מה מתחת למתחם קבר דוד?
מה מתחת למתחם קבר דוד? צילום: יונתן סנדלר. פלאש 90

פנינה הלר, תושבת ירושלים כבת שישים, נכדתו של הרב שמואל הלר זצ"ל, רב הקהילה האשכנזית בעיר צפת לפני למעלה ממאה שנה, סיפרה בראיון מיוחד לערוץ 7 את עדותה על ביקור נדיר שלה, לפני כשלושים שנה, במנהרות שמתחת קבר דוד.

על המראה המסעיר שנגלה לעיניה סיפרה הלר במהלך ביקורה היום (שני) בקבר דוד אליו היא מגיעה מזה עשרות שנים לביקור ותפילה במקום.

בראשית דבריה מספרת הלר כי כבר לפני שלושים שנה ביקורה במתחם קבר דוד היה עבורה חלק בלתי נפרד מסדר היום הקבוע. באותם ימים הוצב בפתח המקום שומר בשם זאב, ניצו שואה שבעברו היה וחם בשורות הפרטיזנים מול הצורר הנאצי.

לתפקיד השומר בקבר דוד, מספרת הלר, הגיע זאב לאחר תקופה שבה היה שומר בכותל. באחד הלילות חלם חלום ובו ראה, כך סיפר לה לימים, את דוד המלך האומר לו 'מחר אתה בא אלי'. בבוקר היום שלמחרת הודיעו לזאב כי הוא עובר לשמירה בקבר דוד.

"הייתי מגיעה לשם לומר תהילים בכל יום. זאב סיפר לי על החיים ביערות והמאבק בנאצים. נוצר בינינו קשר", היא מספרת. תוך כדי שיחותיו עימה סיפר לה זאב באחד הימים כי ביקר במחילות ובמנהרות שמתחת למתחם הקבר. "הוא סיפר לי שיש למטה בוודאות 18 קברים של מלכי יהודה", מספרת הלר ששאלה את זאב 'איך לא פחדת לרדת למטה', אמרה והזכירה את האגדות והסיפורים המפחידים שנרקמו סביב המקום. "הוא אמר לי שהוא לא מפחד כי הוא היה ביערות ועבר כבר דברים מפחידים".

"יום אחד", ממשיכה הלר בעדותה, "הוא החליט שהוא רוצה לקחת אותי ולהראות לי את הקברים שעליהם הוא מדבר. לא הסכמתי מייד", היא אומרת ומזכירה את חששה האישי בעקבות הסיפורים המסתוריים והמפחידים שסופרו לה על המקום. בסופו של יום גברה הסקרנות והלר הסכימה להתלוות לזאב ולרדת אל עמקי המחילות שמתחת קבר דוד.

זאב לקח איתו פנס גדול והשניים ירדו דרך פתח המנהרה הנעולה, הפתח שרק בידו היו המפתחות אליו.

על הביקור עצמו היא מספרת: "היו כחמש עשרה מדרגות ואז הגענו לאולם גדול מאוד, דומה מאוד למערת המכפלה". בצידו של האולם ניצבה מצבת קבר גדולה מאוד וגבוהה מאוד. "מיד עזבנו כי פחדתי", היא מוסיפה ומתארת: "נכנסנו למנהרה חצובה מאוד. היה מאוד חשוך. הלכנו עד שפתאום ראיתי אור גדול. אמרתי לו 'מה זה האור הזה'. הוא אמר לי 'בואי'". זאב הוביל את הלר דרך המעבר אל חדר גדול שלדבריה קירותיו היו מצופים זהב שבהק וזהר. הלר נותרה בפתח החדר מבי להיכנס אליו. "לא נכנסתי לחדר הזה כי אחז אותי פחד גדול. שמעתי קולות מפחידים ומשונים והחלטתי שאני מיד חוזרת. כל הגוף שלי רעד מפחד".

בדרכה חזרה מהחדר המוזהב ראתה הלר כמה וכמה קברים פזורים. כשהיא מנסה למקם את הקברים המדוברים כיום היא מציינת את השדה שמחוץ לקבר. להערכתה הקברים המדוברים היו מתחת לדרך המובילה אל אותו שדה. הלר מוסיפה ומתארת כי על חלק מהקברים היו חקוקים כתרים לצד כתובות שלא ניתן היה להבין במבט מהיר, גם בשל החשיכה ששררה במקום.

