הימין האידיאולוגי בישראל צריך מפלגה אחת

חה"כ איילת שקד רוצה לראות ריצה משותפת עם האיחוד הלאומי ולא צופה שינוי דרמטי במספר הח"כים החילונים במפלגתה

תגיות: בשבע 621
עמנואל שילה , י"ב בכסלו תשע"ה

הימין האידיאולוגי בישראל צריך מפלגה אחת-ערוץ 7
איילת שקד
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

ההחלטה על הקדמת הבחירות לא משמחת במיוחד את יו"ר סיעת הבית היהודי, ח"כ איילת שקד. "בחירות זה דבר לא טוב למדינת ישראל", היא אומרת בראיון ל'בשבע', "זה משתק את המדינה לחצי שנה ועולה הרבה כסף. מעבר לכך, היינו מאוד משפיעים בקואליציה הנוכחית, אז אנחנו לא שמחים לפזר אותה".

כשהסקרים מבשרים לכם שתקבלו 17 מנדטים ותהיו המפלגה השנייה בגודלה, אתם באמת לא שמחים על הקדמת הבחירות?

"אני באמת מפחדת שיהיה קמפיין מאוד אגרסיבי, והשמאל יעלה לשלטון".

את מרגישה שמוצו כל האפשרויות להישאר עם הכנסת הנוכחית ולשנות את הרכב הקואליציה?

"דיברתי על זה עם אנשים בליכוד. הבעיה היא עם ליברמן, שלא מוכן לשבת עם החרדים".

נפתלי בנט בקמפיין שלכם יוצג כמועמד לראשות הממשלה, או שעדיין מוקדם מדי?

"טרם נגענו בנקודה הזו, עוד לא עשינו הערכת מצב. נעשה מה שיהיה הכי טוב לגוש הימין".

לא הרגשתם שההרכב הקואליציוני כופה עליכם הרבה דברים, או תוקע לכם נושאים שרציתם לקדם - הבניה ביו"ש למשל?

"את הבניה ביו"ש לא תקע הרכב הקואליציה. זו החלטה של נתניהו, והסיבה שאין כעת בנייה ממשלתית חדשה ביו"ש זה אך ורק מחשש של נתניהו מלחץ בינלאומי, לצערי. אבל כן, היינו בקואליציה לא פשוטה", היא מאשרת אך מוסיפה כי "דווקא בזמן האחרון ידענו יותר איך להתנהל איתה בהצלחה. עשינו טעויות ולמדנו מהטעויות האלה".

איזה טעויות עשיתם?

"בהתחלה עשינו בעיקר טעויות שקשורות לחוקי דת ומדינה. לא השתמשנו בזמן הנכון בזכות הווטו, למשל. בסוף, במבחן התוצאה, הליכי החקיקה נתקעו באמצע ואף חוק כזה לא עבר.

אבל אם הקואליציה הזאת הייתה ממשיכה - הם היו עוברים.

"אני לא חושבת, כי קבענו כללים חדשים לפיהם זכות הווטו שלנו נמשכת עד סוף תהליך החקיקה, מה שלא היה בהתחלה. בשנה האחרונה למדנו איך לעבוד, והיינו מצליחים לעבוד טוב גם בקואליציה הנוכחית".

אחת הבעיות הייתה מה נחשב חקיקה של דת ומדינה שעליה יש לכם זכות וטו. ח"כ אלקין אמר למשל שחוק חולה הנוטה למות לא קשור לדת ומדינה.

"כן, אבל חוק חולה הנוטה למות לא הגיע להצבעה כי הבהרנו לראש הממשלה שמבחינתנו זה דת ומדינה, וראש הממשלה אמר לעצמו: למה אני צריך להסתבך עם זה? גם בדברים כאלה למדנו איך לעבוד. עובדה שזה לא עלה להצבעה בממשלה".

כפי שזה נראה עכשיו, נתניהו חותר לקואליציה בראשותו עם השותפים הטבעיים – אתם, ליברמן, החרדים ואולי כחלון. ההרכב הקואליציוני הזה נראה לך יותר טוב מהנוכחי?

"כן. קודם כול אני שמחה שנתניהו למד מהטעויות שלו והבין שאנחנו צריכים להיות שותפים. זה נראה הרכב שיתפקד טוב, הרכב יותר הומוגני. קואליציה לא חייבת להיות הומוגנית, זה גם מעניין ואפילו טוב שהיא קצת הטרוגנית, אבל מה שהיה לנו בקואליציה האחרונה זה בעצם ממשלת אחדות בין ימין לשמאל, ממשלה שקשה לתפקד בה".

