מפלגה בתהליכי בנייה

הח"כים אלי ישי ויוני שטבון חורכים את כבישי הארץ במטרה להקים את תשתית הפעילים והמצביעים של מפלגתם החדשה

תגיות: בשבע 624
ניצן קידר - ערוץ 7 , ג' בטבת תשע"ה

"היסטוריה", כך מגדירים במפלגת 'יחד - העם איתנו' את המהלך שהם מוציאים לדרך בימים אלה. שני השותפים החדשים, מנהיג המפלגה ח"כ אלי ישי ומספר 2 שלו ח"כ יוני שטבון, נמצאים בימים האחרונים בסבב פגישות וסיורים במטרה לבנות את מטות השטח בלחץ זמנים גדול. המטרה המרכזית, פרט לפנייה למצביעים של ש"ס, היא קהלים דתיים וחרדיים, במטרה ליצור שותפות פוליטית בין דתיים וחרדים בכנסת.

גם הציבור החרדי-לאומי עומד על הפרק, והמפלגה פונה לתומכי הבית היהודי שמרגישים שמשהו התרופף בחיבור שלה עם הדת. המפלגה תפנה גם למצביעי ליכוד קלאסיים אוהבי ארץ ישראל השלמה ולמצביעי כחלון בפן החברתי. "יש התלהבות בלתי רגילה בשטח. אני מרגיש שיש פוטנציאל של מאות אלפי מצביעים מהרבה מפלגות שימצאו אצלנו בית", אומר אלי ישי בשיחה עם 'בשבע'.

אתה לא חושש מהזמן הקצר שיש לכם להיערכות?

"יש לי ניסיון של יותר משלושים שנים במערכות בחירות. אני מכיר את הנושא גם מהזירה הארצית וגם מהזירה המקומית. לוקח הרבה זמן להיערך למשהו חדש, אבל אנחנו מרגישים את הרצון שעולה מהשטח ואנחנו נתארגן במהירות".

הסקרים הראו השבוע שאתם רק עוברים את אחוז החסימה.

"מפלגה שרק מכריזה על ריצה וכבר מקבלת יותר מאחוז החסימה, זה רק מראה את הפוטנציאל העצום שגלום בה".

ומה לגבי ש"ס? הבית שעזבת?

"אני לא שם. אני אוהב את חבריי ומאחל להם בהצלחה. אני ממשיך את דרכו של מרן, ונעשה את הכול לשם כך".

איך תיראה הרשימה שלכם?

"אנחנו מפלגה חרדית תורנית, ונשלב אנשי עשייה למען ישראל. לשרת ציבור זו זכות, עם ישראל זה עם סגולה, כך עשיתי משחר נעוריי וכך אמשיך - לחפש אנשים שזיכוי הרבים הוא נר לרגליהם".

מחזירים את המנדטים האבודים

יחד עם ישי נמצא בקלחת הלחץ הזאת גם ח"כ יוני שטבון. בין שיחות ודיונים, שטבון מסביר ל'בשבע' איך בעצם הוקמה המפלגה החדשה: "מהרגע שעברה החוקה בבית היהודי, הבנתי שזו מפלגת ימין ישראלית כללית, וזו המגמה. הדבר יצר ואקום בשני היבטים: שלא תהיה בקדנציה הבאה מפלגה לאומית שתורת ישראל חשובה לה, והשני – מפלגה עממית דתית. ראינו שיש היום ציבור גדול בש"ס שלא מרגיש בבית, יש ציבור בבית היהודי שלא מרגיש בבית, יש ציבור מסורתי שמחפש בית, ויש ציבור חרדי אשכנזי צעיר שאין לו בית. נוצרה הזדמנות, בצורה פרדוקסלית, שדווקא אחרי כל המתחים שנוצרו בשנתיים האחרונות, אפשר לנקז את כל הכוחות הללו למפלגה שתייצג את הקשר בין עולם התורה לארץ ישראל ותיתן מסר עממי".

אתה לא חושש שהמנדטים בסופו של דבר ילכו לריק?

"אני מתעורר בבוקר ואני בתחושה של בשורה היסטורית שמתרחשת כאן. בפעם הראשונה יש מפלגה ששמה מצד אחד את התורה כערך עליון, מצד שני גם את אהבת המדינה. אחת הטענות שלי היא שהימין הישראלי הפך להיות פחות דתי, פחות חברתי. יש מנדטים שגוש הימין מאבד בעשור האחרון, ואנחנו גאים להביא אותם בחזרה".

ומה לגבי השטח? הרי זו מפלגה שאין לה מנגנון מוכן.

