שתי מפלגות ברשימה אחת

מנכ"ל האיחוד הלאומי, אופיר סופר, מסביר כי מפלגתו עושה כל מאמץ כדי לרוץ יחד עם הבית היהודי בבחירות

תגיות: בשבע 621
שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , י"ב בכסלו תשע"ה

בעוד המשא ומתן בין מפלגות הבית היהודי והאיחוד הלאומי נמשך, התברר כי הבחירות לכנסת תתקיימנה מוקדם מהצפוי. אולם בשלב זה עדיין לא ברור האם וכיצד ירוצו נציגי שתי המפלגות ברשימה אחת.

אופיר סופר, המנכ"ל הטרי של האיחוד הלאומי שנכנס לתפקידו רק לפני שלושה וחצי חודשים, כבר מוצא את עצמו מוביל את התארגנות המפלגה לקראת הבחירות. בשיחה עם 'בשבע' הוא מבהיר כי מטרתו ומטרתם של אנשי המפלגה בשעה זו היא להגיע למצב שיאפשר ריצה משותפת עם הבית היהודי, ולמעשה ריצה משותפת של הציונות הדתית. "אני פועל בכיוון הזה כל הזמן, בזה אני עוסק. ברגע זה שאתה מדבר איתי, אני נמצא בין פגישות שכולן עוסקות בנושא הזה".

להתחזק בלי לפגוע בערכים

סופר אמור היה להיות חבר בצוות המשא ומתן שידון במצע הערכי המשותף של שתי המפלגות, אולם מאחר שפעולת הצוות התעכבה, ומאחר שהוא נדרש לעסוק בענייניה האחרים של המפלגה, הוא הוחלף בצוות עם נציג אחר. עם זאת, סופר איננו ממעיט מחשיבות המשא ומתן בסוגיות הערכיות, ומבהיר כי זהו חלק משמעותי משאלת הריצה המשותפת. "אנחנו נמצאים במצב שבו מפלגה אידיאולוגית מאוד מנסה במהלכי בזק ממש להגדיל בצורה משמעותית את כוחה הפוליטי, וברוך ה' שזה באמת גם מצליח. העניין הוא שצריך לדעת לעשות את זה בצורה הנכונה, כדי שההתחזקות הגדולה לא תביא לתוצאות לא רצויות".

סופר, שעבד בעבר תחת ראש מועצת בנימין לשעבר פנחס ולרשטיין, שואל לצורך העניין דוגמה משיחה שערך בעבר עם ולרשטיין: "פנחס סיפר לי שכאשר רצו להגדיל את היישובים, התברר שזה עניין לא פשוט בכלל. כשאתה לוקח קהילה קטנה ורוצה להגדיל אותה ב‑50 אחוזים, או אפילו להכפיל את גודלה, זה תהליך קשה מאוד. לצורך כך יש מלווי קהילות ועוד צעדים שצריך לעשות, ובאמת הרבה מהיישובים עברו את התהליך בצורה טובה, צמחו ופרחו, למרות המחירים שהיו לכך. לצערי, הרושם שלי הוא שבשנים האחרונות הצמיחה הגדולה בבית היהודי לא לוותה בתהליכים כאלו, שיבטיחו שהמפלגה הולכת לכיוון הנכון מהבחינה האידיאולוגית".

למה בעצם באיחוד הלאומי לא מוכנים לדבר על מיזוג מלא? התחושה בציבור הרחב היא שזה המהלך המתבקש.

"האופציה של מיזוג מלא עמדה בהחלט על הפרק מבחינתנו לאורך התקופה מאז הבחירות הקודמות. ראינו בזה אפשרות שצריכה להיבחן באופן רציני. אבל משהו בכל השיח הפנימי בתוך האיחוד הלאומי סביב המיזוג השתנה שינוי מהותי לאחר העברת החוקה החדשה של הבית היהודי במרכז המפלגה. קרה כאן משהו, והתחושה הייתה שבבית היהודי מנסים לבצע מהלכים חד צדדיים ולא ללכת למיזוג אמיתי. נוצר חשש שאנחנו לא באמת יודעים לאן מועדות פניה של מפלגת הבית היהודי, והחשש הזה לא נעצר רק אצל הפוליטיקאים. מדובר בחששות בקרב ציבורים שלמים שמפלגת האיחוד הלאומי מייצגת במערכת הפוליטית לאורך שנים. לאור זאת הגענו למסקנה שלפחות בכל מה שנוגע לבחירות הללו, יש צורך אמיתי לשמור על המסגרת הקיימת ולא לוותר על קיומה של מפלגה נפרדת, גם אם הריצה היא ריצה משותפת ומאוחדת".