איך את מתייחסת לאפשרות שבקואליציה הבאה ישונו החלטות שקיבלתם בממשלה הזאת - חוק הגיוס למשל?

"זה כאב ראש של מי שיעמוד בראשות הממשלה, לא שלי. לגבי חוק הגיוס, הוא נידון כרגע בבג"ץ ואני לא רואה שום ראש ממשלה שישנה אותו. עד שלנתניהו לא יהיה אומץ למנות שר משפטים ראוי שיחוקק את חוק יסוד החקיקה שכולל את פסקת ההתגברות, אז להסתכן בביטול החוק הזה ולהיכנס להליך חקיקה חדש - זה משהו שאף אחד לא רוצה. לכן אני לא חושבת שחוק הגיוס ישונה בשנה-שנתיים הקרובות".

איפה עומדת היוזמה שלך בנושא סעיף ההתגברות? תצטרכי להתחיל הכול מחדש בכנסת הבאה?

"כן. המטרה היא שתיק המשפטים יהיה בידיים של שר בעל תפיסה פרידמניסטית (תפישת שר המשפטים לשעבר דניאל פרידמן. ע"ש) ואז ניתן יהיה לעשות שינוי במצב הנוכחי, בו בית המשפט מתערב בכל נושא ונמצא מעל הכנסת".

אם חוק הלאום יעבור, זה יוכל לדעתך לגרום לשינוי כיוון בפסיקות של בג"ץ, או שהשופטים יפרשו אותו איך שהם רוצים ושום דבר לא באמת ישתנה?

"יש כמה דברים שצריכים לקרות כדי שהמצב בבית המשפט ישתנה: האחד, שינוי הרכב הוועדה למינוי שופטים. ח"כ יריב לוין ואני הכנו הצעת חוק שצריכה לעלות ביום ראשון בוועדת השרים לענייני חקיקה, כך שהרכב הוועדה ייבנה בצורה מגוונת, גם ליברלית וגם שוויונית. דבר שני, לחוקק את חוק יסוד החקיקה שיעשה סדר. אהרון ברק קבע גבולות שלא מצויים בחוק".

אפשר לבטל את המהפכה החוקתית של אהרון ברק?

"אפשר לרסן אותה, אבל אי אפשר לבטל אותה. יעקב נאמן ואחרים ניסו ולא הצליחו. הם יותר מוכשרים מכולנו, אבל אולי לא הצליחו כי הם לא היו פוליטיקאים. אם פוליטיקאי עם אג'נדה פרידמניסטית יקבל את תיק המשפטים, ואם ראש הממשלה ייתן לזה גב - כי בקדנציה הקודמת הוא לא נתן לזה גב - אפשר לחולל שינוי".

שמחה שבוארון מתמודד

תצליחו להגיע להסכמה על רשימה משותפת עם האיחוד הלאומי, או שפיצוץ ישיבת הסיעה השבוע מבשר על הליכה בנפרד ופיצול?

"אני מאמינה שנגיע להסכם והליכה משותפת. מי שמכיר אותנו יודע שבשנתיים האחרונות עבדנו בצורה מאוד טובה ביחד. בעבודה היומיומית לא היה הבדל בין חברי הכנסת. ידענו לעבוד עם הרבה כבוד אחד לשני, כל אחד ויתר לאחר. הייתה לנו בכנסת הקודמת עשייה הכי מגובשת, אידיאולוגית וערכית ואשמח שזה יישאר ככה".

איך מגשרים על הפערים ביניכם לגבי הרכבת הרשימה?

"הייתה בינינו מחלוקת על דרך ההתמודדות, אבל בחודשים האחרונים האיחוד הלאומי הבינו שהם לא רוצים להתמזג למפלגה אחת, אלא שכל מפלגה תשמור על עצמאותה הפוליטית. עכשיו צריך לראות איך עובדים ביחד".

העיקרון של שתי מפלגות ברשימה אחת מקובל עלייך? כי בעבר הגישה שלכם הייתה שהם צריכים להתמודד בפריימריז.

"לצערי עוד לא פתחנו את המפקד, כי לא רצינו לפתוח עד שלא סוגרים עם האיחוד הלאומי. אבל במפקד יש 60 אלף מבני הציונות הדתית, מכל הגוונים. גם בסיעה שלנו יש מכל סוגי הכיפות, וגם גובש פורום של הזרם היותר תורני, ואני מברכת על זה. ההודעה של אביחי בוארון שמתמודד לפריימריז זה דבר מצוין, זו בדיוק הייתה הכוונה שלנו".

קשה לצפות מאנשי האיחוד הלאומי להתמודד בפורום שלא הייתה להם שום הזדמנות לפקוד אליו את תומכיהם. אלו מתפקדים שלכם, לא שלהם.

