התשובה של ארדן לטרור ממזרח ירושלים

ארדן הודיע כי הורה לאנשי משרדו לבחון את אפשרות שלילת תושבות הקבע והזכויות הסוציאליות של תושבי מזרח הבירה שמסיתים לאלימות.

אורלי הררי , כ"ט בחשון תשע"ה

השר ארדן בכנס ירושלים, הבוקר
השר ארדן בכנס ירושלים, הבוקר
ניסים לב

שר הפנים הנכנס גלעד ארדן אמר היום (שבת) כי הוא הורה לאנשי משרדו לבחון את האפשרות של שלילת תושבות קבע מתושבי מזרח ירושלים שמעודדים טרור.

"הוריתי לבחון ולהמליץ כדי ניתן להרחיב את הסמכויות שלי כשר פנים לשלול את תושבות הקבע והזכויות הסוציאליות הנלוות מערביי מזרח ירושלים שמעודד טרור, הסתה ואלימות", אמר השר באירוע "שבתתרבות" שנערך בנס ציונה.

ארדן התייחס בנוסף לסגירת המרכולים בתל אביב בימי שבת וציין כי בכוונתו להקים ועדה ציבורית שתספק המלצות בנושא.

"בכוונתי להקים ועדה ציבורית שיהיו חברים בה גם גורמים דתיים ורבניים וגם גורמים חילוניים שימליצו לי מה האיזון הנכון בתחום זה", אמר. "ברור לי שכל החלטה שתהיה תקפה לתל אביב תהיה משמעותית לכל מדינת ישראל. סוגיית השבת היא סוגיה רצינית וחשובה שיש לה ערך לאומי, חברתי, משפחתי ומסורתי. אני מאמין ב'חיה ותן לחיות' וחשוב שנמצא את האיזון הנכון בנושא הזה".

נציין כי ביום חמישי חשף ראש העיר ירושלים, ניר ברקת, את פרטי התכנית לחיזוק הביטחון האזרחי והאישי בעיר הבירה. התכנית, שתופעל ברחבי העיר החל מיום ראשון, כוללת תוספת של 215 מאבטחים לגני הילדים, התקנת מאות מצלמות וידאו במעגל סגור באזורי מוסדות החינוך, עיבוי אמצעי האבטחה של גני הילדים והתקנת לחצני מצוקה בגנים.

כמו כן, במסגרת התכניות יופעלו 50 ניידות שיטור עירוני משולבות למשטרה ולעירייה ו-30 ניידות סיור מיוחדות רק למוסדות החינוך בעיר שיכולות להגיע תוך פחות משתי דקות לכל מוסד. במקביל, ייערך מבצע נרחב לגיוס מתנדבים למשמר האזרחי, יחודדו נוהלי אבטחת בתי כנסת, יוצבו בלוני תצפית בשמי העיר ויוקם חמ"ל מאוחד לכלל הגורמים.