אלי ויזל
אלי ויזלפלאש 90

אוניברסיטת "יוחנן פאולוס השני" בקרקוב שבפולין תעניק לאלי ויזל את התואר על "מאבקו להגנה על כבוד האדם, ומאמציו להעמיק את ההבנה הציבורית של פשעי השואה".

ראשי אוניברסיטת "יוחנן פאולוס השני" בקרקוב, הודיעו כי החליטו להעניק לחתן פרס נובל לשלום, אלי ויזל, תואר "דוקטור של כבוד".

בהודעה שפירסמה האוניברסיטה נמסר כי בהצבעה שנערכה בשבוע שעבר, החליטה הנהלת האוניברסיטה פה אחד להעניק את התואר לויזל.

בין הנימוקים להענקת התואר, ציינו ראשי האוניברסיטה את "מעורבותו של ויזל במאבק להגנה על כבוד האדם, מאמציו להעמיק את ההבנה הציבורית של פשעי השואה, על כך שהביא לתודעת הפולנים את לוחם המחתרת יאן קרסקי, ועל תרומתו למאבק בפשעי רצח עם, אנטישמיות, חוסר סובלנות, אדישות ושנאת זרים". בהודעת האוניברסיטה עדיין לא נמסר מתי והיכן יתקיים טקס הענקת התואר לויזל.

"ההישגים המצדיקים את הענקת התואר לאלי ויזל כוללים את המחוייבות המוחלטת שלו למאבק על הגנת כבוד האדם כמקור לזכויות וחירויות" כתב פרופסור אנדז'יי זול מאוניברסיטת יוחנן פאולוס השני בנימוקים להענקת התואר לויזל.

ויזל, עיתונאי, פילוסוף ואינטלקטואל יהודי העוסק בפעילויות להנצחת השואה ומניעת מקרי רצח עם, נולד בשנת 1928 בעיר סיגט שברומניה. כאשר היה בן 16 נשלחה כל משפחתו למחנה ההשמדה אושוויץ-בירקנאו, כאשר מאוחר יותר הוא עצמו נשלח למחנה בוכנוואלד. הוא שרד את השואה ומאוחר יותר השלים לימודי ספרות, פסיכולוגיה, ופילוסופיה בפריז. פרס נובל לשלום הוענק לו בשנת 1986 על פעילותו.