זאב במליאה
זאב במליאה צילום: מרים אלסטר. פלאש 90

בראיון ליומן ערוץ 7 מתייחס חבר הכנסת ניסים זאב מש"ס לקרע בצמרת מפלגתו ולדיווחים הסותרים סביב גישושי לפיד אצל החרדים להקמת ממשלה חלופית.

בראשית דבריו התייחס חבר הכנסת זאב למה שנראה כקרע בהנהגת ש"ס בין חבר הכנסת אלי ישי ליו"ר התנועה, ח"כ אריה דרעי. זאב מסייג את הדברים ומגדיר אותם כתחושות בלבד שלטעמו נראות הרבה יותר משמעותיות מכפי שהן באמת. לדבריו "התחושות הן באמת נראות לכאורה כאילו יש פיצוץ או מחלוקת קשה. לא מיניה ולא מקצתיה. המפלגה מאוחדת", אמר ועם זאת הוסיף וציין כי אכן "יש מקום לגשר בין היו"ר לשעבר ליו"ר הקיים. זה לא מהיום אבל אפשר בהחלט לגשר, אני תורם את חלקי ביממה האחרונה", הוא אומר וכשהוא נשאל כיצד נראים המגעים והתיווכים שהוא מנהל בין שני האישים מסרב זאב להיכנס לפרטים.

בהמשך הדברים נשאל חבר הכנסת זאב כיצד הוא רואה את הימים שלאחר הבחירות והאם תוכל מפלגתו לשבת בממשלת נתניהו לאחר המחלוקות הקשות בין ש"ס לממשלה, מחלוקות שליוו את הקדנציה המסתיימת. זאב מפתיע ואומר כי הוא כלל לא בטוח שנתניהו הוא שיעמוד בראש הליכוד וכי מהפכות בהחלט ייתכנו.

"בוא נראה מי מוביל את המפלגה. לא בטוח שנתניהו הוא שיוביל את המפלגה. יש מהפכות שקשה להאמין שהן קורות. מי היה מאמין לפני חודש שהיום נדבר על בחירות. אי אפשר לדעת מה יהיה בצד השני".

את הקדמת הבחירות מגדיר זאב כמכה קשה שהכה נתניהו את עצמו. "ראש הממשלה דפק לעצמו פטיש בראש", הוא אומר וקובע כי ביכולתו של נתניהו היה למנוע את הבחירות בהחלפת לפיד בחרדים אך "הוא לא השתמש ביכולות שלו. היה אפשר להביא לממשלה חלופית".

"מי שבגד בו ראשון היה ליברמן. הם כרתו ברית יחד וסוכם על קדנציה משותפת אבל מי שגרם לבחירות זה ליברמן. יש לו התחשבנות לא מהיום עם ראש הממשלה. מאז שבליכוד רצו להיפרד ממנו אז הוא הקדים והחליט להיפרד מהם, ומהרגע שנפרדו זה מזה הבנתי שהליכוד עצמו נחלש כמפלגה גדולה ועוצמתית".

באשר לאפשרות החלופית שעמדה בפני נתניהו אומר חבר הכנסת זאב כי בהחלט ניתן היה לקיים ממשלה עד סוף הקדנציה כאשר בממשלה יושבים זה לצד זה אנשי הבית היהודי והסיעות החרדיות. "היינו יכולים להישאר עד סוף הקדנציה בממשלה ראויה שלא בטוח שראש הממשלה יוכל להביא להרכב כזה אחרי הבחירות", אומר זאב הסבור כי בממשלה שכזו יכולה הייתה להשתלב גם ציפי לבני שעל אף חילוקי הדעות המדיניים איתה ניתן לשתף איתה פעולה באפיקים אחרים.

"זו הייתה יכולה להיות ממשלה שהייתה נשארת צוק איתן. לבני לא הייתה חתרנית. לפיד השתמש במנדטים שלו כדי להפיל את הממשלה כדי שיוכל הוא עצמו למלוך ולהיות ראש ממשלה. זה מראה על דם רע שיש באיש הזה".

כנשאל אודות חילופי ההאשמות וההכחשות שבין לפיד לראש הממשלה בדבר ה'פוטש' שרקם או לא רקם לפיד, אומר חבר הכנסת זאב כי אמנם לא הייתה הצעה ישירה מלפיד עצמו להקמת ממשלה חלופית יחד עם החרדים, אך בהחלט היו גישושים על ידי אנשים אחרים שנשלחו מטעמו על מנת לברר את עמדותיהם של החרדים לקראת אפשרות שכזו. לטעמו של זאב שליחת השליחים הללו היא "חלק משיטת החתרנות שלו", כהגדרתו. "זה מראה על דרך. כל כולו היה שנאת חרדים. לצערי ראש הממשלה נגרר אחריו. הממשלה הזו לא הפסיקה לחבוט בחרדים ובשכבות החלשות. השנאה לא ברמה שניתן לחשוב עליה", הוא אומר ומציין עם זאת כי גם מול הבית היהודי יש לו ביקורת חריפה וחשבון על ההתנהלות בשנתיים האחרונות.

ומה באשר לאופן בו תתמודד ש"ס בבחירות לראשונה ללא הרב עובדיה יוסף זצ"ל. זאב משיב: "לא אלמן ישראל. הרב עובדיה זכה שכשם שדרכו נחקקה בעולם כולו כך גם המורשת שלו ונמשיך במלוא הכוח והעצמה להגדיל תורה ולהאדיר". באשר לקביעת הרשימה לכנסת, רשימה שעד כה נקבעה על ידי הרב עובדיה יוסף עצמו מציין זאב כי התקבלה החלטה שממשיכים ומציגים רשימה זהה לזו שהייתה בבחירות הקודמות.

לקראת סוף דבריו נשאל חבר הכנסת זאב אודות המידע שהגיע לערוץ 7 על בחינת היתכנות להתארגנות פוליטית משותפת בין אלי ישי לשר אורי אריאל. "לא שמעתי על זה", משיב זאב ומספר כי "אתמול ישבנו (זאב וישי ש.כ) יחד וכל המגמה היא אחדות בתוך התנועה. יש לו (לישי ש.כ.) בקשות שאפשר להתגבר עליהם ולאחות את הפערים וללכת יחד לבחירות".