אלקין ונתניהו
אלקין ונתניהו צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

העיתונאי ארי שביט מזהיר הבוקר (רביעי) במאמר בעיתון הארץ כי שמונים ושמונה הימים שנותרו לבחירות הם ימים של חסד, כי לא בכל זמן ניתנת אפשרות "לאליטה הדמוקרטית" לשכנע את הציבור להצביע בעבור ''ערכי הנאורות''.

לדבריו, אחרי שמבצע צוק איתן גרם לתפנית חדה ימינה בדעת הקהל הישראלית, ''השתוללות הקנאים'' בסתיו השיבה לחיים את המרכז־שמאל. "הימין הקיצוני עשה בחודשים האחרונים את מה שהוא אוהב לעשות: להגזים. התנהגותו הפרועה גרמה לתחושת סלידה והתגייסות אצל לא מעטים.

"כך באה לעולם הזדמנות שלא היתה כמוה מאז 1992 של יצחק רבין ו–1999 של אהוד ברק. ההזדמנות השלישית הזאת עלולה שלא לחזור על עצמה. לכן כל אדם כעת קובע וכל מעשה כעת קובע. מעשינו ומחדלינו הם שיקבעו אם תהיה ישראל מדינת בני אור, או מדינת בני חושך".

שביט טוען כי ביום הבחירות יגיע לשיא גם המאבק על זהות המדינה היהודית־הדמוקרטית ונשמתה. "בסיומם ייוודע אם נדלק כאן נר של תקווה, או אם חשיכה כיסתה את פני הארץ. האירועים הטראומטיים של 2014 הוכיחו, עד כמה אנחנו מהלכים על קרח דק — ביטחונית, מדינית, זהותית וערכית. הם הבהירו, שהאיום הפנימי והאיום החיצוני הנשקפים לדמוקרטיה הישראלית שונים באופן מהותי מאלה הנשקפים לכל דמוקרטיה אחרת".

"הגוש הלאומני הוא עדיין גוש גדול, והסכנה שתוקם ממשלת ימין־ימין־ימין היא ממשית עדיין", מזהיר שביט, "גם הכוחות שמנגד הם כוחות רציניים. בנימין נתניהו, אף על פי שקהה ודהה, הוא עדיין הנשיאותי ביותר מבין המועמדים לראשות הממשלה. נפתלי בנט, אף על פי שהשקפותיו קיצוניות, הוא הכריזמטי ביותר מבין ראשי המפלגות. אביגדור ליברמן, אף על פי שהוא חמקמק בכל מובן, מצליח לשטות שוב בבורגנות הישראלית ולהעמיד פני כבשה''.

הוא טוען כי נתניהו, בנט וליברמן עלולים להפוך את ישראל לגוף מדיני מצורע, כלשונו. "המדינה שאליה נתעורר ביום שאחרי הבחירות עלולה להיות מדינה שפניה הושחתו. לכן מערכת הבחירות היוצאת כעת לדרך תתרחש על הקצה. מצד אחד, תהיה בה תקווה מסוימת, חדשה; אבל מצד אחר, תהיה בה האימה של על סף תהום".

"בסוף בסוף אין דרך אחרת אלא דרך הקלפיות. לא לחץ אמריקאי ולא סנקציות אירופיות ולא פוטש צבאי יצילו את הדמוקרטיה היקרה, הנדירה והמאוימת שלנו", כותב שביט, ''את הדמוקרטיה הישראלית יצילו אך ורק דמוקרטים ישראלים, שיפנו אל אחיותיהם ואחיהם הישראלים באופן בוגר ואחראי — וישכנעו אותם לבחור בישראל נאורה''.