ועדת החוץ והביטחון נפרדה מהרמטכ"ל

ועדת החוץ והביטחון נפרדה היום (שלישי) מהרמטכ"ל, רב אלוף בני גנץ.

בפתח הישיבה אמר יו"ר הוועדה, ח"כ זאב אלקין (ליכוד) כי "זו הזדמנות מצוינות להודות לך בשם כל חברי ועדת החוץ והביטחון, על שיתוף פעולה הפורה, גם בתקופת שהיו פחות פשוטות. אתה מייצג כאן את המערכת שנמצאים בה האנשים הטובים ביותר שיש בחברה הישראלית. תפקידנו, במידה רבה הוא לאפשר לכם לעשות את מה שאתם יודעים לעשות''.

אלקין הוסיף, "אתה מסיים את תפקידך התקופה לא פשוטה עבור המערכת מבחינה תקציבית. אני מודע לדאגות שלך בנושא ולטעמי אלו דאגות מוצדקות מאוד. אומנם אנחנו בתקופת בחירות וסוגית התקציב נדחית, אבל אין לי ספק שמי שיחליף אותנו, יידרש לתת את הדעת על סוגיה זו שהיא קריטית לתפקודו של צה"ל והמוכנות שלו כדי לעמוד בכל המשימות. זה לא בדיחה או משחק. כאשר הקלנו ראש בנושא שילמנו על כך מחירים כבדים. אין לי ספק שזה יהיה האתגר הראשון שיעמוד בפני הממשלה החדשה שתקום לאחר הבחירות".

יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין (ליכוד) בירך גם הוא את הרמטכ"ל היוצא. "אני מבקש להודות לך בשם כל חברי הכנסת כולם ולא רק על המבצע האחרון אלא על עשרות שנות קריירה בצה"ל. מצד אחד היית רמטכ"ל מקצועי ונחוש ומצד שני היית אחד שיודע להסתכל לציבור בעיניים בעיקר במלחמה האחרונה כאשר חצי מדינה הייתה חזית. מגיע לך אחרי כל השנים לנוח אבל אין לי ספק שתמשיך לתרום והעם והמדינה עוד ייהנו מתרומתך".

הרמטכ"ל היוצא אמר לחברי הכנסת כי "למדינת ישראל יש הרבה מאוד אתגרים והיא צריכה לשקול כמה היא עוסקת ובמה היא עוסקת. יש לנו סף הכרחי, שהוא סף הביטחון שבוא חייבים להשקיע במידת הנדרשת בכל נקודת זמן. אנחנו חייבים להבטיח שצה"ל יהיה חזק כארגון צבאי לוחם וגם להשקיע משהו בראייה עתידית באתגרים של המחר.

''אני מאמין שמחליפי יעשה עבודה טובה מאוד כדי להתמודד עם אתגרי העתיד שיהיה שונים וימשיכו להשתנות ביחס למה שהכרנו בעבר. מאמין שצה"ל, בהקשר של הערכים לא ישתנה, לא ישתנה, לא ישתנה. זו אכן ברכה. ובהקשר לשאר הדברים שלו, אני מאחל שהוא ישתנה, ישתנה, ישתנה, וגם זו ברכה. אם מוצאים את האיזון בין מה לשמור לבין מה לשנות אז הדרך היא מוצלחת".

ח"כ שאול מופז (קדימה), הוסיף: "אנחנו מודים ומצדיעים לך על עשרות שנים של שירות. אנחנו מבינים מה זה סוג השירות הזה ובעיקר עבור רמטכ"ל במדינת ישראל כמפקדו של צה"ל. התמודדת מול אתגרים מאוד מורכבים וקשים ועמדת בהם בהצלחה מרובה עם סימן קריאה. העצמת את כוחו של צה"ל.

''צה"ל של היום הוא חזק יותר, כשיר יותר ומוכן יותר לכל משימה. הדבר החשוב היותר בענייני הוא ששמרת על רוחו של צה"ל. עשית את זה בצורה מופתית. שמרת על האיזונים בין הפעלת הכוח לבין האיפוק ושיקול הדעת בהפעלתו של הצבא. בראשותך התחזק גם מוסד הרמטכ"לות, אין על כך ספק", כך מופז.