יעלון נכנע לשמאל הקיצוני

שר הביטחון הורה לסגור את ציר הביטחון של הישוב אדם. תושבי בנימין: "בוגי מפקיר את הביטחון שלנו". גורם צבאי: הציר אינו חוקי.
.

עדו בן פורת - ערוץ 7 , י"ג בכסלו תשע"ה

סכנה לנוסעים. כביש אדם-חיזמה
סכנה לנוסעים. כביש אדם-חיזמה
הלל מאיר

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון הורה לאלוף פיקוד המרכז, ניצן אלון, לסגור את כביש הביטחון בין הישוב אדם לכביש 60.

הכביש נסלל לפני מספר חודשים בשל ריבוי אירועי הטרור ולאחרונה הכביש נפתח בשעות העומס על מנת לשחרר במעט את עומסי התנועה ולהקל את הנסיעה עבור הישראלים והפלסטינים.

ההוראה של שר הביטחון לחסום את הקטע המחבר בין הציר לכביש 60, הגיעה לפיקוד מרכז בעקבות פניה של פעילי שמאל בטענה שהציר נבנה על אדמות של פלסטינים. כבר בצהרי יום חמישי, על אף שלא יצאה הנחייה משפטית מחייבת, הונחו בטונדות על הכביש וחסמו אותו.

הקטע הסמוך לישוב אדם בציר 60 נחשב על ידי צה"ל והמשטרה כמסוכן לאור הקרבה לכפרים פלסטינים ועומסי התנועה החריגים הקיימים בעיקר בשעות הערב. בעקבות ריבוי זריקות בקבוקי תבערה וידויי אבנים סללה המועצה אזורית מטה בנימין את כביש הביטחון.

זה זמן רב שהנהגים באזור, ישראלים ופלסטינים, מביעים תרעומת על כך שקטע הכביש שבין מחסום חיזמא לישוב אדם הפך לפקק אחד גדול. על פי עדויות של הנוסעים פקקי התנועה יכולים להימשך שעתיים וגם שלוש וכל זה בקטע של קילומטר אחד בלבד. 

תכניות הנדסיות להרחבת הציר והקמת מחלף מסודר הוגשו למשרד הביטחון זה מכבר, אך שר הביטחון יעלון לא ממהר לקדמן וזאת למרות הסכנות הקיימות.  

"זה דבר חמור  מאוד", אומר בבר ועננו, יו"ר ועד הישוב אדם, "דווקא בתקופה הזאת שהטרור בכבישים מתגבר, מחליט שר הביטחון לסכן את הנוסעים בכבישים ביהודה ושומרון. במקום לתת פיתרון הוא מחמיר את הבעיה. סגירת הגישה של כביש הביטחון מהווה מלכודת טרור של ממש והפיגוע הבא קרוב מתמיד".

גורם צבאי מסר לערוץ 7 כי מדובר בציר שאינו חוקי מאחר ונסלל על אדמות פרטיות וכי הסוגייה נדונה בבתי המשפט.