ח"כ משה פייגלין
ח"כ משה פייגלין צילום: פלאש 90

באוניברסיטת בר אילן יקיים היום חבר הכנסת משה פייגלין, המתמודד על כהונת יו"ר הליכוד, את מה שזכה כבר לכותרת בסביבתו כ'נאום בר אילן השני'.

בשיחה מקדימה איתו ביקשנו שיגלה לנו כמה מהסודות שאותם בכוונתו לחלוק בנאום. הוא מצידו מבהיר שאין בכוונתו לדבר על סודות אלא על שיבה אל היסודות, יסודותיו של עם ישראל בארצו.

"רעיון העוועים הזה של שתי מדינות לשני עמים, רעיון שהכריע את הכף בהסכמי אוסלו, אומץ למרבה הבושה חיש קל על ידי כל הימין הישראלי, ואני אומר שוב – כל הימין הישראלי, השאיר את הציבוריות הישראלית ללא אלטרנטיבה. אין היום מנהיג שאומר את ההיפך הגמור – מדינה אחת לעם אחד בארץ אחת ואת זה אני עומד לומר היום בנאום בר אילן".

אל מול אמירתו הברורה של פייגלין עומדות שתי טענות מרכזיות – האחת היא שאלת ההיתכנות המעשית של תכניתו המדינית לנוכח החשש ממדינה דו לאומית, והשאלה השנייה היא שאלת שאיפתו האישי "למשוך באף" מפלגה שלמה למרות שנדמה שכמעט כולה מתנגד מטעמים שונים למהלך שכזה.

באשר לשאלה הפוליטית קובע פייגלין כי אינו מושך איש באף וכי "המציאות מתפוצצת לנו בפרצוף החל מזמן קצר לאחר לחיצת היד האומללה עם רב המרצחים יאסר ערפאת, ראש הארגון לשחרור כל ארץ ישראל. מי שלחץ את ידו אלו לא רק נציגי השמאל אלא גם מנהיגי הימין. מדינת ישראל נכנעה לפוליטיקלי קורקט הקטלני הזה מבית מדרשו של השמאל והתקשורת הישראלית".

"רעיון שתי המדינות הוא רעיון שניזום מלכתחילה בשנות השישים על ידי אורי אבנרי. גם גולדה מאיר הבינה שמדובר בפגיעה בצדקת קיומנו כאן, אבדן הנשק החשוב ביותר שלנו שזו עצם צדקת קיומנו כאן כעם ריבון בארצו. מאותו שלב החל תהליך התדרדרות מהיר של אבדן לגיטימיות של המדינה בעולם, לחץ בינלאומי ועידוד הטרו. מדינה שלמה נסחבת באף לא אחרי משה פייגלין אלא על ידי קבוצה סהרורית מכותלי הקטע הקיצוני ביותר של השמאל והיא לא מצליחה לצאת מזה. מישהו צריך להציב משנה סדורה של איך עושים ומה".

באשר לטענות בליכוד ולפיהן אין אפשרות לקדם מהלך מדיני אלא לכל היותר לבלום ולמזער את נזרקי אוסלו קובע פייגלין כי לא רק שהדבר אפשרי אלא ש"שום דבר אחר הוא בלתי אפשרי". לטעמו לא ניתן לתקן "את הטעות האיומה הזו בניווט מאמצע הדרך במקום לשוב לנקודה שממנה טעינו, וזו בין השאר נקודת בר אילן ולכן שם אני הולך לנאום".

"אני רוצה להזכיר לחברי בליכוד שבחוקה שלנו בליכוד מתנוסס סעיף שמעולם לא נמחק – החלת ריבונות בכל שטחי ארץ ישראל שבידינו. כך שכל המנהיגים סטו מהדרך והם צריכים לשוב אליה ואני מראה בנאום שלי איך עושים את זה מעשית".

