חוגגים את הסיגד גם במכללת אפרתה

במכללת אפרתה צוין חג הסיגד במופע עם סטודנטיות בנות העדה, תערוכת כלים אותנטיים, ריקודים ומצגת על החג והכמיהה לציון.

שמעון כהן , כ"ז בחשון תשע"ה

מתוך התערוכה
מתוך התערוכה
צילום: מכללת אפרתה

בני העדה האתיופית בכל רחבי הארץ מציינים היום את חג הסיגד. החג, הנחגג חמישים ימים בדיוק לאחר יום הכיפורים מציין יום של תשובה לאומית וקהילתית.

מוקדם יותר השבוע חגגו סטודנטיות ממכללת אפרתה את החג עם בנות העדה האתיופית הלומדות בתוכנית 'בשביל ההוראה' במכללה.

במסגרת פעילות אגודת הסטודנטיות, הציגו הבנות מצגת על תכני הסיגד ועל הכמיהה לציון במורשת העדה. במצגת שובץ גם חלק מסיפורו האישי של דודתה של אחת התלמידות על המסע הקשה מאתיופיה לארץ דרך סודן. לאחר המצגת, לימדו התלמידות, בנות העדה, את שאר התלמידות והסגל ריקודים אתיופיים מסורתיים כשהן לובשות בגדים חגיגיים מסורתיים. 

בנוסף הוצגה במשך היום תערוכה מרשימה של כלים, בגדים ותמונות אותנטיים שהביאו התלמידות מביתן ובאמצעותם סיפרו על מנהגים שונים של העדה. בין השאר הוצגו בתערוכה בגדים טקסיים לאירועים חגיגיים כמו חתונות וחגים, כלים להגשת אוכל, מנשא מיוחד לנשיאת תינוקות, ספר 'אורית' (תורה) ששרד את כל הדרך מהכפרים באתיופיה, ספרים ותמונות מהוויי הכפר היהודי באתיופיה והמסע לארץ ישראל. הכול לוּוה בהסברים על משמעות המצגים וחשיבותם.

יצוין כי תוכנית "בשביל ההוראה" פועלת זו השנה החמישית במכללת אפרתה. התוכנית מיועדת לפיתוח מנהיגות חינוכית בקרב בנות העדה האתיופית. בתוכנית לומדות השנה למעלה מעשרים סטודנטיות הנמצאות בשלבים שונים של התואר. חלקן עולות חדשות וחלקן ותיקות.

פרופסור ישראל רוזנסון ראש המכללה הציע לאמץ את החג בכלל עדות ישראל מאחר ומדובר בחג המושתת על ערכים ועקרונות הרלוונטיים לכל העם. "חג הסיגד כידוע נחגג 50 יום אחרי יום הכיפורים והוא מהווה יום תשובה לאומי שצוין באתיופיה כקיבוץ של מספר כפרים יחד. על כן הוא חג כללי וחברתי. הקֶייסים, כהני העדה, מכינים את הקהילה מבחינה נפשית ופיזית לקראת החג וכל הקהילה עולה יחד בצום ותפילה להר גבוה וקוראת מהאורית, התורה-, פסוקי תשובה. הסיגד מציין את הכמיהה לירושלים וחוזקה של הקהילה והרצון לחדש את הקשר עם הקב"ה. מן הראוי לכולנו דווקא בימים אלו לדבוק בערכים החשובים הללו ולקבל את חג הסיגד כחג לאומי".