צו ביניים. השופט דנציגר
צו ביניים. השופט דנציגר פלאש 90

בית המשפט העליון דחה את בקשת תנועת אומ"ץ להשעות את שופט בית המשפט העליון יורם דנציגר בעקבות מעורבותו בפרשת ראש עיריית בת ים, לחיאני.

נזכיר כי בפנייה של תנועת אומ"ץ אל נשיא בית המשפט העליון השופט אשר גרוניס ואל המשנה לנשיא השופטת נאור נכתב על ידי יו"ר הנהלת התנועה אריה אבנרי כי "תכנית "המקור" ששודרה בערוץ 10 כללה גילויים מפתיעים על פרשת חקירתו של השופט העליון יורם דנציגר במסגרת מערכת יחסיו העסקיים והאישיים (כאשר היה פרקליט פרטי) עם ראש עיריית בת ים לשעבר, שלמה לחיאני".

אבנרי ציין כי "בעבר קבע היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין כי אין אשמה בהתנהלותו של השופט דנציגר ומשום כך הוא רשאי לסיים את חופשתו ולחזור לכס השיפוט בבהמ"ש העליון". לזאת הוא מוסיף ומציין כי "בתכנית נחשף במפתיע כי הפרקליטה שטיפלה בתיק, עו"ד דנה נאמן, התכוונה לכתוב במסקנתה שיש לסגור את התיק מחוסר ראיות ולא מחוסר אשמה והמשמעות היא במקרה זה שהשופט דנציגר לא יכול היה לחזור לביהמ"ש העליון. עו"ד נאמן שינתה את מסקנתה, כפי ששודר בתכנית, וקבעה מחוסר אשמה וזאת בעקבות פנייתו של היועץ המשפטי לממשלה".

"לאור הנאמר לעיל נראה היה לנו שהשופט דנציגר היה צריך להשעות את עצמו לאלתר מתפקידו, עד לברור נוסף של נסיבות השינוי בהחלטת הפרקליטות בעניינו. לצערנו הרב הוא לא עשה כן. משום כך סבורה אומ"ץ שיש מקום שבית המשפט העליון ינקוט יוזמה בנדון", כתב אבנרי וחתם את מכתבו במילים "לא יעלה על הדעת ששופט עליון ימשיך בתפקידו אחרי שדבק בו מחדש רבב, שעלול להכתים את מערכת המשפט".

כאמור, דרישת אומ"ץ לא התקבלה ובמכתב ששיגר עורך הדין רון גולדשטיין, עוזרו הבכיר של נשיא בית המשפט העליון, נכתב כי מכתבו של אבנרי הובא לעיונו של נשיא העליון השופט גרוניס שהסמיך את גולדשטיין להשיב בשמו כדלקמן "כפי שוודאי ידוע לך היועץ המשפטי לממשלה החיט לסגור את התיק בעניינו של כבוד השופט יורם דנציגר בעילה של חוסר אשמה. אין ספק שהחלטתו של היועץ המשפטי לממשה נתקבלה לאחר שכל החומר הרלוונטי היה בפניו. אין בידיעה העיתונאית אליה התייחסת כדי לשנות מכך. בנסיבות אלה אין מקום לנקוט צעד כלשהו בעניינו ש השופט דנציגר".