יש אופציות לחיבורים נוספים

חלק ניכר מהעימות בין שתי המפלגות היה על רקע סוגיות של דת ומדינה. ההיסטריה לא מיותרת, לאור ההערכה שבקואליציה הבאה יישבו גם החרדים?

"אנחנו מקווים מאוד שאנחנו סתם בהיסטריה, היינו רוצים להיות בטוחים בכך עוד יותר, אבל לצערנו קשה מאוד להיות בטוחים בכך במציאות הפוליטית הישראלית. אנחנו מעדיפים ממשלה עם החרדים, ומקווים מאוד שהתמונה אכן תהיה כזו, אבל הפוליטיקה הישראלית ידעה נפלאות וככל הנראה עוד תדע. קח למשל את משה כחלון, מי שנחשב לאורך השנים לאחד מאנשי ארץ ישראל השלמה בתוך הליכוד, שהדברים שאנחנו שומעים מכיוונו היום הם אחרים. יש ברגע זה לפחות עשרה מנדטים שניתן להגדיר אותם כצפים, ועשויים לנוע במהלך תקופת הבחירות לכאן או לכאן ולשנות את התמונה. קשה מאוד לומר בביטחון מי יהיה ומי לא יהיה בקואליציה הבאה. היינו מאוד שמחים לעשות לעצמנו את ההנחה הזאת ולהזניח את הנושא. בנוסף לכך, לא מדובר רק בשאלה המעשית של איזה חוק עובר ואיזה חוק לא עובר. מדובר גם בשאלה של אווירה ציבורית, ולכן יש משקל רב לשאלה מהי עמדת הרשימה המשותפת".

באיחוד הלאומי נשמעים גם קולות שטוענים שצריך לברר את המצע המשותף בסוגיית ארץ ישראל. יש באמת הבדל ביניכם ובין הבית היהודי בהקשר הזה?

"אין ספק שבסוגיית ארץ ישראל נפתלי בנט הוא אחד האנשים שמציגים את האמת באופן ברור ובהיר, גם בתוך מדינת ישראל וגם ברחבי העולם באומץ ובגבורה, ואנחנו מאוד שמחים על כך. בהקשר הזה אין ספק שאנחנו שותפים אמיתיים לאותה דרך. למרות זאת, כמפלגה אידיאולוגית שחרתה על דגלה את הדרך האמונית, אנחנו רואים חובה להגיד את כל הדברים הללו מתוך גישה של אמונה בקדושת ארץ ישראל, בהיותה של מדינת ישראל ראשית צמיחת גאולתנו. בהקשר הזה גם לממד ההצהרתי יש חשיבות ולא רק לתוצאה המעשית, שבה כאמור אנחנו קרובים מאוד".

אתם באמת יכולים להוות אלטרנטיבה בריצה נפרדת מהבית היהודי? התוצאה לא תהיה השלכה של רבבות קולות מצביעי ימין לפח?

"ההתפתחויות הפוליטיות הביאו לכך שאנחנו הולכים למה שאפשר לכנות בחירות בזק. במצב שכזה נוצרות כל מיני הזדמנויות ואפשרויות לחיבורי אד-הוק שהם יותר חיבורים קואליציוניים ופחות הליכה לדרך משותפת. מבחינה זו המשחק נמצא עדיין בשלב מוקדם, אבל אנחנו בהחלט נערכים וערוכים גם לאופרציות אחרות. עם זאת, חשוב להדגיש שהמטרה שלנו היא לרוץ בדרך המלך, עם הבית היהודי, במסגרת שמאחדת ונותנת ביטחון לכל גוני הציבור הדתי-לאומי. זאת המטרה, ולכך כאמור אנחנו מקדישים את מרב הזמן ומרב המאמצים".