ליל יום העצמאות בכותל
ליל יום העצמאות בכותל צילום: חזקי עזרא

ועדת השרים לענייני חקיקה אמורה לדון היום (חמישי) בהצעת חוק יום העצמאות (תיקון- מועד יום העצמאות) שיזם ח"כ עמרם מצנע (התנועה).

על פי ההצעה, יחול יום העצמאות למדינת ישראל ביום חמישי באופן קבוע. 

בארגון רבני צהר, מביעים הבוקר התנגדות להצעת החוק, וטוענים כי מועד חג העצמאות (ה' באייר) הוא חלק ממסורת ישראל.

בארגון מציינים, כי על פי המסורת, התאריך העברי המקורי בו ארע האירוע המשמעותי הוא היום שנקבע לדורות ליום שמחה והלל, ואין לחרוג ממנו אלא לצרכים מיוחדים כמו מניעת חילול שבת. "חגיגת יום העצמאות שלא על פי תאריך קבוע בלוח השנה העברי עשויה לשמוט במידה רבה את הערך המקודש שיהיה ליום העצמאות מבחינת ההלכה היהודית".

"השינוי יכול לגרום גם לפיצול חגיגות יום העצמאות בקהילות השונות", טוענים רבני צהר, "החג נחוג בקהילות דתיות בתפילות חג מיוחדות. קביעת יום העצמאות בתאריך שאינו מתחשב בפסיקה ההלכתית תגרום לפיצול בין קהילות שונות ביחס לשאלה באיזה יום ראוי לחגוג את יום העצמאות", נאמר בהודעת צהר.

"עמדת רבני צהר היא שיום הקמתה של המדינה היהודית הוא גם יום קדוש שיש לו ערך דתי המאחד את חלקי העם, לפיכך עליו להיקבע בהתאם למקובל במורשת ישראל", קובעים בארגון.

נציין, כי בדברי ההסבר להצעת החוק של ח"כ עמרם מצנע נאמר, כי לאחר התיקונים שבוצעו לאורך השנים בחוק יום העצמאות "בהתאם לכללי לוח השנה העברי ובהתאם לתיקוני החקיקה, יום העצמאות חל בפועל ביום ה' באייר רק כאשר ה' באייר חל ביום רביעי בשבוע, ואחרת הוא מוקדם או נדחה. לפיכך, מוצע לקבע את מועד וחגיגות יום העצמאות על ידי קביעת יום העצמאות ביום חמישי בשבוע שבו חל יום ה' באייר".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו