מערכת בחירות עם שחקני חיזוק זרים

עקב הקדמת הבחירות אפשר להסכים שהפעם תורכב רשימת הציונות הדתית על פי הנוסחה הקודמת, אבל בתנאי שזו תהיה הפעם האחרונה

תגיות: בשבע 621
עמיאל אונגר , י"ב בכסלו תשע"ה

מערכת בחירות עם שחקני חיזוק זרים-ערוץ 7
אורי אריאל ונפתלי בנט
פלאש 90

שלא יטעו אתכם הסקרים, מערכת הבחירות הבאה עלינו לא תהיה טיול בוקר בשביל המחנה הלאומי. מערכת הבחירות נפתחת במומנטום שלילי של ממשלה שהחזיקה מעמד שנה וחצי בלבד.

התקשורת, להוציא זו של שלדון אדלסון והעיתונות המגזרית שלנו, תתגייס בכל כוחה מול נתניהו. בכל פעם שיואב קרקובסקי מקול ישראל מדבר על הבית היהודי כעל ימין קיצוני, אתה מרגיש היטב שמקום העבודה שלו הוא גוף בפירוק שהעובדים עושים בו כבתוך שלהם. וכשלעובדים אין הרבה מה להפסיד, הם עלולים לנסות להשפיע על תוצאות הבחירות.

השחקנים הישראלים במערכת הבחירות הם נתונים קבועים. הג'וקרים במשחק יהיו שחקני החיזוק הזרים, והם יחדירו לתוך המערכת כסף, משברים מדיניים וטרור. בנק רוסי שלא היה מתעטש בטרם הגיש לו ולדימיר פוטין ממחטה הלווה תשעה מיליון דולר למרין לה פן, יו"ר החזית הלאומית הצרפתית. מפלגתה של לה פן מבקשת לפרק את האיחוד האירופי, ולמרות שפוטין לא התקשה לתמרן את האיחוד האירופי כרצונו – עדיין הוא מעדיף מצב של רוסיה גדולה מול מדינות נפרדות וקטנות.

אנחנו צפויים לפעילות הן של האמריקנים והן של האירופים במטרה להבאיש את ריחם של הליכוד ושותפיה בעיני הציבור הישראלי. באמצעות צינון היחסים עם נתניהו ושותפיו תוך חיוכים להרצוג ולפיד, הם ינסו ליצור את הרושם שנתניהו מוביל ממשבר למשבר ורק ניצחון האופוזיציה יסיים את בדידותה של ישראל.

אחרונים ברשימה הם ארגוני המחבלים. פעולות כמו הפיגוע בתחנת הרכבת במדריד ערב הבחירות שם ב‑2004 נחשבות אצלם להישג כביר. זה לא שהם כל כך אוהבים את בוז'י הרצוג או את לפיד ולבני, אבל הם שונאים את נתניהו והם ירצו להוכיח שהמצב הביטחוני התערער במשמרת שלו. תגובה ישראלית הולמת תיבלם הן על ידי גורמים בינלאומיים והן על ידי ועדת הבחירות - כפי שאירע בסגירת האוריינט האוס על ידי נתניהו ב‑99', שנפסלה על ידי השופטת דורנר בתואנה שהצעד נובע משיקולי בחירות.

מחלוקת לשם שמיים

בגוש עציון התבצע עוד פיגוע דקירה. בגבעה הצרפתית נחלץ יהודי מאיומי סכין. בצומת תפוח אירע פיגוע דריסה. כל האירועים הללו הם חלק מג'יהאד הסכינים שדאעש הכריז עליו ומבוצע ישירות על ידי מפגעים בודדים או על ידי הפת"ח והחמאס - שלא רוצים להיראות כמפגרים אחר המדינה האסלאמית בהתלהבות דתית רצחנית. בינתיים התווסף פיגוע נגד אוטובוס ליד שילה. ובאותו זמן העדיפו בסיעת הבית היהודי להחליף מהלומות.

מישהו סבור כנראה שהסקרים המעודדים והאפשרות לפריצת דרך גדולה לציונות הדתית בבחירות הבאות הם מעין חלום בלהות, ויש לקדם פורענות כזאת בטרם עת. הבה נחזור לימים שהיינו כחגבים מול המפלגות החרדיות ונבחרו רק רבנים חרדים. כנראה המצב בירושלים, שבה ניתן לבחור רב ציוני לתפקיד הרב הראשי, מדיר שינה מעיני מישהו שמא יחזור על עצמו במקומות נוספים.

