דמוגרפיה - אוכלוסיה
דמוגרפיה - אוכלוסיה צילום: thinkstock

בראיון ליומן ערוץ 7 דוחה הדמוגרף יורם אטינגר את הטענות שהשמיע בערוץ 7 הפרופ' סרג'יו דלה פרגולה ולפיהן כבר קיים חשש כבד לכך שכעת אין רוב יהודי בין הירדן ובין הים.

נזכיר כי הפרופ' דלה פרגולה אמר בראיון לערוץ 7 כי "בכל ארץ ישראל, מן הים לנהר, כולל עזה, הדרוזים ברמת הגולן, יו"ש, מזרח ירושלים והפליטים מאפריקה - מגיע יחד ל-12 מיליון וחצי בני אדם, ומתוכם יש בקושי 50 אחוז יהודים הלכתיים על פי הרבנות, כך שגם אם נצהיר שמדינת ישראל היא מדינה יהודית בלבד, אבל רוב התושבים לא יהודים, זה נתון מאוד מביך".

אטינגר מצידו קובע כי הפרופ' דלה פרגולה כמו גם פרופ' ארנון סופר ואחרים "מהדהדים במשך שנים את הנתונים הפלשתינים ללא בדיקה", כלשונו. "הם לא בודקים בדיקה נאותה. כל מי שעושה בדיקה נאותה כזו רואה שמספרי הערבים ביו"ש מנופחים במיליון ומספרי הפלשתינים בעזה מנופחים בשלוש מאות אלף איש".

אטינגר מפרט בדבריו כיצד מתבצע אותו ניפוח נתונים עליו הוא מדבר. "אם נכנסים לאתר הלמ"ס הפלשתיני רואים שהם אומרים שם שבתוך הנתונים הם כללו 325 אלף פלשתינים תושבי חו"ל השוהים מחוץ לאזור כבר למעלה משנה. לפי הכללים הבינלאומיים מי שעברה שנה מאז שעזב את המקום יוצא מהספירה. כך ישראל נוהגת כלפי אנשיה בחו"ל ממטיילים ומרצים ועד יורדים". להערכתו של אטינגר מספרם של המהגרים הפלשתינים לחו"ל שהתווסף לנתוני האמת עומד כיום כבר על למעלה מארבע מאות אלף איש".

אטינגר ממשיך ומתאר את דרכי ניפוח הנתונים הפלשתיניים ומספר כי ערביי ירושלים המונים כשלוש מאות אלף ומחזיקים בתעודת זהות ישראלית ממשיכים להיחשב בעיני הפלשתינים לתושבי יהודה ושומרון וכך הם מופיעים גם בנתון הישראלי וגם בנתון הפלשתיני.

בנוסף לאלה קיימים "למעלה ממאה אלף ערבים שהתחתנו עם ערבים וערביות מישראל עד 2003, השנה שבה הופסקה הוראת השעה שנתנה אזרחות אוטומאטית למתחתנים שכאלה. אותם מאה אלף ערבים וערביות הם אלה בעלי תעודת זהות ישראלית ועם זה ממשיכים להחזיק במעמדם כתושבי חברון או כל מקום אחר". משמעות הדברים היא ניפוח נוסף כאשר "המספרים הללו גדלים משנה לשנה עקב לידות", כלומר גם תינוקות שנולדים לזוגות שכאלה זוכים להירשם רישום כפול בישראל וברש"פ והנתון הפלשתיני מקבל תוספת נפח נוספת.

"מעבר לכך, אליבא דהלשכה הפלשתינית לסטטיסטיקה אין אצלם הגירה שלילית. אין דבר כזה באף מקום בעולם אבל הפרופסורים הישראלים מקבלים זאת ומהדהדים את הנתונים הפלשתינים", אומר אטינגר.

באשר לנתוני האמת אומר  אטינגר כי הצוות שהוא שותף לו "מתעד ולא עוסק בהערכות". על פי תיעוד זה "נכון לדצמבר 2013 בקו הירוק לפי הלמ"ס הישראלי יש כמעט שמונה מיליון תושבים יהודים וערבים, ביו"ש ובעזה, עם תיקון הניפוח הפלשתיני יש 1.7 מיליון ערבים ביו"ש ו-1.3 בעזה. מדובר בכמעט 11 מיליון תושבים בשטח כולו. אם מתייחסים לאזור הזה כולו (כולל רצועת עזה) מדובר ב-58 אחוזים של רוב יהודי. ללא עזה קיים רוב יהודי של 67 אחוזים".

