גברים בכלא, אילוסטרציה
גברים בכלא, אילוסטרציה צילום: Thinkstock

בעקבות שחרור המפתיע של האסיר היהודי האמריקני אלן גרוס מהכלא הקובני, יצאה אגודת ישראל בארה"ב בהצהרה מיוחדת ואמרה כי מדובר בלא פחות מ"נס חנוכה של ימינו".

 "חנוכה הוא זמן שבו אנחנו נותנים שבח והודיה לקב"ה על הנסים. השחרור וחזרתו של אלן גרוס מהמאסר בקובה הוא באמת נס חנוכה של ימינו, וזה ממלא אותנו בהכרת תודה עמוקה להקב"ה. השחרור המזורז של מר גרוס היה נראה חלום רחוק, וכעת הוא חלום שהתגשם".

עוד הוסיפו כי "אנו מביעים תודה מעומק לבנו לנשיא אובמה, שהיה מסור ונחוש במאמצים להוביל לשחרורו של מר גרוס. ואנו מתפללים כי מר גרוס יתאושש מהשנים הקשות שעבר בסיוע התמיכה של בני המשפחה".

במשפחתו של גרוס אמרו אתמול כי מדובר ב"נס חנוכה של ממש" והם מביעים תודה לכל מי שהתפלל עבור שחרורו, ולכל הארגונים שעמלו במשך כל חמש השנים האחרונות ופעלו ללא הרף למען שחרורו.

ארגון OU שפעל רבות לשחרורו, מיהר לפרסם הודעה ולשבח את הממשל האמריקני ולהודות להשם. "התפילות והשתדלנות שלנו פעלו", אמרו  בארגון.

לאחר חמש שנים בהם נמק היהודי האמריקני אלן גרוס בכלא הקובני, שוחרר אתמול במפתיע מהכלא, ויצא מיד בדרכו לארה"ב. ממשלת קובה הודיעה כי האסיר שהואשם בריגול ישוחרר "על רקע הומניטרי".

השחרור התאפשר בעקבות צעדי הנורמליזציה בין ארה"ב לקובה, לאחר מו"מ ארוך עם ממשלת ארה"ב אשר הסכימה לשחרר בתמורה 3 מרגלים קובנים, במסגרת חילופי אסירים, ונורמליזציה בין שתי המדינות.

גרוס, בן 65 כיום, נעצר לפני חמש שנים בעת שעבד עבור הסוכנות האמריקנית לפיתוח בינלאומי ונשפט ל־15 שנות מאסר בעוון ייבוא טכנולוגיה אסורה ונסיון להקים קו תקשורת חשאית עבור יהודים בקובה.

עורכי דינו ומשפחתו הגדירו אותו כמותש נפשית, כחוש – לאחר שירד 46 קילוגרמים במהלך מאסרו ואף שבת רעב, וסובל ממצב בריאותי כללי ירוד. בבית הלבן סירבו במשך שנים לשחרר את המרגלים  הקובנים, אבל ההידרדרות במצבו של גרוס ולחצים שהופעלו על בכירי הממשל הביאו לשינוי המדיניות.

יצוין כי ביום חמישי האחרון פנה סגן נשיא אגו"י בארה"ב הרב חיים דוד צויבל, באגרת מיוחדת לנשיא ארה"ב אובאמה, לפעול למען שחרורו של אלן גרוס.