הולכים לבחירות חדשות

17 במרץ - זהו תאריך היעד לבחירות לכנסת ה‑20, אחרי שאתמול (ד') הצביעה הכנסת על פיזורה בקריאה ראשונה.

תגיות: בשבע 621
ניצן קידר - ערוץ 7 , י"ב בכסלו תשע"ה

הולכים לבחירות חדשות-ערוץ 7
מליאת הכנסת
צילום: דוברות הכנסת

בתחילת השבוע הבא, כנראה ביום שני, אמורה הכנסת להשלים את חוק הפיזור בהצבעה בקריאה שנייה ושלישית, ואז ייצאו חברי הכנסת לפגרת בחירות. הפגרה תהיה ארוכה כנראה, ותימשך עד פתיחת מושב הקיץ, בדרך כלל מעט אחרי יום העצמאות, שכן המרחק בין הבחירות לחג הפסח, והעובדה שמושב החורף אמור היה להסתיים בתקופה זו, לא יאפשרו כנראה לכנס את הכנסת לפני כן.

מי הכשיל את לפיד?

מה הוביל לעימות הבלתי נמנע בין נתניהו ולפיד, שקיצר את ימיה של הממשלה? מי ששופכים אור על המצב הם גורמים ביש עתיד, שהביעו אתמול (ד') תרעומת קשה על יו"ר מפלגתם ויועציו. לדברי הגורמים, "לפיד קיבל עצות רעות, הן מיועצים ומקורבים והן מחבר כנסת או שניים הקרובים אליו, ולכן נכנס לעימות חזיתי, בלי לקחת בחשבון את המחיר". הביקורת הזאת מובנת על רקע הנתונים שמראים ירידה חדה בכוחה של המפלגה בכנסת הבאה. על הרקע הזה כבר נערכים במפלגה לחילופי גברי משמעותיים. "לפיד הבין שהדרך היחידה שלו להמריא בסקרים היא להחליף את הנבחרת שלו, והוא לא יהסס לפגוע באף אחד", טוענים הגורמים ששוחחו עמנו, ומוסיפים כי "היה ראוי שמי שהוביל לכל המצב הזה יעשה עם עצמו חשבון נפש, לפני שיבוא חשבון עם חברי הכנסת שתמכו בו ללא סייג".

החיבור בין לפיד ונתניהו היה מאולץ, כזכור, מתחילת הקואליציה, אבל המחלוקות ביניהם העמיקו עוד יותר בשבועות האחרונים. ביום ראשון קרא נתניהו ללפיד לפגישה שבמקור, כך על פי ההדלפות לתקשורת, נועדה ליישר את ההדורים. בפועל הניח נתניהו שורה של דרישות לפתחו של לפיד, כשידע שהאחרון לא יוכל להיענות להן, כמו הורדת חוק מע"מ אפס מעל סדר היום.

לפיד יצא מהפגישה ומתח ביקורת קשה על נתניהו, והקרע רק העמיק. יועציו של נתניהו סיפרו לו כי לפיד ממשיך בניסיונותיו להפילו ולשנות את הרכב הקואליציה מבלי ללכת לבחירות. נתניהו, שכבר שמע את הרינונים הללו בימים האחרונים, החליט לבדוק. הוא שלח את שליחיו לשוחח עם נציגים מכמה סיעות והבין שבניגוד להכחשות של לפיד, אכן היו ניסיונות שלא צלחו להרכיב קואליציה חלופית. בהקשר הזה מעניינים דברים שאמר ח"כ יעקב מרגי מש"ס, שסותרים את טענותיו של לפיד. "היו ניסיונות לגשש ולפנות אלינו מצד לפיד", הבהיר מרגי. גם יו"ר ש"ס אריה דרעי רמז השבוע שהיו אליו פניות בנושא והבהיר: "למען הסר ספק, אין שום דיל עם אף אחד ליום שאחרי הבחירות. הדיל היחיד שנעשה הוא קיום בחירות. כל הדיבורים על דיל הם שקר".