למכלול נתונים אלה מוסיף ומדגיש אטינגר כי "חשוב יותר מהרוב היהודי היא המגמה המאוד ברורה – רוח גבית לרוב היהודי וקריסה של הדמוגרפיה הערבית עקב העיור, הקדמה וכו'. אם בשנת 2000 חציון הגילאים של ערביי יו"ש היה 17 הרי שב-2014 החציון הוא 23. זה תהליך הזדקנות שאין כמותו בשום מקום בעולם. לאישה הערבייה היו בשנת 2000 5 לידות בממוצע והיום יש לה 2.8 לידות, פחות מהיהודייה הממוצעת בקו הירוק. הכרסום הזה מהיר הרבה יותר משל הערביות בתוככי הקו הירוק. דוגמא נוספת היא מספרי הלידות השנתיות – אם בשנת 1995 בקו הירוק היה מדובר על 2.8 לידות יהודיות על כל לידה ערבית הרי שבסוף -2013 מדובר ב-3.4 לידות יהודיות לכל לידה ערבית. הדוגמאות הללו מבהירות שאין שחר לדיבורים על פצצת זמן דמוגרפית ולעומת זאת יש רוח גבית חסרת תקדים לדמוגרפיה היהודית".

"כל זה קורה כשהפריון לאישה חרדית בירידה מתונה עקב ההשתלבות בעבודה, אבל אצל החילונית יש פיצוץ דמוגרפי ואם אצל הצפוניות לפני עשרים ושלושים שנה היה מקובל ילד או שניים הרי שהיום זה שלושה או ארבעה ילדים", מוסיף אטינגר.

לנוכח מכלול הנתונים הללו אותם מציג אטינגר לא מעט בשנים האחרונות מעל בימות שונות נשאל כעת אטינגר אם מישהו מהפרופסורים המלומדים שהפכו לברי פלוגתא עבורו השיב לטענות. "המענה שאני שומע הוא – 'אתה בכלל דמוגרף?' או 'איך אתה מעז לערער על הנתונים הפלשתינים שעשו את הסקירה עם הנורבגים באישור האו"ם?'", מספר אטינגר על המענה הבלתי ענייני שהוא זוכה לו, מענה אותו הוא משווה לטענה שיכול גוף מכובד כמו התעשייה האווירית לטעון כלפי מבקר חיצוני שיטען לליקויים בנתונים כאלה ואחרים, כאילו גוף שכזה לא יוכל לערער על בדיקות שערכה התעשייה האווירית המצוינת של ישראל. "גוף אחראי חייב להיות נתון לבדיקת נאותות. אף דמוגרף בישראל לא ביצע בדיקת נאותות לנתוני הלמ"ס הפלשתיני עד שקם הגוף שהקמתי", אומר אטינגר ומציין: "עד היום לא שמעתי ערעור על הנתונים שהצגתי".

כשנשאל אם פוליטיקה היא הגורמת לאקדמאים לכופף את הנתונים המספריים משיב אטינגר בדוגמא: "פרופ' ארנון סופר עד שנת 2000 טען למספרים של ערביי יו"ש שתואמים למספרים שמציג הצוות שאני מייצג, כלומר פחות או יותר מיליון פחות מנתוני הלמ"ס הפלשתיני. פתאום משנת 2000 המספרים זינקו אצלו במיליון ופתאום אצלו הלמ"ס הפלשתיני כשר למהדרין. הפרופ' סופר הציג ב13 באפריל 2004 בחוג סגור של המכללות הצבאיות 2.8 מיליון ערבים ביו"ש ובעזה אבל בפומבי הוא פרסם פרסום שבו הוא הוסיף מיליון איש בתוך חצי שנה...".

"בלמ"ס הפלשתיני חל הניפוח הזה במפקד שהם קיימו בשנים 97'-98'. מדוע זה קורה דווקא בשנים הללו? השערתי היא שאולי זה קרה כי התקופה הייתה עיצומו של גם העלייה של יהודי ברית המועצות לישראל והבעיה שעמדה בפני הפלשתינים היא איך לתחזק את מערך ההפחדה הדמוגרפי שפתאום נמוג עקב העלייה מברית המועצות? השיטה פשוטה – להוסיף מיליון איש, סומכים על הממסד הישראלי שיקבל את הנתונים הפלשתיניים וכך מתחזקים את מנגנון ההפחדה". זאת בתקווה שתחת מתקפת ההפחדה הזו יהיה ניתן לעודד עוד ועוד מהלכי נסיגה מדיניים.