"הדיון ב'הדתה' - עם גוון אנטישמי"

הרב הצבאי הראשי לשעבר, הרב אביחי רונצקי, תוקף במילים חריפות את העיסוק הגובר בשבועות האחרונים במה שזכה לכינוי "הדתה" בצבא.

בני טוקר , ג' בכסלו תשע"ה

הפיכה צבאית?
הפיכה צבאית?
צילום: יעקב נעמי, פלאש 90

ישיבת ועדת המשנה של ועדת החוץ והביטחון של הכנסת אתמול (שני) שעסקה בתופעות ה"הדתה" בצה"ל במהלך מבצע צוק איתן, בצירוף לכנסים נוספים בנושא, מכעיסים מאוד את הרבצ"ר לשעבר, תא"ל (מיל') הרב אביחי רונצקי.

"במקום שהם ינסו לברר מדוע נוצר ואקום כל כך גדול, שאליו נכנסו המוני בני הציונות הדתית, במקום זה הם עוסקים בסכנה של הציונות הדתית לצה"ל", אומר הרב רונצקי בראיון לערוץ 7.

הרב רונצקי מספר, כי "רק בשבוע שעבר השתתפתי בכנס של המועצה לשלום ובטחון ושם האשימו אותנו שאנחנו נעשה הפיכה צבאית, ד"ר עמיר בראון טען שאנחנו מנסים להשתלט על הצבא כדי לסכל החלטות של ממשלה נבחרת והקהל מחה לו כפיים".

לדבריו יש היום קבוצה קטנה של גורמים אליטיסטים שמסיתים נגד הציבור הדתי בצה"ל, "במקום לעסוק בחמאס, הם דואגים כשהם רואים חיילים הולכים לכותל לברך הגומל אחרי המלחמה. הם רואים איך הציבור הדתי לאומי נעשה גורם מרכזי בכל חלקי החברה ובצבא והם מנסים להפיל את הרוח הנפלאה הזאת. אבל אנחנו צריכים להמשיך לעשות את הדברים ביד רמה ובשמחה".

הרב רונצקי דוחה את דבריו של הרב אלי סדן שאמר שאין מקום לרמטכ"ל דתי בצה"ל, "זו אמירה אומללה, רוב הציבור בארץ בשל בהחלט לרמטכ"ל דתי, ואם יהיה רמטכ"ל דתי זה יהיה לא פחות טוב ממישהו אחר. הציבור רוצה גם אנשים עם שאר רוח, אני יודע שהיום אפילו הרבנות הצבאית חוששים מעיתונאים ופוחדים להביא אנשים כמוני להרצאות. אבל בפועל בכל המלחמות האחרונות היה ביקוש עצום לשמוע את הדברים שלי בכל היחידות כולל המיוחדות".

"בעפרת יצוקה הכניסו אותי לכמה מקומות עם טנקים, הם יודעים שלרבנים יש מה לומר כדי לחזק את רוח הלחימה", מזכיר הרב רונצקי, "שמונים אחוז מאזרחי המדינה הם מסורתיים והם רוצים את החיבור למסורת. לכן כל אלה שעושים היום את הכנסים בנושא ההדתה, יש לזה גוון אנטישמי. הם לוקחים את הכניסה המאסיבית של דתיים לצבא, ומנסים להציג את המהלך הזה כמהלך שלילי ועוד נותנים לו שם אקדמי, הדתה".

יוגב: ''האויב הוא חמאס - לא הדתיים בצה"ל'', מתוך הדיון אתמול בכנסת