אשה חרדית במפלגה חילונית? "תצא בלי כתובה"

עסקן 'דגל התורה' תוקף בחריפות את הנשים החרדיות הדורשות ייצוג נשי במפלגות החרדיות. "מצווה להוציא את ילדיה מהמוסדות".

חיים לב - ערוץ 7 , ט"ז בכסלו תשע"ה

יהדות התורה
יהדות התורה
צילום: פלאש 90

לאחר פירסום מכתב הנשים החרדיות בכלי התקשורת ובו הועלתה דרישה לשלב במפלגות החרדיות ייצוג נשי מקרב הציבור החרדי, יוצא מרדכי בלוי, עסקן 'דגל התורה' נגדן, ומצהיר: אשה חרדית שתתקרב למפלגות לא חרדיות נוציא את ילדיה ממוסדות החינוך החרדיים.

"כל אשה שתתקרב למפלגה שלא בהנהגת גדולי ישראל - תצא בלא כתובה ואסור ללמוד במוסדות החינוך שלה, וכן לרכוש ממנה כל מוצר, ומצווה להוציא את כל הצאצאים שלה מהמוסדות", צוטט בלוי אמש במספר כלי תקשורת חרדיים.

על פי הדיווח, בלוי הוסיף כי "אני ערב בלי נדר ליישום כל הנ"ל, והנ"ל אמור גם לגברים".

דבריו החמורים לא נותרו ללא מענה. בתגובה לדבריו, אמר הרב חיים אמסלם, כי "יפעל בכל דרך למנוע אפליית נשים חרדיות. נילחם בגזענות נגד עדות בכלל, ונשים בפרט".

לדבריו, "הגיע הזמן שלנשים החרדיות יהיה ייצוג במפלגות החרדיות, ואם הדבר מתנגש באידאולוגיה שלהן – עדיין לא ניתן למנוע מהן להתמודד ברשימות אחרות, וכל שכן שלא להחרימן ולבזותן. אעשה כל שבידי לקדם נשים חרדיות לכנסת כדי שיהיה להן ייצוג הולם בבית המחוקקים הישראלי'.

"אני סמוך ובטוח, כי מנהיגי הציבור החרדי מושכים את ידיהם מאמירות מטופשות אלו ואין זה מייצג את דעתם של רוב הציבור החרדי", אמר אמסלם.

בסוף השבוע האחרון פורסם כי קבוצת נשים חרדיות דורשת מהמפלגות החרדיות לשלב אשה חרדית באחת מהרשימות החרדיות, ש"ס או יהדות התורה.

מה שהחל בקבוצה בפייסבוק שצברה פופולאריות רבה, הפך למכתב רשמי שצפוי להישלח לראשי המפלגות החרדיות. במכתב דורשות חברות הקבוצה לפעול כדי לשלב נשים חרדיות ברשימות.

הנשים שחתמו על המכתב הן פעילות חברתיות מוכרות ברחוב החרדי: מיכל צ'רנוביצקי תושבת אלעד; רחלי איבנבוים תושבת ירושלים; אסתי רידר-אינדורסקי תושבת רמת גן ואסתי שושן מפתח תקווה.

"אנו קבוצת נשים חרדיות פונות לעומדים בראש המפלגות החרדיות: ש"ס ואגודת ישראל, בבקשה לייצוג נשי ברשימותיהם", הן כותבות במכתבן. "אנו קבוצת אוכלוסיה עם אורח חיים ייחודי, המשפיע על מגוון גדול של תחומי חיינו.. אנו משוכנעות כי נציגות נשית תשכיל לייצג אותנו במסדרונות הכנסת באופן ראוי ונכון. יש נשים חרדיות רבות ומוכשרות שתשמחנה לעסוק בצרכי ציבור באמונה".

"בשנתיים האחרונות חקרנו לעומק את מצבן של הנשים החרדיות בישראל, השתתפנו ואף יזמנו דיונים בכנסת והבנו כי קולנו לא נשמע בוועדות ובפורומים השונים, כפי שהיה אמור להישמע...המצב הקיים חייב לקבל פתרון בדמות נשים חרדיות שיהיה לפה עבורנו".

לדבריהן, הן לא מתכוונות להתעקש על מועמדת מסוימת. "אנו נכבד כל נציגה נשית ראויה שתיבחר על ידכם ונרגיש כי היא שליחתנו, שליחת ציבור של 50 אחוזים מקהל הבוחרים שלכם. הגיעה העת שנקבל את הכבוד המגיע לנו כמפרנסות עיקריות וכמחזיקות על גבנו את עולם התורה, בדמות ייצוג נשי ראוי ברשימות החרדיות". את מכתבן סיימו במילים: "זה הזמן לצדק היסטורי וזה בידכם".

הנשים מסרו כי כותבי המכתב אינן מתכוונות להצביע למפלגות החרדיות במידה והן לא תשלבנה נשים ברשימותיהן.

במפלגות החרדיות סירבו להתייחס למכתב.