ארנס: חוק הלאום מיותר

שר הבטחון לשעבר סבור שמדובר בחוק שפוגע במשרתי צה"ל שאינם יהודים.

בני טוקר , ג' בכסלו תשע"ה

משה ארנס
משה ארנס
צילום: פלאש 90

שר הביטחון לשעבר פרופ' משה ארנס, מתנגד לחוק הלאום אותו מקדם ראש הממשלה בנימין נתניהו למרות התנגדותן של שתיים מסיעות הקואליציה.

בראיון לערוץ 7 מסביר ארנס, כי "דווקא מכיוון שאני מאנשי הליכוד הוותיקים לא בטוח שהחוק הזה הוא ברוח הליכוד, זהו חוק מיותר".

לטענתו של ארנס, גם אחרי 66 שנים, השפה הדומיננטית בישראל היא עברית, הספרים בעברית, המנון התקווה עברי, הדגל כחול לבן ולכן אין צורך בחוק. ''לא הופכים למדינה יהודית בגלל חקיקה".

לדבריו החוק עלול לפגוע במשרתי צה"ל הלא יהודים, "יש כאן קרוב לרבע אזרחים שאינם יהודים וחלקם משרתים בצבא כמו הדרוזים, מח"ט גבעתי הוא דרוזי, אז אנחנו רוצים לעודד אותם ואין סיבה לפגוע בהם ולעשות צעד שיכול להתפרש לא נכון".

ארנס טוען כי מדינה יהודית יוצרים עם עובדות ולא עם חוקים, "זה מיותר כי אנחנו מדינה יהודית ולא צריכים בשביל זה חקיקה, מדינה יהודית היא יהודית בגלל העובדות בשטח".

נציין כי ראש הממשלה נתניהו הבהיר גם היום (שלישי), כי הוא איננו נסוג מהכוונה לחוקק את חוק הלאום. "אני לא מכיר מדינה דמוקרטית ותוססת יותר מישראל בעולם, בוודאי לא באזורנו. הדמוקרטיה הזאת מובטחת", אמר נתניהו במפגש בין ממשלות ישראל וצ'כיה.

"מה שקוראים עליו תיגר זה היותה של ישראל מדינת הלאום של העם היהודי, ועל כן אנחנו נעדכן לפי חוק את הזכות הלאומית הזאת של העם היהודי לצד הבטחת הזכויות האישיות של כל אזרחיה". לדברי נתניהו, "השילוב הזה הוא מה שחשוב וזה מה שאני מקדם בעקרונות החוק. אנחנו נמשיך לעשות את זה כדי להבהיר את העובדה שישראל היא מדינה יהודית ודמוקרטית".