יצחק אחרון?

כמה הערות על עניינים שוליים מעט בצל סערת הבחירות:

תגיות: בשבע 621
עדי גרסיאל , י"ב בכסלו תשע"ה

יצחק אחרון?          -ערוץ 7
גילית חומסקי
צילום: ישראל ברדוגו

* 'הארץ' דיווח השבוע כי האתר הבריטי 'בייבי סנטר' פרסם סקר אינטרנטי גדול, לפיו השם הפופולרי ביותר לתינוקות בממלכה הוא מוחמד.

זהו, אגב, גם השם הנפוץ לתינוקות בישראל. אבל מה לנו כי נלין על האנגלים. אצל הידוענים שלנו הבון טון הוא שמות לועזיים לחלוטין :קרן פלס קראה לבתה לונה, צביקה פיק בחר לבנו את השם תים, אייל גולן הלך על ליאן, ואילו אפרת גוש לא התפשרה על פחות מג'וליאן ג'אגר. אז מה רוצים מהמוסלמים, הם לפחות שומרים על המסורת שלהם.

* הסקרים מנבאים ללפיד מפלה בקלפיות. זו הזדמנות טובה לבחון שוב את הטרנד של כניסת עיתונאים לפוליטיקה. אמנם נרשמו כמה הצלחות, אבל קשה לומר שעיתונאים לשעבר כמו מיקי רוזנטל, לפיד עצמו ושלי יחימוביץ' הבריקו במיוחד בכנסת המתפזרת. אחמד טיבי אמר פעם שהערבים פחדו מהשב"כ עד ששניים מראשיו הגיעו לכנסת. בהשראת דבריו אפשר לומר שלטובת מעט הכבוד שנותר למקצוע, כדאי שעיתונאים יחשבו פעמיים לפני שהם עוברים למקום שבו יצטרכו גם לממש את מה שהם מטיפים לו.

* המשוררת והסופרת המוערכת גילית חומסקי חשפה לפני ימים אחדים טפח מהנעשה מאחורי הקלעים של פרס לנדאו לשירה, שניתן על ידי מפעל הפיס. הפרס, בסך 100 אלף שקלים (!), הוענק ליצחק לאור, משורר מהשמאל הרדיקלי שכנגדו הועלו טענות לא מעטות על הטרדה מינית. לאור, יש להדגיש, מעולם לא הועמד לדין וכמובן לא הורשע. חומסקי סיפרה שאף על פי שהיא התנגדה לבחירה, הוציא יו"ר ועדת הפרס הודעה מטעה לפיה הבחירה נעשתה פה אחד. הסאגה הזאת נמשכת לאחר שיו"ר מפעל הפיס הודיע כי יבחן שוב את הענקת הפרס וביקש מנשים שנפגעו מלאור לפנות אליו.

בריאיון ל'גלי ישראל' סיפרה חומסקי כי קיבלה איומים בעקבות הבחירה (שכאמור התנגדה לה) בלאור: "התקשרה אלי משוררת מאוד מפורסמת ואמרה לי חד משמעית, 'אני אחסל את הקריירה שלך... אדאג שלא תקבלי פרס ספרותי לעולם'". החלק הזה בפרשה לא זכה ליותר מדי תשומת לב. אולי כי לאיש כבר לא נראה מוזר שמשוררת שחושדת בעמיתה שלה שהיא תמכה בהענקת פרס לאדם אלים לכאורה, מאיימת באלימות, גם אם 'ספרותית'.

agarsiel@yahoo.com