"יש שתי מגמות מקבילות שקורות: אלי ישי היה יו"ר מפלגה, יש פעילים רבים וציבור גדול מסורתי וספרדי שאוהד אותו והולך אחריו שנים רבות. בהיבט של הציונות הדתית, בניתי כוח בשנים האחרונות – והכוחות האלה נמצאים. הציבור של עולי צרפת חזק מאוד למעננו, וגם פורום השכונות שהקמתי נותן תשתית. בעצם נוצר חיבור טבעי בין אלי ישי לביני. חיבור בין ציונות דתית לחרדים, עולי צרפת, מסורתיים, תושבי השכונות. הבסיס קיים. להקים מפלגה זה תהליך לא פשוט, אבל זה תהליך היסטורי".

בינתיים אין רשימה למפלגה, אבל אינספור שמות כבר נזרקו לחלל האוויר כמתאימים למפלגה הזאת. "אנחנו עסוקים, לצד בניית השטח, המנגנון והקמפיין, בבניית הרשימה", מבהיר לנו שטבון.

מדובר ברשימה של כוכבים שתנסו לייבא?

"המודל שעומד לפתחנו הוא שצריך להסתכל קדימה. היכולת לגדול נובעת מהאפשרות ליצור חבורה של אנשים שיודעת לעבוד ביחד ביעילות. בנוסף לכך, צריך להיות פסיפס אמיתי של כל פוטנציאל המצביעים - עוד ציוניים-דתיים, עוד חרדים, חוזרים בתשובה, חב"דניקים - ייצוג לכולם".

ויש גם מי שמדבר על החיבור המתבקש אולי למפלגת 'עוצמה יהודית' בהנהגת הח"כ לשעבר מיכאל בן ארי. "זו שאלה שהיא לגיטימית", מסביר שטבון, "אבל צריך לשאול אותה גם מפלגות אחרות. למה הבית היהודי לא עושה דבר כזה ומתחבר לבן ארי?" הוא תוהה.

בכל זאת, נראה שאתם זקוקים לעוד כוחות כדי לבצר את מעמדכם מעל לאחוז החסימה.

"אני לא נמצא בתחושה שאנחנו לא עוברים את אחוז החסימה, ולכן אין מה לדבר על כך. אנחנו עסוקים עדיין בבניית המפלגה. להתחבר יכול להיות שיקול, אבל זה לא עומד כרגע על הפרק בצורה משמעותית. אנחנו לא שוללים אף אחד, וברגע שהדבר יהיה רלוונטי הוא יישקל בכל הרצינות".

גורמים במפלגה מבהירים שקיימת בעיה אמיתית בחבירה ל'עוצמה יהודית', כאשר גם החתן המיועד וגם הכלה אינם בדיוק מעוניינים בשידוך (ראו מסגרת). גורם במפלגה שעמו שוחחנו מציין כי בן ארי ומפלגתו מכוונים את הרשימה המשותפת להיות באופוזיציה, ולא להיות חלק מהממשלה הבאה ולא משנה מי יעמוד בראשה. על כן לא בטוח שהשותפות הזאת תהיה יעילה בשביל המפלגה החדשה.

ניצחון בבית הרב עובדיה

ישי ושטבון מדברים על ההקשבה לדעת תורה, שתהיה נר לרגליה של המפלגה החדשה. בתחילת השבוע הגיעו הרב דב ליאור והרב אליקים לבנון לביתו של ראש ישיבת 'כיסא רחמים', הרב מאיר מאזוז, ודנו עמו במהלכים לגייס תמיכה למפלגה החדשה. סוכם כי הרבנים יביאו עמם עוד תמיכה מרבנים נוספים, ויכריזו בעצמם באופן רשמי בתוך זמן קצר על תמיכתם הברורה במפלגה.

באופן רשמי הרב ליאור והרב לבנון מבקשים שלא להגיב לדברים. עם זאת, בסביבתם סיפרו לנו השבוע כי קיים מהלך גדול ומשמעותי לגיוס כוחות רבניים מהציונות הדתית שיתמכו במפלגה, ובתוך כשבוע יקבל המהלך גם ביטוי פומבי. דווקא בצד החרדי, לפי שעה, מתקשה המפלגה לגייס תמיכה משמעותית פרט לזו של הרב מאזוז.

עניין נוסף הוא ההשתדלות של השניים שלא להתייחס באופן שלילי למפלגות שעזבו. ישי, למרות שספג וממשיך לספוג ביקורת קשה מחבריו בש"ס, שומר על שתיקה. השבוע הוא היה יכול לסמן לעצמו ניצחון קטן, כאשר ניסיון של גורמים בש"ס להחתים את בני משפחתו של הרב עובדיה יוסף זצ"ל על קריאה נגדו נכשל, כשהתברר שחלק מהבנים תומכים, לפחות מתחת לפני השטח, במהלך של ישי. בד בבד בוטל בשם היריבות כנס בחירות שביקש פעיל שטח לערוך לישי, אבל במפלגה החדשה לא מודאגים. "העם איתנו", אומרים שם, "זו לא רק סיסמה אלא דרך חיים".