עדות: בית הכנסת נראה בדיוק כמו ב-1948

אירוע מרגש בבית כנסת החורבה: יוכבד קצריאל שנולדה בעיר העתיקה בימי המנדט הבריטי חזרה לבית הכנסת והגיעה למפגש עם חיילים בודדים.

ניר הר זהב , כ"ט בכסלו תשע"ה

הדלקת נרות מרגשת הערב (ראשון) בבית כנסת החורבה בעיר העתקיה בירושלים. דיירי בית הדיור המוגן "בית טובי העיר" הגיעו לבית הכנסת ופגשו עשרות חיילים בודדים מיחידות צה"ל השונות ומגדוד הנח"ל החרדי נצח יהודה והעניקו להם חבילות שי מפנקות לחנוכה.

אחת מדיירות בית טובי העיר היא יוכבד קצריאל, בת 82, אשר נולדה ברובע היהודי עוד בימי המנדט הבריטי. ילדותה של קצריאל עברה עליה ברובע וכשהיתה בת 16, היא גורשה עם משפחתה מהעיר העתיקה שנכבשה על ידי הירדנים.

קצריאל אשר זוכרת את בית כנסת החורבה עוד בטרם נהרס בידי הירדנים, התרגשה לראות את בית הכנסת המשופץ וסיפרה כי עבודת השחזור נעשתה בדיוק רב. "בית  הכנסת המשופץ זהה לזה שהיה בטרם נהרס על ידי הירדנים. זה בדיוק כמו שאני זוכרת אותו מילדותי", אמרה, "מרגש אותי לחזור לכאן והפעם מי שסביבי הם חיילי צה"ל שלנו".

באירוע נשא דברים המשנה לראש עיריית ירושלים דב קלמנוביץ שהתייחס למערכת הבחירות לכנסת. "הבחירות הקרובות חייבות להיות חברתיות", אמר, "על אף הנושא הביטחוני החשוב והמוכר, הבחירות צריכות לעסוק בכם, בני הגיל השלישי
והחיילים הצעירים. חייבים להתמקד בכם ולחזק את הדור שבנה את המדינה ואת הדור שיבנה וינהיג אותה".

קלמנוביץ הוסיף "חנוכה הוא חג שבו זוכרים כיצד מנהיגים יהודיים צעירים הובילו את עם ישראל לניצחון. בחנוכה קומץ מכבים הנהיג עם שלם בזכות האמונה והתפקיד שלנו הוא להמשיך להנהיג בכוחה של האמונה".