מספר שיא של מבקרים באושוויץ

כ 1.5 מיליון בני אדם ביקרו בשנה החולפת באושוויץ. השיא הקודם נרשם בשנת 2012, אז ביקרו במחנה 1.43 מיליון בני אדם.

ניסן צור - ערוץ 7 , כ"ט בכסלו תשע"ה

מצעד החיים באושוויץ
מצעד החיים באושוויץ
יוסי זליגר

הנהלת מוזיאון אושוויץ הודיעה כי בשנת 2014 יירשם שיא של מבקרים במחנה ההשמדה לשעבר. על פי ההערכות הנהלת המוזיאון, עד סוף השנה האזרחית יבקרו באושוויץ כ 1.5 מיליון בני אדם.

השיא הקודם, אגב, נקבע בשנת 2012 אז ביקרו במחנה ההשמדה הגרמני בפולין כ 1.43 מיליון בני אדם. מרבית המבקרים היו מפולין ומישראל, בעיקר משלחות של בני נוער ישראלים.

"לפי החישובים שלנו, מספר המבקרים כבר חצה את השיא הקודם" אמר דובר מוזיאון אושוויץ ברטוש ברטיזל, שהוסיף כי זוהי השנה השמינית ברציפות שמאושוויץ מבקרים יותר ממליון בני אדם במשך שנה. בשנת 2001, לדוגמא, עמד מספר המבקרים באושוויץ על חצי מיליון בני אדם בלבד.

לדעתו של ברטיזל, המספר הגבוה במיוחד של מבקרים השנה, הוא בעיקר עקב העובדה כי בשנת 2014 צויינו מספר אירועים גדולים הקשורים במלחמת העולם השניה. ב 27 בינואר 2015, יום השואה הבינלאומי, יתקיים במחנה טקס לציון יום השנה ה 70 לשחרור המחנה על ידי הצבא האדום.

במקביל, הודיעו ראשי המוזיאון כי העבירו בימים האחרונים למעלה מ 1800 מזוודות שהיו שייכות לאסירים לשעבר במחנה והוצגו באחד הביתנים, אל חדר אחסון מיוחד שנבנה לאחרונה.

לדברי פאבל סוויצקי, אחד מדוברי המוזיאון, המזוודות הועברו לחדר ממוזג וחסין אש שנבנה לאחרונה מתרומות שהתקבלו מהאיחוד האירופי, במטרה לשמר ככל הניתן את המזוודות הישנות שחלקן החלו להתפורר. שאר 2000 המזוודות נותרו בחדר התצוגה הישן, אבל יועברו בעתיד גם הם לחדר האחסון החדיש.