הטונים הצורמים סותרים את המגמה הבולטת בציבור שלנו, אשר מעדיף להדגיש את הביחד ואת גישת "אלו ואלו דברי אלוקים חיים". שבת 'גשר המיתרים' שעורך עיתון זה השבוע בשיתוף מלון כינר מבקשת דווקא לחזק את המגמות הללו. השבת תפגיש נציגים מהציונות הדתית על כל גווניה ונציגים מהציבור החרדי, ובין היתר יידון שם תרחיש שבו ייבחר ראש ממשלה שומר מצוות. הדרך הבדוקה לסכל תרחיש "מסוכן" כזה ולהפוך אותו שוב לדמיוני היא ההתנהגות שחווינו בימים האחרונים.

לאחרונה התעודדתי מעמדתם של נציגים מובהקים מהאגף הליברלי של הציונות הדתית. הסוציולוג גאטנו מוסקה, אחד ממייסדי תורת האליטות, קבע שאחת האסטרטגיות של אליטה שוקעת היא פיתוי נציגים מהאליטה הנגדית העולה לעבור לצדה, תוך רמיזות שבניגוד לחבריהם הם אחלה אנשים ולכן כדאי להם לחצות את הקווים. מול המגמה הזאת בולטת לטובה עמדתו הנחרצת של הרב בני לאו במכון הישראלי לדמוקרטיה ושל פרופסור ידידיה שטרן במועצה לשלום וביטחון בקשר לעלילת ההדתה בצה"ל. לפני שבוע קיבלנו את החלטתו של השר אורי אורבך לעמוד בפרץ מול הלינץ' התקשורתי שנעשה לעמיר בניון, להיעדר מכנס בבית הנשיא שהחרים אותו ולהתייצב דווקא בקונצרט של הזמר. כך לא מתנהגים מי שמוכנים למכור את האידיאולוגיה שלהם.

המציאות הפוליטית והביטחונית ורצון בוחרי הציונות הדתית לבצר את הישגי הבחירות האחרונות יצרו את האשליה, שגם אני נפלתי לתוכה, שהמחזות הישנים וההתמקחות הבלתי מכובדת כבר לא יחזרו. אבל עוד בטרם בוטלה הפגישה בין נציגי הבית היהודי לנציגי האיחוד הלאומי, ועוד לפני ישיבת הסיעה שהתפוצצה, קיבלתי תזכורת מדאיגה שאין אנו חסינים מיצר הפילוג. התקשרה אליי סוקרת לבדוק את עמדותיי הפוליטיות, והסקר התמקד בשאלה האם אראה בריצה נפרדת של האיחוד הלאומי, אולי ביחד עם אלי ישי, פילוג או בשורה. בהמשך נשאלתי מי יהיה יותר טוב ליהודים בתחום זה או אחר, נפתלי בנט או אורי אריאל. אם מישהו כבר מוציא כספים על סקרים כאלה, הוא באמת שוקל אפשרות של פילוג.

אי אפשר שהאיחוד הלאומי והבית יהודי יתגוררו לנצח כחברים לחיים בלי להיכנס למסגרת משותפת מחייבת. פדרציה של מפלגות בישראל אינה מחזיקה מעמד: או שהיא מתפרקת (כמו המערך ז"ל), או שהיא מאמצת מסגרת משותפת (כמו חירות והליברלים). במקרה דנן, עקב הקדמת הבחירות יש מקום להקל ולהותיר את שיטת הרכבת הרשימה על כנה, בתמורה להתחייבות כתובה שהרשימה לבחירות הבאות תורכב בפריימריז שבהם כולם יבחרו בכולם ותבוטלנה המסגרות הנפרדות.

כפי שכבר כתבתי בטור זה, הציונות הדתית זקוקה לאגף ליברלי ולאגף תורני בתוכה - לא רק לטובת רעיון מופשט של אחדות, אלא משום שליבון הבעיות הוא עקר בלי דיאלוג מתמיד בין האגפים. אנחנו זקוקים לבגרות ורוחב לב כדי שתתקיים בתוכנו מחלוקת לשם שמיים ולא חלילה המחלוקת האחרת שתותיר אותנו עמוק באדמה.