אורי אריאל
אורי אריאלצילום: יונתן סינדל, פלאש 90

זה היה אחד ממבחני חייו של אורי אריאל. יוקרתו האישית ועתידו הפוליטי הונחו על כף אחת של המאזניים אל מול הרוח הדמוקרטית שעדיין כנראה נושבת במרכז המפלגה. הוא כבר השלים עם הפיצול.

מבחינתו מהלך הפיצול היה נכון רעיונית, ערכית, פוליטית, ויותר מכל: ציונית. אבל ברגע אחד של גדלות רוח הוא הניח לדמוקרטיה המפלגתית לומר את דברה. והיא היתה חלוקה עליו. אורי יישר קו. הוא בחר להרכין ראש ולקבל עליו את הדין.

80 איש נכחו שם, בבית הארחה בבית וגן בירושלים. בימים כתיקונם מי שומע עליהם. חלק גדול מאנשי התקשורת שנכח שם הכיר לראשונה את פניה הפוליטיות של המפלגה, וודאי שאת עשרות חבריה שקבעו באותן שעות את צביון הייצוג הפוליטי של הציונות הדתית.

להבדיל מאירועי פריימריז בליכוד או בבית היהודי, כאן נשמר הכבוד ההדדי. למרות חילוקי הדעות, השוני המובהק בהצבעות החברים, ומידת ההשפעה הגדולה על עתידה של המפלגה, איש לא הרים קול. איש לא ניסה להפר את הניחוח הדמוקרטי שריחף באוויר יותר מאי פעם.    

המשתתפים ציפו לשעתיים של דיונים ומרתון הצבעות מזורז. אולם הוועידה שהחלה בעשר בלילה הסתיימה ב-2:36 לפנות בוקר. לא לפני. כדי "לתחזק" את החברים היה מי שדאג להזמין מגשי פיצה כדי להשאיר את כולם בתוך החדר. ככה זה כשכל קול קובע.

הנואמים עלו בזה אחר זה. ח"כ אורית סטרוק הסבירה מדוע על המפלגה להישאר תחת מטריית הבית היהודי. ח"כ כלפה הסביר מדוע עליה להתפלג ולחבור לאלי ישי. רגע לפני ההצבעה עלה אורי אריאל כדי לתת את ה'פוש' האחרון.

בדבריו הפעיל את כל כישרונו הרטורי כדי להסביר מדוע על המחנה הלאומי לעבור צד. "תארו לכם שאלי ישי ובן ארי שירוצו בנפרד לא יעברו את אחוז החסימה: האם אנחנו יכולים להרשות לעצמנו ששבעה מנדטים מהימין ילכו לטמיון", זעק לעבר הנוכחים.

בהמשך הסביר עד כמה חשובה ההיצמדות לערכי תורת ישראל, עד כמה אלי ישי מזוהה עם המיינסטרים של הציונות הדתית. כמה מהנוכחים שצידדו בהישארות עם הבית היהודי יצאו את החדר. "אנחנו מפחדים להשתכנע מאורי", הפטירו עם יציאתם. "הוא פשוט משכנע".

אורי דיבר מנהמת ליבו. הוא הטיל הכל על השולחן. רק משפט אחד לא נאמר שם: "תבינו, זה אני או בנט". המשפט הזה לא היה שם, וזה גם מה שגרם להצבעה להיות כמעט שוויונית עם נטייה קלה לטובת הישארות במפלגה.

"אם אורי היה מבהיר שהוא עוזב את המפלגה אם תתקבל החלטה להישאר בבית היהודי – הייתי מצביע על פיצול", הבהיר אחד הבכירים במפלגה. החברים אוהבים את אורי אריאל. לו אריאל היה מתעקש עד הסוף – הוא היה מעביר את החלטת הפיצול. אבל הוא העדיף לתת לדמוקרטיה לומר את מילתה.

ההצבעה הוכרעה על חודם של מספר קולות זעום. במהלך ההצבעה התבררו מניעי תומכי האיחוד. ח"כ סטרוק שהיתה מוצאת עצמה מחוץ לזירה הפוליטית במקרה של פיצול – היא זו הכריעה את הכף בסופו של הערב הדרמטי.

בכירים במפלגה סיפרו כי במהלך השבוע האחרון הוגשה בקשה למנהיג הרוחני של אלי ישי, הרב מאזוז, לאפשר לסטרוק להתמודד במסגרת רשימת 'תקומה', ולא כחלק מרשימתו של אלי ישי. לקראת שבת הגיעה התשובה השלילית.

"התשובה השלילית של הרב מאזוז הכריעה את הכף", סיפרו. "בהמשך הושמעו טרוניות נוספות נוסח 'מדוע אנו אמורים להציל את ש"ס מבעיותיה; ו'איך אנחנו נחבור למפלגה שאנשיה אינם משרתים בצה"ל', אבל הסיפור האמיתי היה הדרתה הצפויה של אורית סטרוק".

ואם תרצו, היא המנצחת הגדולה של ליל אמש.