הציפור התנגשה במטוס - החניכה נחתה בשלום

פרח-טיס נאלצה להתמודד עם פגיעה וחדירה של ציפור למטוס ה"סנונית" במהלך טיסת אימון בקורס-הטיס. האירוע הסתיים בשלום

ערוץ 7 , י' בכסלו תשע"ה

לפני מספר שבועות אירעה התנגשות בין ציפור לבין מטוס הדרכה מסוג "סנונית" של בית-הספר לטיסה, כך מדווח אתר חיל האייור.

חניכה בקורס-הטיס ומדריך טיסה המריאו לטיסת אימון במהלכה התנגשה ציפור במטוס וניפצה את השמשה. צוות המטוס לא נפגע ונחת בשלום.

בסיס חצרים הסמוך לבאר שבע מפעיל כמות גדולה של מטוסים ומסוקים מבצעיים שנמצאים בשגרת אימונים כמו גם בלב הפעילות המבצעית. לצד אלו טסים כלי-הטיס של בית-הספר לטיסה שממריאים בכל יום. עובדה זו הופכת את התעופה האווירית באזור לעמוסה במיוחד.

"נאלצנו לבטל לא מעט טיסות ולעכב המראות כדי להתמודד עם המצב שהולך ומחריף בשנים האחרונות", אומר מפקד הבסיס תא"ל ניר ברקן. "עם זאת, במצב של פעילות מבצעית אנחנו מוכנים לקחת יותר סיכונים ולא לבטל כוננויות".

תא"ל ברקן מכיר את התופעה מקרוב כאשר בדרכו לפעילות מבצעית, בעוד מטוסו נע במהירות של כ-200 קשר על מסלול ההמראה, נכנסה לפתע חסידה למנוע ויצרה פיצוץ. היות והמטוס עדיין היה בעיצומה של ההמראה, היא בוטלה והצוות הצליח לעצור את כלי-הטיס בסוף המסלול.

"אחרי האירוע ההוא התחדדו הנהלים בנושא הציפורים. היום חיל-האוויר משקיע משאבים רבים כדי להקטין את הסיכון", הוא מסביר. "אנחנו מאיישים את מגדלי הפיקוח בפקחים מנוסים ופורסים תצפיות לאורך המסלולים בזמן ההמראות והנחיתות אבל הסיכון עודו ממשי וקיים. כאן נדרש שילוב כוחות של רשויות המדינה כדי לטפל בנושא. בסופו של דבר בית-הספר לטיסה והטייסות המבצעיות נדרשים להתאמן ולהחזיק כוננות ולעשות זאת ברמת בטיחות ראויה וטובה".