בקבוקי תבערה על גן הילדים

רוב כלי התקשורת החליטו לפסוח על יידוי אבנים ובקבוקי תבערה אל בניין בו ממוקם גן ילדים בשכונת מעלה הזיתים בירושלים.

שמעון כהן - ערוץ 7 , ט"ז בכסלו תשע"ה

בקבוקי תבערה, זיקוקים ואבנים יודו אתמול (ראשון) לעבר בית יהודי בשכונת מעלה הזיתים שבירושלים. בשיחה עם ערוץ 7 מספרת מרים שוו'אב, דוברת שכונת מעלה הזיתים, על האירוע שלא זכה לסיקור והתייחסות תקשורתית על אף שבבניין ממוקם גם גן ילדים שעלולים היו להיפגע באירוע.

כשהיא מתייחסת למכלול האירועים הביטחוניים בשכונה מציינת שוו'אב כי "בחודש האחרון זה די נרגע אצלנו ולא היו יותר מדי התקפות, אבל לצערי אתמול זה חזר והיום גם נרגם אוטובוס בהר הזיתים אז כנראה שזה עדיין שם", היא מציינת.

על אירוע התקיפה שהתרחש אתמול מספרת שוו'אב כי "בסביבות עשר בבוקר שלושה מחבלים התקרבו לשכונה שלנו וזרקו אבנים ובקבוקי תבערה וירו זיקוקים על בניין שבו יש גם גן ילדים בני שלוש וארבע. הגננות הבינו שהפיצוצים קרובים אז הן הכניסו את הילדים לממ"ד ושם שרו איתם שירי חנוכה עד שקיבלו מהקב"ט הודעה שאפשר לצאת והמשיכו בשגרה".

באירוע זה לא היו נפגעים וכוחות המשטרה שהוזעקו למקום פתחו בסריקות לאיתור המחבלים. שוו'אב אינה יודעת כיצד הסתיימו הסריקות ואם הכוחות העלו דבר מה בחכתם.

באשר למונח 'שגרה' שבו היא נוקטת לתיאור מציאות שבה בקבוקי תבערה וזיקוקים מושלכים על גן ילדים, היא אומרת כי אכן "זו לא שגרה נורמאלית בשכונה ובכלל בירושלים בתקופה האחרונה. הילדים בשכונות הללו לא מתרגלים כי אלו בומים מאוד חזקים שמקפיצים גם אדם מבוגר, אבל הם מכירים את זה ויש להם אפילו שיר מיוחד על 'זיקוקים וערבים, ערבים וזיקוקים'. זה קצת הזוי אבל זו השגרה לצערי".

ומה לגבי הגננות שצריכות להכין סדר יום שלתוכו משורבבת בריחה ממתקפה? שוו'אב מגדירה אותם כ'אלופות' ומספרת על גן נוסף הממוקם בקצה השכונה וגם הוא הותקף. "מתחילים את היום בתקווה לשגרה ואז צריך להכניס את הילדים בצורה שלא תפחיד אותם. הגננות פשוט אלופות. הן מכניסות אותם ברוגע, הן שרות איתם וכך מעבירות את הזמן עד שאפשר לצאת. בגן השני לא יצאו גם בסוף ההתקפה כי הגן נמצא בקצה השכונה. הם לא יצאו לחצר כי זה חשוף שם, אז המשיכו את השגרה בלי לצאת. זה קשה".

שוו'אב נשאלה אם עלולה להיות השלכה טראומטית עבור הילדים, השלכה שתותיר את סימניה בעתיד. היא עצמה אינה בטוחה שלא תהיה השלכה שכזו ומספרת על סדנה שהתקיימה באחרונה להורי הילדים ועסקה בעניין זה. "מדאיג אותנו עם מה הילדים גדלים. למדנו מה נחשב כתגובה נורמאלית ומה לתגובה חריגה ואיך אנחנו כהורים צריכים להתמודד עם זה אבל הרבה ילדים במדינה נפגעו מאזעקות, טילים ועוד. מה שילדים עוברים במדינה הוא לא שגרתי אבל ב"ה הילדים מאוד חזקים. לילדים שלי אין פחדים וסיוטים. לפעמים זה אפילו קצת מדאיג אותי שהם לא מפחדים. הם הרי צריכים לפחד קצת, לא?".

בשכונת מעלה הזיתים שבה מתגוררת שוו'אב חיות כיום כמאה ועשרים משפחות. לדבריה האירועים אינם גוררים מחשבה חוזרת בדבר מסוכנות החיים במקום. "זה לא פשוט אבל זה הבית שלנו. אפשר לחשוב שאנחנו נמצאים עמוק ברמאללה אבל אנחנו חמש דקות נסיעה מהכותל, ליד בית הקברות העתיק בעולם שזה הר הזיתים. זכותנו לגור כאן ואין לנו שום בעיה עם הערבים ויש הרבה ערבים שגרים בסביבה ולא מעוניינים בטרור. זה מאוד פוגע בהם. אנחנו דורשים מהמשטרה לעשות את העבודה שלה ואחרי הרבה זמן שהעבודה לא נעשתה אנחנו רואים שיפור. בדרום יברחו? בכל מקום יברחו ממקום שבו לא נעים? אם נברח זה יגלוש ממקום למקום".

על אירוע רגימת האוטובוס הבוקר מציינת שוו'אב כי הוא "נרגם ליד מלון שבע הקשתות בפסגת הר הזיתים, מקום שאליו מגיעים הרבה תיירים. בדרך כלל לא חוטפים שם אבנים".