את חששם של סופרים כעמוס עוז וא"ב יהושע ממדינה דו לאומית , הטענה המרכזית הנשמעת בשמאל נגד תכניתו הבמדינית, מבטל פייגלין וקובע כי "הבעיה שלהם היא לא מדינה דו לאומית. הבעיה שלהם היא מדינה יהודית. הם לא רוצים מדינה יהודית ולא רוצים את חלקי המולדת שמחברים אותנו לזהותנו. הם לא רוצים את מערת המכפלה והר הבית אלא את תל אביב. שלא יבלבלו במוח שהם חוששים ממדינה דו לאומית. אין חשש כזה. הנתונים הם: בתוך 15 שנה, על פי נתוני האמת של יורם אטינגר וצוותו, נהיה 85 אחוזי יהודים בין הירדן והים. הנתונים הללו מתייחסים לסדר גודל של כחצי מיליון עולים בעשור הקרוב ואני אומר שיהיו מיליון וחצי עולים. זה לא אומר שמחר בבוקר אני נותן אזרחות לכל מי שנמצא בכל השטח שבידינו, אבל קודם כל בואו נפסיק להפחיד את עצמנו".

"צריך להחיל ריבונות, לשחרר את התושבים האומללים משלטון הטרור שהמלכת שם, לחשוב בצורה ישרה ולומר שזו ארצנו, לא להחיל ריבונות רק על שטחי C כפי ששמעתי אלא לומר שזו ארצנו. זו ארצו היחידה של העם היהודי ורק שלו".

באשר לשאלת מעמדם של ערביי יהודה ושומרון אומר פייגלין כי בהשקעה פחותה מזו שמדינת ישראל השקיעה בחזון חלוקת הארץ שהציב השמאל ניתן להגיע לפתרונות יציתיים שאותם יחשוף בנאומו. לדבריו השמאל הוביל לתכנית שעלתה לעם ישראל בדמים תרתי משמע. עלותו של הסכם אוסלו לןמדינת ישראל נאמדת בכטריליון שקלים. "יש ויש תשובות. אני מציע שלוש קטגוריות בצורה מושכלת. אחת מקטגוריות הפיתרון", אומר פייגלין "צריכה להיות מתן אפשרות לאלה מערביי עזה לעשות זאת עם סל הגירה נדיב שאנחנו ממילא משקיעים הרבה יותר בטילים והגנה של בטונדות ועוד. סכום נמוך הרבה יותר היה יכול לעודד הגירה של ערביי יהודה ושומרון. כבר היום צעירים עזתית משלמים 8000 דולר, אני לא יודע מניין הם משיגים את הכסף הזה, כדי למצוא מקום בספינות בדרך לאיטליה ולפעמים גם טובעים בים. מצב נורא והיום 65 אחוזים מערביי יו"ש מעוניינים להגר, כ-90 אחוזים מערביי עזה מעוניינים להגר. הם מפחדים מהמשטרים שם ואנחנו צריכים לאפשר למי שמעוניין לעשות זאת לעשות זאת".

לקראת סיום השיחה עמו השתתף חבר הכנסת פייגלין במיזם חדש שלנו בערוץ 7 ובו דווקא לקראת הבחירות והמערכת עמוסת ההתגוששויות אנחנו מציעים לחברי הכנסת המתראיינים לומר מילה טובה על חבר כנסת כלשהו מסיעה ומפלגה אחרת. פייגלין ציין כי הוא אומר דברים טובים על רבים מהסיעות השונות, גם בשמאל וגם בימין. בהקשר זה הוא מזכיר את נפתלי בנט, אלי ישי ואורי אריאל, אך כשהוא מתבקש להתמקד באדם אחד הוא בוחר להזכיר דווקא את חבר הכנסת דב חנין כפרלמנטאר מצטיין. "הלוואי עלינו פרלמנטארים מוכשרים כדב חנין. עוד כמה כאלה אצלנו ויכולנו לנוח על זרי הדפנה".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו