נכבה כן, גירוש יהודי המזרח לא?

יוזם החוק לציון גירוש יהודי ערב, ח"כ אוחיון, אומר לקראת הטקס הערב כי "חלק מאנשי תרבות, רוצים למחוק את המזרחיים".

חזקי ברוך , ח' בכסלו תשע"ה

יוזם האירוע והחוק לציון יום היציאה והגירוש, ח"כ שמעון אוחיון (ישראל ביתנו), סבור כי התרבות הישראלית מתעלמת מהמזרחים.

בכנס שנערך בשבוע שעבר לציון יום היציאה והגירוש באוניברסיטת בר אילן, נאם ח"כ אוחיון ואמר כי "חלק גדול ממי שקוראים לעצמם אנשי תרבות, רוצים למחוק אותנו, המזרחים, מהתרבות הישראלית".

"אני קורא על הסינמטק, באיזה להט הוא מגן על הזכות להתעסק בנכבה, ואני שואל- איפה המזרחים? מי מתעסק בסיפור הגירוש של קהילות מדינות ערב? כשהמשורר נתן זך מדבר על יוצאי מדינות ערב ומתאר אותם כאנשי מערות, מישהו צועק? אני מצטער אך אין מנוס מהמסקנה כי ישנם כאלו, המגדירים עצמם אנשי תרבות, שפשוט מנסים למחוק את הסיפור והמורשת שלנו מהנרטיב של ישראל".

נציין כי החוק לציון יום היציאה והגירוש, שיזם חבר הכנסת אוחיון, עבר בקריאה שלישית כבר במושב הקיץ, והוא מעגן לראשונה את סיפור העלייה, היציאה והגירוש של היהודים במדינות ערב בשנות ה-50.

אוחיון הוסיף, "היום הזה הוא תחילתו של תיקון עוול היסטורי. האקסודוס השני של מדינת ישראל יסופר השנה לראשונה. אסור לנו לנוח. בני הנוער, חלקם צאצאים לפליטים בעצמם, עדיין לא מכירים את הסיפור. מבלי לזלזל בסיפור הקשה של יהדות אירופה, על כל נערה ונער להכיר את סיפור יציאתם וגירושם של יהדות מדינות ערב. אני אישית לא מתכוון לנוח עד שיום היציאה והגירוש יהיה חלק בלתי נפרד מתכנית הלימודים".

נזכיר כי בשבוע שעבר הודיע בית הנשיא לזמר והיוצר עמיר בניון כי לאור השיר שבחר להוציא השבוע, לא תתאפשר הופעתו המתוכננת במסגרת הטקס לציון יום היציאה והגירוש של היהודים מארצות ערב ואיראן, שיתקיים הערב במשכן הנשיא.

מנכ"ל בית הנשיא, הראל טובי, כתב למארגני הטקס כי  ״על רקע פרסום שירו האחרון של עמיר בניון אתמול, אבקש להודיעכם כי לא נוכל לאפשר את הופעתו במשכן הנשיא.