תחזית הבחירות שלי. דעה

נתניהו ובנט ייצאו מנצחים * הטעויות של ישי, לפיד, ליברמן והרצוג יעלו להם ביוקר

דוד אלהרר , ג' בטבת תשע"ה

תחזית הבחירות שלי. דעה-ערוץ 7
ייצאו מנצחים. נתניהו ובנט
פלאש 90

נותרו פחות משלושה חודשים עד ליום הבחירות. במובנים פוליטיים מדובר בנצח. כל כך הרבה עלול להשתנות, אבל כבר עכשיו ברור שיו"ר העבודה טעה בהבטיחו רוטציה לציפי לבני. ההסכם הזה ביניהם יחסום כל אפשרות של כחלון או ליברמן לחבור למפלגת העבודה לאחר הבחירות. מי מהם יסכים לכהן בממשלה ולקבל עליו מרות של ראשת מפלגה שבקושי נשקה לאחוז החסימה?

טעה יאיר לפיד טעות מרה בהכריזו מראש כל גג שבנימין נתניהו לא יהיה יותר ראש ממשלה בישראל. הדבר ימנע ממנו כניסה לקואליציה בראשות נתניהו כאנוס על פי דיבורו. איזו צורה תהיה לו אם ייכנס לממשלה של נתניהו בתנאים פחותים מאלה שהיו לו? איך יישא עיניו אל בוחריו? יאיר לפיד מתיימר לייצג פוליטיקה חדשה, ויהיו שיזכירו לו שבין היתר צריך לעמוד במילה ולקיים הבטחות. אי אפשר להכריז שנתניהו לא יהיה ראש ממשלה ובכל זאת להכתיר אותו.

טעו ליברמן ולפיד כשנאבקו למען העלאת אחוז החסימה וטעו כל תומכי המהלך הזה. מעתה לא נראה פנים חדשות עצמאיות בפוליטיקה הישראלית. מי שירצה להיכנס לעולם הזה יצטרך בעל כורחו למצוא לו פטרון באחת המפלגות הגדולות הקיימות. אבל העלאת אחוז החסימה תגרום לאיחוד גורף בין כל הפלגים של ערביי מדינת ישראל, אשר רואים עצמם כאזרחים ישראלים בעל כורחם. נא לרשום ולא לשכוח: הדרך ליצירת כוח ערבי-פוליטי משמעותי בכנסת ישראל נסללה על ידי ליברמן ולפיד. חמישה עשר חברי כנסת ערבים יניבו עשרים מהם בכנסת הבאה. דמוקרטיה.

טעו אריה דרעי ואלי ישי שהעדיפו פיצול, וטעה אורי אריאל שלא פרש מהבית היהודי. הציונות הדתית-לאומית תתבולל בתוך מפלגת ליכוד ב', תאבד את זהותה ועשרות אלפי קולות שיגייס אלי ישי יתפזרו באבדון. אחוז החסימה תובע כמאה וארבעים אלף קולות, וכל מספר של קולות פחות מכך ייגרע לא רק מאלי ישי אלא מן המחנה הלאומי כולו. ואולי יתגייסו רבני הציונות הדתית למען אלי ישי ויקרעו את צאן מרעיתם מן הבית היהודי... ימים יגידו.

עד ליום הבחירות ישקע אבק ההתלהבות והסקרים ילהטו את היצרים. מאות מועמדים לכהונת חבר/ת כנסת ייפלטו במהלך הפריימריז או מן הרשימות שיקבעו ליברמן, לפיד וכחלון. השריונים בכל המפלגות יולידו עוד ועוד פליטים שיתסיסו את האווירה ותתבהר תמונת מציאות קשה אצל כולם. או אז ישלוף בנימין נתניהו את "מדינת הלאום היהודי" וייקח את כל הקופה ביחד עם נפתלי בנט. כחלון וליברמן כבר יבואו מאליהם, ואריה דרעי ישתרך אחריהם בלשון משורבבת.