נתניהו, שמבחינתו היה מדובר בניסיון של לפיד לפרק את ממשלתו, לא היה מוכן להבליג. כבר בשלב הזה, כשזימן את לפיד לשיחה, אמרו לו יועציו להתכונן למהלך של פיטורי השרים הסוררים. הם תירצו זאת בכך שצריך להרחיק את לפיד ולבני מהממשלה, לא רק בשל הצורך לזעזע את המערכת, אלא גם בשל החשש שהשניים ינצלו את מעמדם כשרי המשפטים והאוצר במסגרת התקופה שעד לבחירות.

אופוזיציה בתוך הממשלה

יממה מאוחר יותר, אחרי שנתניהו שלח אזהרה מפורשת בישיבת סיעת הליכוד, ולפיד ולבני ענו כל אחד בחריפות בישיבות הסיעה שלהם, נתניהו כבר החל לתכנן את המהלך שקרם עור וגידים ביום שלישי. בשעות אחר הצהריים הוא כבר הנחה את מזכיר הממשלה להכין את מכתבי הפיטורין של לפיד ולבני, בלי לפטר את השרים האחרים של יש עתיד, מתוך הבנה שהם יתפטרו ממילא.

נתניהו הודיע במקביל לפיטורים כי ימסור הודעה מיוחדת, ובמהלכה מתח ביקורת שכוונה בעיקר ללבני ולפיד. "בממשלה הזאת קשה לעשות את כל הדברים שדרושים לביטחונם ורווחתם של אזרחי ישראל. הממשלה הנוכחית הייתה מהיום הראשון ממשלה לעומתית שנכפתה עליי כי מפלגת השלטון לא קיבלה מספיק מנדטים", הבהיר נתניהו ותקף עוד את השניים: "רוממות הפוליטיקה החדשה בגרונם, אולם בפועל הם פועלים בשיטות של פוליטיקה ישנה. בשבועות האחרונים הם עוסקים בניסיונות לפתות את הסיעות החרדיות להצטרף לממשלה בראשותם. במילה אחת קוראים לזה פוטש, ולכן לפני זמן קצר הנחיתי את מזכיר הממשלה להוציא מכתבי פיטורין ללבני ולפיד. החלטתי לפעול לפיזור הכנסת וללכת לקבל את אמון העם. לא אסבול יותר אופוזיציה בתוך הממשלה".

במערכת הפוליטית מסתכלים כעת קדימה, והמהלכים המרכזיים הבאים יהיו הפריימריז בליכוד ובבית היהודי בחודש הבא. הסקרים שנערכו מיד לאחר ההכרזה על פירוק הממשלה והבחירות, העניקו את הבכורה לליכוד - עם ממוצע של 22 מנדטים, וגם קיבעו את מעמדה של הבית היהודי כמפלגה השנייה בגודלה עם כ‑17 מנדטים. בסביבתו של ראש הממשלה מרוצים מהתוצאות, שכן מבחינתם הקואליציה המועדפת בקדנציה הבאה לוקחת בחשבון מעבר לליכוד את ישראל ביתנו, המפלגות החרדיות והבית היהודי - בסדר הזה בדיוק. בכיר בליכוד אמר השבוע כי נתניהו גם מתכוון לפנות אחרי הבחירות למפלגת העבודה ולהציע לה שותפות בממשלה, אם יהיה זה שירכיב אותה. "יש עתיד תהיה כנראה המפלגה היחידה שנתניהו באופן ברור לא ירצה בקואליציה שלו", אומר הבכיר.

יש עתיד מגיעה בסקרים לתשעה מנדטים, וההתרחשויות המעניינות יהיו בגזרה שלה. חוסר שביעות הרצון בסיעה, כאמור, כבר מתחיל לדלוף החוצה, ובמפלגה ממתינים לראות כיצד ינהג לפיד. ברגע שייערכו שינויים ברשימה, מעריכים ביש עתיד, יחלו אלו שיישארו בחוץ לספר את הסיפור המלא, כיצד הובל לפיד ליציאה מהממשלה.

