הממשלה אישרה את החוק החדש נגד המסתננים

שרי הממשלה אישרו פה אחד את הצעת החוק של משרד הפנים להתמודדות עם תופעת ההסתננות. "לתת מענה לבעיית ההסתננות הבלתי חוקית".

חזקי ברוך - ערוץ 7 , ח' בכסלו תשע"ה

הממשלה אישרה את החוק החדש נגד המסתננים-ערוץ 7
גלעד ארדן. ירים את הכפפה?
צילום: פלאש 90

הממשלה אישרה הבוקר (ראשון) את הצעתו של משרד הפנים לתיקון החוק למניעת הסתננות, לאחר שלפני כחודשיים פסל בג"צ את החוק הקודם.

החקיקה הייחודית החלה על מסתננים נועדה לתת מענה לתופעה רחבת ממדים עמה מתמודדת המדינה בשנים האחרונות.

התיקון החדש לחוק למניעת הסתננות קובע כי מסתנן בלתי חוקי יוכנס למשמורת במתקן "סהרונים" לתקופה של עד שלושה חודשים.

עוד נקבע כי מיד עם סיום המשמורת יועבר המסתנן למרכז השהייה "חולות" לתקופה של עד 20 חודשים. כך גם מסתננים השוהים בישראל שיזומנו למרכז השהייה חולות, יוכלו לשהות במקום עד 20 חודשים.

החוק החדש גם כולל רכיבים שנועדו לעודד אי העסקת מסתננים ויציאתם מהארץ, ולפי התיקון תוחמר הענישה על מעסיקי מסתננים. בנוסף יחויב המעסיק להפקיד פיקדון חודשי שיימסר למסתנן רק בעת יציאתו מהארץ.

עם אישור הממשלה ידון התיקון בוועדת השרים לחקיקה.

ראוי להדגיש כי בשל פסיקת בג"צ שקצב 90 יום לממשלה לחוקק חוק חדש, אם החוק החדש לא יאושר ויפורסם עד 22 בחודש הבא, מתקן "חולות" ייסגר וכל השוהים בו ישוחררו.

ח"כ דב חנין (חד"ש) גינה בחריפות את אישור החוק, "במקום להתחיל לתת פתרונות אמיתיים למשבר הקשה בדרום תל אביב ובשכונות מוחלשות אחרות שפוגע גם בתושבים הותיקים וגם במבקשי המקלט - הממשלה מתעקשת להביא עוד מאותו דבר".

"איוולת, פגיעה בכל הצדדים ואפס פתרונות אמיתיים. הדבר היחיד שהחוק ישיג הוא שלילת חירותם של אנשים שנמלטו לכאן מחשש לחייהם שהממשלה יודעת שלא ניתן לגרש והמשך ספסרות במצוקתם האמיתית של תושבי השכונות".