המנהרה שנחשפה
המנהרה שנחשפה צילום: דובר צה"ל

שני סטודנטים ממכללת אפקה להנדסה, מעיין הראל (28) מתל־אביב וגבי יניב (31) מראשון־לציון, יציגו בשבוע הבא בכנס ביטחוני של כלי נשק בלתי מאוישים את הפתרון שהגו לאיתור המנהרות מרצועת עזה לישראל.

העיתון "ידיעות אחרונות" מדווח הבוקר (חמישי) כי השניים החליטו לפתח את החפרפרת במסגרת פרויקט גמר בלימודי התואר שלהם בפקולטה להנדסה מכנית, וכך בא לעולם אב־טיפוס של "החפרפרת".

החפרפרת משמשת "כלי רכב" שעליו ניתן להתקין אמצעים שיכולים לסייע באיתור מנהרות ופעילות תת־קרקעית. המכשיר, בדומה לחפרפרת, דוחק את עצמו בתוך האדמה, אך בניגוד לכלים אחרים שנועדו למטרה זו, הוא לא חופר מנהרה אלא מעביר את החול מצד לצד וכך ממשיך לנוע קדימה.

אולם, גילוי מנהרות לא היה המטרה המקורית של הפיתוח, כפי שסיפר מעיין הראל. "כשהתחלנו לעבוד על החפרפרת, אף אחד לא דיבר על איום המנהרות. הרעיון היה בכלל לבדוק תעלות, להעביר כבלים ומטענים במקומות לא נגישים".

אבל כמה חודשים לאחר שהסטודנטים הציגו את הפרויקט נפתח מבצע "צוק איתן". "פתאום הבנו שלחפרפרת הזו יש יכולת לסייע למערכת הביטחון", הוסיפו השניים. היזמים נפגשו עם בכירים בתעשייה הצבאית. אלה התעניינו בפרויקט ואף הציגו אותו בפני מפקד זרוע היבשה.

פרופ' עמי מויאל, נשיא מכללת אפקה להנדסה, אמר כי "אנו גאים שפרויקט גמר של סטודנטים באפקה, שהתחיל במעבדות שלנו, נמצא כעת בשורה אחת לצד פרויקטים של התעשיות הביטחוניות המובילות".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו