הובא למנוחות אבי בן ציון ז"ל

אתמול (ד') הובא למנוחות אבי בן ציון (60), תושב נתיב הגדוד שבבקעת הירדן, מקורביו טוענים שמדובר ברצח לאומני

תגיות: בשבע 621
אבינדב ויתקון , י"ב בכסלו תשע"ה

הובא למנוחות אבי בן ציון ז"ל-ערוץ 7
אבי בן ציון ז"ל
צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של בקעת הירדן

אתמול (ד') הובא למנוחות אבי בן ציון (60), תושב נתיב הגדוד שבבקעת הירדן. בן ציון נטמן בבית העלמין באנדרטת הבקעה שבבקעת הירדן.

הוא התגורר בבקעה כמעט 40 שנה, מאז הגיע אליה בשנת 78' עם הגרעין המייסד של המושב נתיב הגדוד. בינתיים, כמו בלא מעט מקרים בתקופה האחרונה, המשטרה מסרבת לאשר כי מדובר בפיגוע על רקע לאומני ולא בתאונת דרכים. בן ציון נמצא חבול ופצוע אנוש בצומת אלון, בדרכו מבקעת הירדן לאשדוד. הוא הוכה באכזריות בראשו וככל הנראה גם נדרס על ידי רכבו, שרוצחיו שדדו ממנו. הוא הובל לבית החולים, שם נפטר מפצעיו.

חיים אורן, שכנו וחברו של בן ציון, דוחה את הטענה שמדובר בתאונת דרכים שהסתבכה: "לכולנו ברור שבנצי לא היה אחד שנלחם על הרכב שלו. הוא היה חקלאי אמיד, אדם לא אלים, ולא הייתה לו כל סיבה להיאבק בגנבי רכב", אומר אורן. "אני מכיר אותו משנת 1981, וברור לי שאם גנבי הרכב שלו היו צריכים, הוא גם היה נותן להם כסף לדלק. לכן ברור שמדובר ברצח על רקע לאומני. הרצח שלו בצוהרי היום הוא בלתי סביר ביחס לגנבים, הרי המשטרה אפילו לא מחפשת גנבי רכב פלשתינים, אז מדוע שיסבכו את עצמם ברצח מיותר?".

גם ראש מועצת בקעת הירדן, דוד אלחיאני, דוחה את הפרסומים כאילו מדובר בגניבת רכב שהסתבכה. "העובדה שהעצורים החשודים במעשה מהכפר קבלאן נמצאים בידי השב"כ, מוכיחה בדיוק במה מדובר", אומר אלחיאני. "המצב בכביש חוצה שומרון, מצומת תפוח ועד גיתית, הוא לא טוב, והעובדה שהם מעזים לבצע רצח כזה לאור יום רק מוכיחה עד כמה ההרתעה שלנו נשחקה. את ההרתעה הזאת אפשר להחזיר רק על ידי החלת ריבונות, דבר שיבהיר לפלשתינים שלטרור שלהם אין תכלית".

ארגון נפגעי הטרור 'אלמגור' שלח לשר הביטחון מכתב ובו דרישה להכיר מיידית, עוד לפני תום החקירה, בבן ציון כחלל טרור. לדברי הארגון, ההמתנה הממושכת עד תום החקירה גורמת מתח ועינוי דין למשפחה, בפרט במקרה כזה שבו נוטות הנסיבות לכך שמדובר בפיגוע.

בן ציון, שהותיר אחריו אישה וארבע בנות, היה חקלאי נערץ בקרב ותיקי הבקעה, שהוקירו אותו על נדיבותו וחברותו, לצד כישרונו העסקי והצלחתו כחקלאי וכאיש עסקים. "בן ציון הוא מופת של חקלאי ישראלי", אומר אורן, "איש משפחה מעולה, זוגיות נפלאה, סבא למופת, אדם חכם, יזם וחקלאי גדול, אדם שעזר לכולם, יהודים וערבים". עשרות מפועליו הערבים של בן ציון, תושבי הכפר עוג'ה והעיר יריחו, ביקשו אישור להגיע להלווייתו. "ממה שאנחנו יודעים, בעוג'ה וביריחו מאוד כועסים על הרוצחים", אומר אורן, "הוא עזר המון גם לפלשתינאים. הוא היה איש של נתינה ומעסיק הוגן, וגם הפלשתינים שעבדו אצלו העריכו אותו על כך מאוד".

אירועי הטרור בכבישי יו"ש נמשכו גם השבוע: מחבל הגיע אתמול (רביעי) לסניף רמי לוי במישור אדומים, אזור התעשייה של מעלה אדומים, והחל לדקור את האזרחים במקום. כתוצאה מהדקירות נפגעו שני בני אדם במצב בינוני. מאבטח שהיה במקום ירה לעבר המחבל ופצע אותו באורח קל. כוחות הביטחון עצרו שלושה חשודים בקשר לפיגוע.

בצומת תפוח סוכל ביום שני בבוקר פיגוע דקירה. חייל שזיהה צעיר פלשתיני חשוד מתקרב לצומת עצר אותו, ועל גופו של הפלשתיני התגלתה סכין.

באותו יום נפצע יהודי באורח קל בפיגוע בצומת גוש עציון, לאחר שמחבלת חמושה בסכין דקרה אותו ופצעה אותו בצוואר. כוח צבאי מיחידת כפיר שהיה במקום פעל במהירות, ירה במחבלת ופצע אותה באורח אנוש.