ביקורת תערוכה
ביקורת תערוכהצילום: פלאש 90

'עולמות 2014',

תערוכה בהיכל שלמה, ירושלים

תערוכת 'עולמות 2014' שהושקה לאחרונה בהיכל שלמה בירושלים מפנה את הזרקור אל זווית מרתקת במיוחד של החברה הישראלית בכלל והציבור החרדי בפרט, ושוברת כמעט את כל הסטיגמות הקיימות עליו. מדובר באוסף צילומים של עזרא לנדאו (38), אמן חרדי, חסיד ברסלב שעלה מצרפת בגיל שתים עשרה.

החיים היהודיים בצרפת מאפשרים לכל אחד לחיות על פי השקפת עולמו ובכל זאת לחיות ביחד בשלווה, אך בהגיעו ארצה, נאלץ לנדאו למקם את עצמו במשבצת מסוימת. האילוצים הללו הובילו אותו לחיות את התפר שבין העולמות באופן מרתק למדי, ובמשך השנים הוא סיגל לעצמו צורת הסתכלות מיוחדת, אותה הוא נוהג להנציח במצלמתו במשך כמעט חצי יובל.

התערוכה החדשה מרכזת 60 צילומים נבחרים, אותם בחרו האוצרת נורית סירקיס-בנק יחד עם לנדאו מתוך אלפי תמונות שצילם בשנה אחרונה. אם הכותרת של התערוכה שהתקיימה במוזיאון ישראל הייתה "חרדים – לא רק שחור לבן", התערוכה הנוכחית הולכת כמה צעדים קדימה.

הצילומים בתערוכה אמנם נדירים, אך גם נמצאים עמוק בחיי היומיום של הציבור החרדי, ובאופן מסוים מנגישים אותה למי שאינו מכיר אותה על בוריה. כך ניתן לראות תמונות מהווי המשחקים של ילדי שכונת מאה שערים, או תמונה ייחודית של אברך חסידי חבוש שטריימל משחק כדורסל בלונה פארק בחול המועד. תמונות אחרות מספרות על התפר העדין, כמו חילוני שנקלע לתוך טיש חסידי, בחור חובש כיפה סרוגה בתוך ים של כיפות שחורות, אדם שמחזיק מטרייה צבעונית בתוך בליל מטריות שחורות, וכך עוד ועוד מפגשים כמעט בלתי אפשריים בין אנשים ומגזרים.

כל אחת מהתמונות שווה סיפור שלם, ועזרא לנדאו, שליווה את הסיור שלי בתערוכה, סיפר לי על כותרות שנונות במיוחד לצילומים שטרם מופיעות לידם, כמו תמונת אישה שנשענת על כספומט בבנק מזרחי-טפחות, שזכתה להיקרא "הכותל המזרחי". חלק אחר מהתמונות צועקות סייעתא דשמיא, כגון התמונה המפורסמת מיום תשעה באב האחרון בכותל המערבי, בה רואים בחור חרדי וחייל עטוף טלית מנמנמים איש על כתף חברו.

אומרים שתמונה שווה אלף מילים, אבל אחרי הביקור אני חושב שאפילו יותר. התערוכה מוצגת בהיכל שלמה עד סוף שנת 2014 למניינם, הכניסה ללא תשלום.