה שמאוד לא אהבתי את תכנית 'עובדה' האחרונה ואת העובדה שהשירות בחר את התכנית להצגת עמדתו בסוגיה הנמצאת עדיין בתחקירים שאני מקווה שעיקרי מסקנותיהם יובאו לידיעת הציבור", כתב דיסקין.

לדבריו, שני הצדדים מתנהגים כמו ילדי גנון, כלשונו, מתקוטטים ונעלבים. "לצערי ומניסיוני ייגרם נזק ואפילו חמור, משום שהאווירה בין הארגונים וראשיהם משפיעה מאוד על רמת שיתוף הפעולה והתוצאות בשטח".

ראש השב"כ לשעבר מתח ביקורת גם על מכתבו של הרמטכ''ל לשר הביטחון ולראש הממשלה ובו ביקורת על התנהלות השב"כ. "יש גם עוד זווית והיא הפטרונות והצביעות התקשורתית של צה"ל, שבאה לידי ביטוי במכתב התלונה של הרמטכ"ל המלין בין השאר על חשיפת סודות על ידי השב"כ", טען דיסקין.

אמש, אחרי הודעת ההבהרה של השב"כ לפיה הארגון לא התריע ממלחמה ביולי אלא מפיגוע, יורם כהן הבהיר כי שב"כ "לא חוזר בו משום מילה שנאמרה בתכנית 'עובדה'".

במכתב לגמלאי הארגון שפורסם בערוץ 10, הבהיר ראש השב"כ כי הוא עומד מאחורי טענות אנשי הארגון שהושמעו בתכנית "עובדיה", ולפיהן העבירו את ההתרעה על מלחמה ביולי, בניגוד למה שנטען בצה''ל. "אנו עומדים מאחורי כל הדברים שנאמרו בתוכנית על ידי אנשינו. דברים אלה הם מדויקים ומשקפים את תמונת המציאות ואת השתלשלות האירועים נכונה", כתב כהן.

ראש השב"כ תקף גם את הרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ, בעקבות המכתב ששיגר לשר הביטחון ולראש הממשלה ובו ביקורת על התנהלות השירות. "כל המידע שנמסר בכתבה על ידי אנשינו הינו אמין ומגובה באסמכתאות. אנחנו נאמנים ליושרה לאותנטיות ולאמת המקצועית שלנו ונמשיך לפעול לאור הערכים המנחים אותנו לאורך שנים", הוא הוסיף.

כהן הבהיר כי במסגרת המגעים להכנת הכתבה ב"עובדה", הובטח לשב"כ שלא יהיה עיסוק בממשק שבין הארגון לדרג המדיני "או לעמת בינינו לבין צה"ל. החלטתי לשתף פעולה עם התוכנית מתוך רצון למצב את הארגון כגוף מקצועי, רלוונטי ובעל תרומה משמעותית להישגי מבצע צוק איתן".

"הדרך והמסרים בהם בחר צה"ל להציג את התייחסותו לדברים, מבלי ששמע אותם או צפה בתוכנית, הם אלה שהובילו לחילופי הדברים הקשים ולעימות הקשה שהתגלע", טען כהן. "לאחר התוכנית ומבלי ששוחח עמי, שיגר הרמטכ"ל אל ראש הממשלה ואל שר הביטחון מכתב חריף, בו הועלו טענות קשות ביותר וחסרות בסיס נגד הארגון".