האנדרטה שהושחתה
האנדרטה שהושחתהצילום: בית ספר שדה שער הגיא

בסיור שהדריכו השבוע מדריכי בית ספר שדה שער הגיא הפועל במסגרת "אשכולות"- פורום מרכזי סיור ותודעה ישראלית, גילו להפתעתם כי אנדרטת "מגילת האש" לזכר קדושי השואה הושחתה בידי אלמונים, וכי לוחות הזיכרון העשויים מתכת שהיו על גבי האנדרטה נשדדו.

אתמול הוגשה תלונה למשטרת ישראל, והנושא מצוי בבדיקה כעת.

אנדרטת מגילת האש ניצבת בהרי ירושלים בין צרעה ואשתאול, ומונצחים בה תולדות עם ישראל הקם משואה לתקומה. האנדרטה עשויה ברונזה וגובהה שמונה מטרים, וצורתה היא כשל שני גלילי מגילה המביעים את היותו של עם ישראל עם הספר. גליל אחד מתאר את השואה, והשני את התקומה.

בחלק המסמל את השואה מתוארים בין השאר יאנוש קורצ'אק וילדיו, שורת קסדות המתארות את החיילים הנאצים, דמות מלוחמי הגטאות האוחזת רימון, ודמויות נוספות. בחלק התקומה מפוסלים סמלים שונים של הארץ כעצי זית, ילד אוחז באשכול ענבים, הרב גורן בשעה שתקע בשופר בסמוך לכותל המערבי, מנורת בית המקדש המתוארת בשער טיטוס, אנשים רוקדים הורה, ודגלים מתנופפים ליד מלאך התוקע בחצוצרה.

אנדרטת מגילת האש נחנכה בשנת 1972 לאחר שנים רבות של עבודה על ידי האומן נתן רפפורט, ניצול שואה בעצמו, יליד וורשה, ומדובר באנדרטה משמעותית ביותר הממוקמת בלב יער הקדושים שמוקדש להנצחת חללי השואה. עם כל האירוניה שבדבר, בלוח הכתובת שעל גבי האנדרטה, שכאמור נשדד, נחרט ציטוט מצמרר של רפפורט, יוצר האנדרטה: "את מילותיי יצקתי בברונזה וחצבתיו באבן, דוממות הן, כבדות ונצחיות".

מוריה עזרא רוזנצויג, מנהלת בית ספר שדה שער הגיא מציינת כי "אתר זה המנציח פרק משמעותי בחייה של מדינת ישראל מהווה נקודה מרכזית כמוקד עלייה לרגל עבור קבוצות רבות שמטיילות אתנו, ואנו רואים בה נקודה המסמלת את סיפורה של השואה והתקומה של מדינתנו. גניבה של חלק מאנדרטה זו מהווה פגיעה בערכיה של מדינת ישראל".

צחי דיקשטיין מנכ"ל 'אשכולות' מתייחס גם הוא לאירוע ואומר: "מטבע הדברים, בפעילותנו הרבה בשטח, אנו ראשונים לראות המון דברים יפים וטובים, אך לצערי לעתים גם נתקלים בתופעות קשות ומכוערות שאין להן מקום בחברה הישראלית. השחתת אנדרטאות, היא עבירה חוקית ומוסרית חמורה וקשה מאוד, וכאשר שמדובר בזיכרון נרצחי השואה- הפגיעה כואבת שבעתיים ועל גורמי האכיפה לעשות הכל בכדי להגיע למשחיתי האתר ולמצות עימם את הדין".

האנדרטה לפני ההשחתה:

האנדרטה אחרי ההשחתה:

(צילומים: בית ספר שדה שער הגיא):
(צילומים: בית ספר שדה שער הגיא):