ריבלין והגששים
ריבלין והגששיםצילום : מארק ניימן/ לע"מ

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין, פגש היום (חמישי) את שייקה לוי וגברי בנאי, במלאות יובל להקמת ההרכב המיתולוגי "הגשש החיוור".

גברי ושייקה הגישו לנשיא את ספר הזהב של הגשש החיוור בהקדשה חמה לרגל חגיגות היובל. במפגש המרגש בלשכתו, שוחחו הגששים עם הנשיא על המערכונים האהובים ונזכרו יחד בשירים השגורים בפיו של הנשיא בחיבה גדולה.

בין ציטוט לציטוט מהמערכונים והשירים, שוחחו הגששים עם הנשיא על חוויותיו מהחודשים הראשונים בתפקידו, על הדאגה המשותפת מהאלימות הגואה בשיח החברתי ובמגרשי הכדורגל ועל האתגרים העומדים על סדר יומה של החברה הישראלית.

"ליווינו את העם בכל התחנות בהן עברנו יחד, כל ישראלי הרגיש את החיבור האישי אל הסיטואציות אותן שיחקנו", אמר שייקה. "כשאנשים שמעו אתכם, כל מערכון הסתיים בתקווה, תמיד אפשר היה לשאוב תקווה מכם".

בין השורות והשירים המיתולוגיים שעלו במהלך שיחתם של הנשיא עם הגששים: "כשהמים עולים לקומה השנייה מהצינור, הם מתעייפים", הזכיר הנשיא, "אז שינוחו..." השיב לו שייקה. "ככה וככה", "מה שבע? מה כמה!", "מים לדוד המלך" ו"אהובתי יעל", "שיר הטלפון" וה"זרבובית".

הנשיא בחר במערכון "קפיטריה בטבריה" כאהוב עליו ביותר, וזאת בניגוד להשערות הגששים כי הנשיא יבחר דווקא את המערכון "אופסייד סטורי".

"המערכון 'קפיטריה בטבריה' הוא מיקרוקוסמוס של היכולות שלנו, לצד הנאיביות שלנו. שם פתרנו את כל בעיות העולם", אמר הנשיא, "הביצוע שלכם נהדר אבל גם כתיבתו המופלאה של אלוני, בלתי נשכחת".

"חייתי את התקופה הזו", אמר הנשיא, "הכרתי את כל היוצרים, את כל המילים ונכדי הם כבר דור שלישי לגששים, כשאנחנו חוזרים וצופים במערכונים יחד".

כשבגד זיכרונם של הנשיא והגששים וברחו המילים המוכרות של המערכונים, ציטט גברי את שייקה אופיר שנהג לומר: "אני אין לי בעיה עם הזיכרון, רק עם מה שאני שוכח".

גברי סיפר לנשיא על הגעגועים לירושלים כיליד ותושב העיר, על זיכרונות מימים קשים של ירושלים במצור כפי שחוותה אותם משפחתו ואף בתחושתו כי בעיני אזרחי ישראל, יישאר ירושלמי תמיד. "גם כשאני עושה קניות בשוק הכרמל, שואלים אותי המוכרים: "מה, אתה בא לכאן מירושלים לעשות קניות?", אמר גברי.

לקראת סופו של המפגש אמר הנשיא: "פולי היה אבידה קשה. מרחוק, בלי שידעתם, בכיתי איתכם".

"שלושתכם הייתם מתנת אל ומדינת ישראל זכתה במתנה גדולה״, אמר הנשיא לגששים בתום פגישתם.

עם יציאתם מהמשכן, ליווה הנשיא את הגששים והם יצאו יחד לסיור בגינת המשכן בעודם ממשיכים לצטט את הקטעים האהובים מכל מערכוני הגשש החיוור.