פרופ' ישראל אומן
פרופ' ישראל אומןצילום: פלאש 90

חתן פרס נובל, פרופ' ישראל אומן, משתתף הערב (שלישי) בכנס "מדינה בשלטון הבג"ץ" של תנועת "אם תרצו".

"אני חושב שזו הבעיה של מדינת ישראל ב-ה' הידיעה", קבע פרופ' אומן וסיפר, "השופט ברק אמר לי פעם שהוא ובג"ץ זה כמו חז"ל אבל הם לא. השופט ברק צריך להתעורר: אנחנו חיים 1500 אחרי תקופת התלמוד".

לדבריו, "ההחלטה של בג"ץ לסגור את מתקן חולות הסתמכה על חוקי היסוד כמו כבוד האדם. החוק הזה התקבל ברוב של 32 נגד 21. זאת אומרת פחות מחצי מחברי הכנסת השתתפו בהצבעה", הוסיף.

אומן הסביר את הבעיה בחוק, "חוק יסוד כבוד האדם וחירותו נשמע כמו חוק מאד יפה. מי יתנגד לדבר כזה? הבעיה היא שבג"ץ מחליט מהו כבוד האדם ומה ערכיה של מדינת ישראל".

אומן האשים את מערכת המשפט בהשחתה, "מערכת המשפט היא מושחתת לא מבחינת מעטפות וכדו'. אלא היא מושחתת בזה שהיא מאכילה את עצמה".

ד"ר רונן שובל מייסד תנועת "אם תרצו" אמר בכנס, כי "ב-2004 נסעה משפחת חטואל בגוש קטיף. המחבל שרצח את משפחת חטואל ירה עלייה מתוך בניין שבג"ץ אסר להרוס. בשם כל מיני ערכים לא ברורים בג"ץ אסר על הרס הבניין וכך התבצע הרצח של משפחת חטואל. החלטת בג"ץ עלתה בדם משפחת חטואל".

"מבחינת בג"ץ, להכניס מסתננים מאפריקה לישראל כן, אבל זכויות לתושבי דרום ת"א לא. הריסת בתים ליהודים כן, הריסת בתים למחבלים לא. ישובים לערבים בלבד כן, ישובים ליהודים בלבד לא. אנחנו נחזיר את הדמוקרטיה הישראלית לעם ישראל", הוסיף.

בכנס משיקה תנועת "אם תרצו" את נייר העמדה "מדינה בשלטון הבג"ץ: כתב אישום-בג"ץ נגד הדמוקרטיה הישראלית" הבוחן את הנזקים של ההפיכה השיפוטית של המערכת המשפטית הישראלית ומביא פתרונות להשתחרר משלטון הבג"ץ .

בנוסף, משיקה התנועה עצומה שתוגש לנשיא המדינה ריבלין הקוראת להחזרת הדמוקרטיה הישראלית לידי הציבור, קוראת לביטול ההפיכה השיפוטית, את ביטול המונופול של היועץ המשפטי לממשלה.