שיא במבואות יריחו - מג'הול ענק התגלה

חקלאי ממבואות יריחו גילה רגע לפני משלוח בארגזי התמרים שלו פירות גדולים בכשליש מהרגיל. מוטציה חקלאית חדשה? הגדיד הבא יגלה.

שמעון כהן - ערוץ 7 , י"ט בכסלו תשע"ה

האם שיא גינס חדש נקבע בבקעת יריחו? בהחלט יתכן שכן. דורון אלוש, חקלאי מגדל תמרים ממבואות יריחו, מספר ביומן ערוץ 7 על תגלית אותה מצא תוך כדי עבודת הגדיד – תמר המג'הול ענק באורך של שבעה סנטימטרים.

אלוש לא ממהר להכתיר את התמר שלו כשיא גינס חדש, אך לדבריו שיחות ובדיקות שערך עם אנשי מקצוע רבים שנוגעים בתחום ומכירים את תנובת עצי התמר מתברר ש"לא נראה פרי בגודל כזה".

משקלו של התמר ענק הוא 52 גרם ואורכו כאמור 7 ס"מ. זאת כאשר תמר המג'הול מגיע בדרך כלל למשקל של כ-35 גרם ולאורך של לא יותר מחמישה סנטימטרים.

האם זו עבודה חקלאית מיוחדת של אלוש ואנשיו או שאולי זה מזג האוויר? אלוש לא ממהר להכריע. הוא רק מזכיר ש"יריחו היא עיר התמרים ויש לה תכונה מיוחדת בתחום. אנחנו במבואות יריחו קרובים ליריחו וכנראה שואפים משהו בקרקע".

על רגע הגילוי של התמר העניק הוא מספר: "בתקופת הגדיד אנחנו גודדים את הפרי מהעצים ומכינים אותו למשלוח לבית אריזה למיון. תוך כדי ביקורת על הפרי לפני שהוא נשלח "קפצו לי לעיניים" הפירות הללו יוצאי הדופן. מתוכם שניים בגדלים האלה. הם סיקרנו אותי, שקלתי ומדדתי אותם ואז התחלתי לעשות בירורים עם מומחים לתחום, חקלאים, מדריכים חקלאיים, מנהלי בתי אריזה ואז התברר שבאמת בגודל הזה הם לא נתקלו".

לדבריו לא מדובר בפרי בודד אלא בכמה פירות שלא ניתן לדעת מאיזה עץ הגיעו שכן הוא עצמו הבחין בהם רק לאחר שהיו כבר בתוך ארגזים עם פירות רבים נוספים המוכנים למשלוח. "עכשיו מסקרן אותנו לגדיד הבא לעקוב אחרי העצים בצורה יותר מדויקת. אולי יש לנו תגלית של מוטציה מיוחדת ושינוי בטבע של העץ ואולי גילינו משהו חדש".

הפירות הענקיים נשמרו כעת בביתו של אלוש ואילו הפירות האחרים נשלחו לבתי האריזה ובתוכם בהחלט יתכן ויש עוד כמה מפירות הענק שהתערבבו וכעת רוב הסיכויים הוא שהם יגיעו ללקוח כלשהו בחו"ל.

את דבריו חותם אלוש בתזכורת מהעבר הרחוק ותקווה אל העתיד: "אחת מהנקודות שמשכו אותנו לגדל כאן תמרים זה הרצון לחזור אל המקורות של גידול התמרים. בתקופת בית שני התמרים של אזור יריחו היו שם דבר בעולם, הגודל שלהם והאיכות שלהם והלוואי ובקרוב נחזור לזה".

השבוע, במסגרת יום הח"כ-לאות, הזמינה חברת הכנסת אורית סטרוק את משפחת אלוש לכנסת על מנת שיציגו את התמרים ואת ברכתה של ארץ ישראל.