תלמידות חרדיות
תלמידות חרדיותצילום: קובי גדעון, פלאש 90

הרב משה יהודה שניידר, ומי שנחשב ל'חברותא' של מנהיג הציבור החרדי הרב שטיינמן, פרסם אמש הנחיה האוסרת על בנות חרדיות ללמוד במכללות.

הדברים פורסמו ב'עלון' שהוא מוציא מעת לעת המפורסם בריכוזים החרדיים. במאמר בעלון מתואר הדיאלוג הבא: "מתיכון מסוים בארץ ישראל, שהתלמידות הלומדות שם אינן באות מבתים חרדיים, אלא מחזיק בנות מבתים דתיים לאומיים וכהנה בתים חלשים ביהדות, ומקרבם ומחזקם ליהדות כראוי, אך כשמגיע זמנן ללכת ללמוד בסמינר, לוחצים עליהם ההורים שתלכנה ללמוד במכללות "חרדיות" אשר שם מקבלים תוארים וכו', שזה מוסיף לכאורה הרבה לפרנסה בעתיד, וכמו כן המחיר זול בהרבה ביחס לסמינרים של בית יעקב, והניסיון שלהן קשה מאד – לעמוד מול הפיתוי הגדול ולחץ ההורים.

"ושאלו מהנהלת התיכון אם צריך להעמיד את הבנות על חומרת הדבר, ולחזקן לעמוד איתן במלחמה ולא להיכנע לדרישת ההורים, וללכת אך ורק לבית יעקב?".

לדבריו מדובר בהוראה חד משמעית של הרב שטיינמן "ואמר רבינו באופן חד משמעי, בוודאי שאסור ללכת ללמוד במקומות אלו, וחובה לעמוד על כך בתוקף, ואף שהדבר קשה מאד, יקבלו על זה הרבה שכר בגן עדן. ואם מצד חובת השתדלות לפרנסה, בוודאי שאין כזה השתדלות ללמוד במקום האסור כדי שיהיה פרנסה. 

וחזר והדגיש רבינו שאין שום חילוק בין בנות לנשואות, וכן אפילו רק להשלים השתלמויות וכדומה, כדי להגדיל את ההכנסה, אין שום היתר ללמוד במכללות חרדיות – רק בבית יעקב, אשר מתנהל כולו על פי רוח ישראל סבא".

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, עו"ד אורי רגב אמר בתגובה להוראת הרב "שוב ושוב מצליח הרב שטיינמן להוכיח שהשמועות כי הוא רב מהפכן וקשוב לצרכי הציבור היו מוגזמות לחלוטין. בעוד הנשים החרדיות נאבקות על ייצוג בכנסת, הרב שטיינמן מבהיר להן שאפילו לאוניברסיטה אסור להן ללכת, אפילו לא למכללה חרדית עם ימים נפרדים לנשים ולגברים". רגב ציין ש"אפשר להתנחם בכך שככל שהרבנים המכונים גדולי התורה, דוגמת הרב שטיינמן, יוכיחו כמה הם מנותקים ואטומים לצרכי הציבור החרדי ורגשותיו, הציבור החרדי יתנתק מהם מהר יותר".

"לא מדובר רק בויכוח על זכויות נשים. הרב שטיינמן בעצם מורה לאנשיו להמשיך להיות עניים ולהמשיך לחיות על חשבון הציבור. מבחינתו, למה שהנשים החרדיות ילכו למכללה אם משלם מיסים יכול במקום זה לממן קצבאות בסכומי ענק"? לדברי רגב, "אפשר היה להתייחס לפסק השערורייתי הזה כאל קוריוז לולא היה מדובר ברב החשוב ביותר בעולם החרדי ובאיש שנותן הנחיות לסיעת דגל התורה שלה שלושה מנדטים. מדובר באותה סיעה שבעוד חודשים ספורים תדרוש בשליחות הרב שטיינמן במשא ומתן הקואליציוני סכומי עתק למימון משפחות האברכים".