"האוצר עושה הכל למסמס את העלאת שכר המינימום"

יו"ר ההסתדרות מאיים כי אם לא תיפתר סוגיית שכר המינימום ההסתדרות תחל בשביתה כללית במשק מיום ראשון הבא. "יש כתובת אחת - שר האוצר"

אורלי הררי - ערוץ 7 , ד' בכסלו תשע"ה

יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן דיבר הבוקר (רביעי) בכנס שדרות לחברה וידידות שמתקיים היום במכללת ספיר ובעיר שדרות ואמר כי מיום ראשון הבא ההסתדרות תצא לשביתה כללית במשק אם לא תיפתר סוגית שכר המינימום, עובדי הקבלן ועובדים עם מוגבלות.

"שר האוצר וראש הממשלה אתם צריכים להסתכל לעצמכם בראי ולשאול את עצמכם איזה מדינה אתם רוצים, מדינת סעד או מדינה שבה מרווחים בכבוד, אחרי שתתנו תשובה אמיתית תבואו ותגידו לי איך פותרים את הבעיה. איך נבחרי ציבור מרשים לעצמם לראות את העוני ואת תופעת עובדי הקבלן והעובדים עם המוגבלות ונותרים בשקט. אף אחד לא אומר שהבריאות, החינוך והרווחה לא צריכים להיות שוויוניים, אך אחד בפה ואחד בלב. אני נחוש להביא שינוי". 

לדבריו "יש כתובת אחת - שר האוצר ובידו להחליט שמשנים את שכר המינימום, מצמצמים את העוני ומשנים את מצב עובדי הקבלן. משרד האוצר עושה הכל למסמס את הנושא. אין תרוצים ואי אפשר ללכת מאחורי צוותים מקצועיים, מי שבא לעשות שינוי צריך לקבל החלטות. אם הנושא לא ייפתר, ההסתדרות תלחם ואנחנו נלחם ללא פשרות. הוועדים החזקים ישבתו בשביל החלשים".

ניסנקורן המשיך ואמר כי "הפכנו להיות מדינה שמובילה בפערים חברתיים, הפער בין העשירים לעניים הוא אסון לאומי. לממשלה לא אכפת, הם מסרבים לראות את האדם העני. גם עם העלאת שכר המינימום ל-5,300 שקלים קשה לצאת ממעגל העוני, אך אתה מייצר סיכוי למאות משפחות. 15 אלף מורים עובדי קבלן, ככה רוצים לשפר את החינוך? בבתי חולים העובדים והרופאים והאחיות החלו להיות עובדי קבלן, זה בושה שנאבקים על תיירות מרפא"

"אם הפוליטיקאים מסרבים לטפל בנושא הזה עכשיו, אז שיגידו לציבור באומץ - אני החלטתי שנושא העניים לא מעניין אותי ועכשיו תשפטו אותי. לא ניתן להם להתחמק מלהתמודד עם הנושא הזה. בעשר השנים האחרונות התוצר עלה והשכר נשחק. מדינה שבה אחד מכל שבעה אזרחים הוא עני. צריך לשים מטרות ספציפיות ולהשיג אותן - שכר מינימום, עובדי קבלן ועובדים עם מגבלות".

ניסנקורן התייחס גם למצב בחברת החשמל ובנמלים ואמר כי הוא "יכול להגיע לרפורמה מוסכמת בחברת חשמל ובנמלים תוך חודש, רפורמה שהיא קודם כל טובה לאזרחים, שתיים טובה למשק ושלוש טובה לעובדים, אך זה בידי הצד השני".

יו"ר ההסתדרות גם נשאל לגבי התנאים שקיבל קודמו בתפקיד עופר עיני ומדוע הוא היה צריך לקבל דירה, אך סירב להתייחס לדברים.