ומה עם הנרטיב שלהם? לוחם דאעש
ומה עם הנרטיב שלהם? לוחם דאעשרויטרס

ראש סוכנות המודיעין בקנדה CSIS וראש המשטרה הפדרלית RCMP מסרו בעדויות בפני הפרלמנט על מעורבותם של למעלה מ-140אזרחים קנדים בפעילות טרור מחוץ לקנדה, ובכלל זה בשורות דאעש וארגונים המזוהים עם אל-קאעידה בסוריה ובעיראק.

בשנתיים האחרונות ביצעו עשרות אזרחים קנדים פיגועי טרור ונטלו חלק בלחימה בזירות הג'יהאד ברחבי העולם. שני צעירים מהעיר לונדון שבאונטריו ביצעו פיגוע התאבדות כשהם נושאים חגורות נפץ באלג'יריה, סטודנט ממונטריאול ביצע פיגוע התאבדות כשהוא נוהג במשאית תופת בדמשק, צעיר מקלגרי שבאלברטה ביצע פיגוע התאבדות במתווה דומה בעיראק. אחרים נהרגו בלחימה בשורות דאעש וג'בהת אל-נוסרה.לפחות 13 קנדים שהמירו את דתם לאסלאם הצטרפו לטרור, שניים מהם ביצעו פיגועי טרור מדרום למונטריאול ובאוטווה ושניים תכננו לבצע פיגוע טרור בפרלמנט של בריטיש קולומביה.

בחודשים האחרונים דווח על ניסיונן של שלוש נערות מוסלמיות מטורונטו להגיע לסוריה כדי להצטרף למוג'אהידין. השלוש נעצרו בטורקיה והוחזרו לקנדה. עתה מדווחת רשות השידור הציבורי בקנדה CBC מדווחת, כי המשטרה הפדרלית עצרה נער בן 15 ממונטריאול בחשד שתכנן לצאת אף הוא לסוריה כדי לחבור לשורות המדינה האסלאמית.

הנער נעצר כחשוד בשוד באיומי סכין של 2,200 דולר מחנות נוחות במונטריאול. חוקרי המשטרה ביקשו את התערבות המשטרה הפדרלית בפרשה לאחר שהתברר להם, כי המניע לשוד היה רצון לממן את הוצאות הטיסה לטורקיה והנסיעה ממנה לסוריה.

במחשבו האישי של הנער מצאו החוקרים חומר תעמולה בזכות הג'יהאד, ובחקירתו אמר שהוא חש חוטא בהיותו מתגורר בקנדה ולא במדינה מוסלמית. נגד הנער הוגש כתב אישום על ביצוע עבירה פלילית עבור ארגון טרור וכוונה לעזוב את המדינה על מנת ליטול חלק בפעילות של ארגון טרור.

דובר המשטרה הפדרלית מסר עוד, כי הנער ניסה ליצור קשר עם מרטין קוטור רולו, הטרוריסט הקנדי שביצע פיגוע דריסה מדרום למונטריאול לפני חודש וחצי, בו נרצח קצין בצבא הקנדי ואחר נפצע.