ציפי לבני, שניהלה מגעים שקטים לאפשרות של חבירה למפלגתו של לפיד, אבל במקביל גם פעלה בניסיון להצטרף למפלגת העבודה, תרכז כנראה את ניסיונותיה בחבירה להרצוג. בסביבתה אומרים שהדבר יהיה מותנה בשריון מקום שני ובהבטחה לתפקיד בכיר, אם העבודה תרכיב את הממשלה הבאה או תהיה שותפה בה. גם ח"כ עמיר פרץ ינסה לחזור בתקופה הקרובה למפלגת העבודה, שם עוד עומד לרשותו מחנה תומכים גדול מקרב חברי המרכז.

הליכוד: חותרים לגוש ימין

במערכת הפוליטית גם ממתינים לראות מי יהיו המצטרפים לרשימתו של משה כחלון. השבוע נאם כחלון במספר הזדמנויות על הצורך להחליף את השלטון, אבל נמנע מלדבר קונקרטית. "צריך מסגרת חדשה עם אנשים נקיי-כפיים, נחושים, שיגיעו לשרת את הציבור ולא לשרת את הכוח. זה המודל של הנבחרת שחבריי ואני מתכוונים להקים ולהציג אותה בתקופה הקרובה", הוא אומר, אך לפי שעה אין עדיין ודאות מי יאיישו את הרשימה.

סוגיה נוספת היא השותפות בין הליכוד והמפלגות החרדיות. בשני הצדדים מכחישים את הדברים באופן גורף. ראש הממשלה עצמו הכחיש את השמועות בנושא וציין כי "אין הסכם עם החרדים. אין דיל. מי שמאשים אותי בזה, הוא שרקם הסכמים מאחורי הגב". גם בצד החרדי הכחישו את הדברים הכחשה גורפת. אלא שבמערכת הפוליטית תוהים אם כל ההכחשות הנמרצות לא באו לכסות על סיכום שבעל פה על תמיכה בנתניהו אצל הנשיא מיד לאחר הבחירות. מגעים בין הצדדים התקיימו באופן אינטנסיבי, עד כדי דיונים שהגיעו לגדולי התורה של הפלגים האשכנזיים ביהדות התורה ושל מועצת חכמי התורה בש"ס. בעוד ביהדות התורה רגילים למאגר מצביעים שמביא בדרך כלל כשבעה מנדטים, הרי שבש"ס יעבדו הפעם הרבה יותר קשה, במיוחד לאור הסקרים הבלתי מחמיאים. במקביל לכך, מרחפת כל העת אפשרות הפיצול מעל המפלגה, כשעדיין לא ברור מה יהיה עתידו של ח"כ אלי ישי, שכבר זכה להצעה מפליגה מיו"ר המפלגה אריה דרעי, הן בעניין המיקום ברשימה (2) והן מבחינת סמכויות עתידיות. ישי לפי שעה עדיין שוקל את האפשרות להתפצל. מהלך כזה יכול לשבש את תוכניותיו של ראש הממשלה, שמקורביו בונים על בין 17 ל‑18 מנדטים חרדיים לפחות.

גורם בלשכתו של נתניהו מגלה כי בליכוד יעבדו בשבועות הבאים שעות נוספות במטרה להגיע לסיכומים עם חלק מהמפלגות כבר כעת, כדי שימליצו עליו בפני הנשיא לאחר הבחירות. אחת המטרות, שהמגעים בעניינה נעשים יחד עם יו"ר ישראל ביתנו, השר אביגדור ליברמן, היא ליצור גוש ימין, שאמנם לא ירוץ ביחד בבחירות, אבל יפעל בברית משותפת תוך מחויבות הדדית ברורה. בינתיים, בסביבת נתניהו היו שמחים מאוד למצב כזה, אבל החלטה טרם נפלה, ובגלל שדרושה גם שותפות של הבית היהודי בנושא, לא בטוח שסיכום כזה יושג בקרוב, אם בכלל.