"זאב הכיר שם כל פינה", היא מספרת "לקחתי את הרגליים והתחלתי לרוץ. מאז לא חשבתי לחזור לשם. כל הגוף רעד לי". כשהיא מנסה להעריך את מיקומו של החדר המוזהב היא משערת שהמיקום הוא מתחת לבולען שנפער בשנה האחרונה ימים אחדים לפני חג השבועות.

מאז זאב עצמו הלך לעולמו ולדבריה הוא הקפיד שלא לקחת איתו איש לסיור דומה. "זה היה אסור לו. אם היו יודעים היו מפטרים אותו. אני מספרת על זה עכשיו רק בגל שהוא כבר נפטר", היא אומרת.

יצוין כי יעקב סביליה, מאנשי הועד למען דוד המלך ומהפעילים המרכזיים לחיזוק האחיזה היהודית במקום, הציג בפני הלר את הציור ששרטטה בתו של החוקר האמריקאי ג'יימס טרנר ברקלי ששהה בארץ ישראל פני כמאה וחמישים שנה. הלר מספרת כי המראה שראתה לפני כשלושים שנה בסיור שערך לה השומר זאב דומה מאוד למראה שתיארה בתו של החוקר.

סביליה עצמו מציין כי הלר סיפרה את סיפורה הייחודי לחברותיה זמן רב לפני שרשות העתיקות פרסמה את ציורה של ברקלי ובו מצבת האבן הענקית בקצה האולם התת קרקעי.

כאן המקום להוסיף ולציין כי בימים אלה שיגר סביליה לפעילים העוסקים /news/285027בקבר דוד ושימורו מסמך ובו עדויות על התגברות הניסיונות לאחיזה נוצרית במתחם קבר דוד בימים האחרונים. נביא כאן את דבריו כלשונם במסמך שנשלח:

מזה כחודשיים שאני עוקב בדאגה אחר התגברות ניסיונות הנוצרים בסיוע גורמים מבית להשתלט על הר ציון בכלל וציון 'קבר דוד'.

להלן העובדות:

1. עדות אישית: בערב שבת פרשת חיי שרה הגעתי כבכל ערב שבת למנחה וקבלת שבת לציון 'קבר דוד' כשברקע נשמעת שירה נוצרית אדירה מכיוון חדר ''הסעודה'' שמעל ציון הקבר. שוחחתי מיד עם השומר של משרד הפנים במקום. וסיפר הבחור הנחמד שבעקבות אירוע לפני כשבועיים, כאשר השומר במקום העיר לקבוצה נוצרית אריטראית להפסיק את השירה הפליאו בו מכות נמרצות.

קב''ט משרד הפנים פנה לסגן שר הדתות לדבריו וביקש שיהיה שילוט שהשירה במקום אסורה וזה יסייע בידם לאכוף את הנוהל, משרד הדתות סירב ובעקבות כך ניתנה הוראה לשומרים מקב''ט משרד הפנים להניח לקבוצות לשיר. לצערנו התופעה הזו הולכת ומתגברת בחדר הסעודה ובחצרות סביב 'קבר דוד' . יש לציין שהשר לשעבר – ג. סער דאג לאכוף את איסור השירה ומאז התפטרותו נוצר חלל בשטח.

2. מתוך ידע אישי נוסף, אישיות בכירה [שמה ידוע לי] במשרד התיירות הודיעה לאחרונה שהמשרד עושה הכול לממש את רצונם של הנוצרים בעניין 'הסעודה האחרונה'.

3. במהלך סיור שערך ראש העיר לאחרונה בהר ציון – שלף קצין משטרה בכיר [שמו ודרגתו ידועים] תצלום אוויר של הר ציון וניסה לשכנע את ראש העיר לפנות את ישיבת התפוצות מההר מפני ש "ממילא רוב ההר בשליטה נוצרית והנוכחות היהודית דווקא, היא שגורמת לבעיות וחיכוכים''. השתמע לנוכחים שהקצין הנ''ל ממשיך ופועל בפועל להגשים מטרה זו.

4. בימים האחרונים, שניים מתושבי הרובע, בעלי תפקידים בכירים בעבר במשרד הפנים ובעיריית ירושלים, נפגשו עם הפטריארך היווני אורתודוכסי כדי לסייע בידו לממש את ההשתלטות על השדה הפתוח הסמוך ל'קבר דוד'.

5. הנוצרים היוונים אורתודוקסים ממשיכים בבניה בלתי חוקית בשדה הפתוח הסמוך ובניסיונות ההשתלטות על ההר, בידיעת גורמי האכיפה בעירייה שלא עושים דבר.