ביהמ"ש: ראיות לכאורה לאשמתו של לוחם מג"ב

"הגעתי לכלל מסקנה שיש ראיות לכאורה להוכחת המיוחס למשיב, הן במישור העובדתי והן בכל הנוגע ליסוד הנפשי", קבע השופט.

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , כ"ב בכסלו תשע"ה

ביהמ"ש: ראיות לכאורה לאשמתו של לוחם מג"ב-ערוץ 7
משמר הגבול
צילום: חטיבת דובר המשטרה

שופט בית המשפט המחוזי בירושלים, אריה רומנוב, קבע היום (ראשון), כי יש ראיות לכאורה להוכחת האשמתו של לוחם מג"ב בן דרי בעבירת הריגה, הן במישור העובדתי והן בכל הנוגע ליסוד הנפשי.

השופט הורה על הארכת מעצרו של דרי, הלוחם המואשם בהריגת צעיר פלסטיני בעת ששירת באיזור ביתוניא, עד להכנת תסקיר שירות מבחן בעניינו. לאחר הכנת התסקיר יקבע השופט 

בהחלטה מהיום קבע כבוד השופט אריה רומנוב: "הגעתי לכלל מסקנה כי מכלול הראיות שהוצגו על ידי המבקשת הן בגדר 'ראיות לכאורה' לכך שהמנוח נפגע ונהרג כתוצאה מפגיעת קליע שנורה על ידי המשיב, מנשקו האישי. כאמור, מדובר בשילוב מצטבר ומשלים של מערכת הראיות אותה תיארתי וסרטון הווידאו שצולם. הטענות שהעלה הסנגור אינן פוגמות בתמונה הלכאורית המצויה בשלב זה של ההליך, ומקומן להתברר ולהתלבן במסגרת הדיון בתיק העיקרי".

"מן האמור עולה, כי יש בידי המבקשת ראיות לכאורה המבססות את טענת המבקשת כי המשיב היה מודע למעשיו ועשה אותם במתכוון, היינו שקיימות בידי המבקשת ראיות לכאורה גם ביחס ל'יסוד הנפשי' של המשיב", הוסיף השופט.

השופט קבע עוד, כי "סיכומה של נקודה זו: הגעתי לכלל מסקנה שיש בידי המבקשת ראיות לכאורה להוכחת המיוחס למשיב, הן במישור העובדתי והן בכל הנוגע ליסוד הנפשי". בנוסף החליט השופט להתיר את פרסום שמו של דרי.

בכתב האישום שהוגש נגד דרי, נטען כי ב-15 במאי, כחלק מההיערכות ל"יום הנכבה" הוצבה הפלוגה בה שירת הלוחם באזור הכפר ביתוניא. סמוך לשעה 11:00 מוקמו הלוחם הנאשם, 6 לוחמים נוספים ומתעד צבאי בעמדה שלטת המשקיפה לעבר ציר מרכזי בביתוניא במטרה למנוע כניסת מפגינים לכיוון המחסום.

עוד נטען, כי הנאשם ולוחם נוסף הוגדרו כמי שיבצעו ירי גומי לפיזור מפגינים במידת הצורך. בשלב מסויים הגיעו לאזור מפרי סדר אשר יידו אבנים לעבר העמדה, ובהם הנער בן ה- 17, שיידה גם הוא אבנים לעבר הכוחות.

"זמן קצר לאחר מכן, כאשר המנוח צועד באזור וידיו לצידי גופו, כיוון הנאשם את נשקו לעבר מרכז גופו, וירה לעברו קליע חי במטרה לגרום לו חבלה חמורה, תוך שהוא צופה את האפשרות שיגרום למותו... הנאשם פגע במנוח באזור החזה והוא התמוטט במקום. במעשיו אלה גרם הנאשם למותו של המנוח שלא כדין", נקבע בכתב האישום.