"זו בעיה, כי הבחירות הוקדמו ועוד לא פתחנו את המפקד, כי הם הודיעו לנו שהם לא רוצים להתמודד בפריימריז. זה ביצה ותרנגולת".

אז מה עושים עכשיו?

"מקווה שנפתור את הבעיה. כרגע הפער בין בנט ואריאל הוא לגבי מספר המקומות שהם יקבלו בלי פריימריז".

השר אורבך אמר שיותר משריון אחד לאיחוד הלאומי זה בלתי נסבל.

"זו הדעה של אורי אורבך ושל ח"כים אחרים, אבל בשביל זה יש ראש מפלגה. הוא עושה את השיקול ולוקח את האחריות. ברור לכולנו שרוצים לרוץ ביחד, היינו שמחים אם הם היו רצים בפריימריז. כל הח"כים טובים והיינו עוזרים לכולם. אני מקווה שהתבונה תנצח בסיפור הזה ולא הרגש. חשוב שגם לימין האידיאולוגי בישראל תהיה מפלגה אחת ולא שתיים".

בשבוע שעבר השר אורבך, שחבר בצוות המו"מ הערכי שלכם מול האיחוד הלאומי, אמר שבקדנציה הבאה צריכים להיות פתוחים יותר בנושאי דת ומדינה. את מסכימה?

"אני וניר אורבך (מנכ"ל המפלגה) נשב ונדבר איתם גם על כללי עבודה וגם על העקרונות של המפלגה. כולנו הסכמנו שהדרך בה עבדנו בקדנציה האחרונה הייתה מאוד טובה. אני לא חושבת שצריך לעשות יותר מדי שינויים. מה גם שאם נודה על האמת, אם נשב בקואליציה - כפי הנראה זה יהיה בגוש ימין עם החרדים".

את רואה מצב שהבית היהודי מצטרף לקואליציה שהליכוד לא נמצא בה?

"קשה לי לראות סיטואציה כזאת, אבל בפוליטיקה אי אפשר לנבא את העתיד. גם כשהתמודדתי בפריימריז למפלגה דתית אמרו שאני משוגעת".

לא פוסלים את שטרן

מה יהיה אחוז החילונים ברשימה הבאה?

"לא דיסקסנו את זה עדיין. קודם כל יש פריימריז, ואני לא רואה רבבות חילונים צובאים על דלתות המפלגה".

אבל ליו"ר יש סמכות לשריין חמישית מהרשימה, והוא יכול להשתמש בסמכות הזו לצורך העניין.

"נפתלי לא יכניס אדם לרשימה בגלל שהוא חילוני. אם אשאר הלא-דתית היחידה ברשימה, ואם יהיה מישהו ראוי שאינו דתי – אני משערת שנפתלי ישריין לו מקום, אבל לא מעבר לזה. ובפועל עוד אין לנו מועמד כזה".

הייתה תחושה בקדנציה הזו שלשרים בנט ואורבך ולך יש חוסר נחת מעמדת הסיעה בענייני דת ומדינה. אין לכם כוונה לחתור לכך שבפעם הבאה יהיה הרכב סיעה שבו תצטרכו פחות להתפשר על עמדתכם בתחומים האלה, או להתייעץ פחות עם רבנים?

"לא. מי שמנהל את ענייני דת ומדינה זה הרב אלי בן דהן. כולנו סמכנו עליו ותמכנו בו. הוא התייעץ עם רבנים שמייצגים את כל הזרמים בציונות הדתית. וכמו שאנחנו ידענו לעבוד טוב ביחד והתפשרנו, גם הרבנים ידעו לעבוד יחד עם הרב אלי. זו הייתה דרך עבודה מאוד נוחה".

שקד אינה שוללת אפשרות שח"כ אלעזר שטרן יתמודד בפריימריז לרשימה, על אף שעמדותיו נוטות שמאלה מהקו של המפלגה. "אם הוא יתמודד בפריימריז והציבור יבחר אותו, הוא יהיה חלק מהרשימה". על השאלה האם שטרן כמצטרף חדש יקבל את האישור המיוחד מיו"ר המפלגה הנדרש כדי להתמודד, שקד אומרת כי אינה יודעת אם בנט יעניק לשטרן את האישור, אולם "בעיקרון אם אין מישהו שאנחנו חושבים שיכול לגרום לאיזושהי בעיה, אנחנו לא בגישה של לפסול אנשים. אבל כל מקרה ידון לגופו".

אם ככה, אולי בפעם הבאה יהיו אצלכם תומכי מדינה פלשתינית?

"לא, למה להם? הקו שנפתלי מציג מאוד נחוש וברור, אז מה הם מחפשים אצלנו?".