מתקדמים. עמונה
מתקדמים. עמונה פלאש 90

נשיא בית המשפט העליון אשר גרוניס הורה היום (חמישי) למדינה לפנות את עמונה בתוך שנתיים מהיום.

לעיון בהחלטה לחצו כאן 

בהחלטתו כתב גרוניס כי "המבנים הוקמו על אדמות בבעלות פרטית, כך שאין כל אפשרות להכשיר את הבנייה בהן, אף לא בדיעבד.... על המפקד הצבאי באזור יהודה ושומרון מוטלת החובה לפעול באופן אקטיבי על מנת להגן על זכויות הקניין הפרטי של התושבים המוגנים, ובכלל זאת להגן עליהם מפני בנייה שלא כדין על אדמתם והשתלטות עליה. לפיכך, קיומה של בנייה בלתי חוקית על קרקע בבעלות פרטית מחייבת את אכיפתם, בעדיפות גבוהה, של צווי הפסקת העבודה וההריסה".

גרוניס דחה את הטענות לפיהן הקרקע נרכשה כחוק, "רכישת הקרקע, ככל שאכן נעשתה, אינה מכשירה את הבנייה הבלתי חוקית שבוצעה ללא היתרים ושלא בהתאם לייעוד המקרקעין, ולפיכך היא אף אינה משנה את תוקפם של צווי ההריסה... אף אם בעתיד תתקבל החלטה המורה על פירוק השיתוף, קיים ספק האם יהיה בכך כדי לאפשר את הכשרת כל הבנייה או אף את מרביתה".

לסיום כתב גרוניס כי "לא בנקל מורים אנו על ביצוע של צווים שמתוקפם יפונו מבני היישוב, המשמשים למגורים של תושביהם במשך שנים לא מעטות. אין ספק כי השלכות ביצועם של צווי ההריסה קשות וכואבות הן עבור התושבים ובני משפחותיהם, אשר השתקעו ביישוב והקימו בו קהילה משותפת. עם זאת, אין בקושי זה כדי לאפשר הכשרה של בנייה בלתי חוקית על קרקע פרטית, ואין בו כדי להצדיק אי-אכיפה של הדין.

אי פינויים של המבנים מהווה הפרה של התחייבויותיהם החוזרות של המשיבים בפני בית המשפט לביצועם של צווי ההריסה, תוך פגיעה חריפה בזכויותיהם של התושבים המוגנים באזור ומניעת גישתם לקניינם הפרטי. פגיעה זו בשלטון החוק ובזכויות התושבים המוגנים היא המחייבת, על אף הפגיעה בתושבי היישוב, את פינויים של המבנים בשטחו".

בעמונה מתגוררות היום כחמישים משפחות. לאחר עתירת השמאל הקיצוני וערבים נגד הישוב הרסה המדינה בשנת 2006 תשעה מבני קבע שהוצבו במקום.שנה אחר כך עתרו פלסטינים באמצעות ארגון השמאל הקיצוני "יש דין" בדרישה להרוס את כל הישוב בטענה שהוא על קרקעות פרטיות.

המדינה התחייבה שתהרוס את המקום עד סוף שנת 2012, אולם מסיבות שונות לא הרסה ומאוחר יותר טענה כי תהרוס רק חלקות עליהן פנו העותרים. במקביל, הודיעו תושבי עמונה כי רכשו חלק מהחלקות במקום באופן חוקי, אך חוות דעת של מז"פ קבעה כי חלק מהרכישות מזויפות.

יו״ר הכנסת, יולי אדלשטיין, הגיב על החלטת בג״ץ ואמר כי היא "קשה, כואבת ומקוממת. לצד ההקפדה על שלטון החוק מצופה היה כי השכל הישר יגבר וכי אכיפת החוק תהיה מידתית ושוויונית, שהרי מדובר ביישוב פורח ומבוסס שמשפחות רבות בנו בו את ביתן מבלי לנשל איש באופן ממשי.

''חבל שבשם הדווקנות המשפטית ואצטלא של הגנה על זכויות, פוגעים שוב במתיישבים. אני מקווה מאוד שהזמן שהוקצב יאפשר פתרון סביר ואנושי למשפחות".

שר המודיעין, ד״ר יובל שטייניץ (הליכוד) אמר כי ״הדעת אינה סובלת מצב שבו עוקרים ישוב או שכונה ממקומה בגלל ויכוח בעלות על הקרקע. ויכוח בעלות דומה בצפון תל אביב או בכפר סבא היה מסתיים במתן פיצויים לבעלים, או קרקע חלופית- ובשום פנים ואופן לא בצו המורה על פינוי שכונה בכפר סבא או הריסת רמת אביב ג׳.

"כמו בפרשת מגרון ובית האולפנה, גם כאן התוצאה נוגדת את חוקי ההיגיון והמוסר האלמנטריים", הוסיף.

סגן השר אופיר אקוניס (הליכוד) קרא בעקבות ההחלטה לאמץ את דו''ח אדמונד לוי. "מצער שבג״ץ מקבל שוב החלטות הפוגעות במפעל ההתיישבות. על הממשלה לאמץ מיידית את דו"ח השופט העליון אדמונד לוי כדי לתת תשובה ברורה ומיידית להחלטות מסוג זה".

ח"כ דני דנון (הליכוד) תקף את מזכ"ל "שלום עכשיו" יריב אופנהיימר. "'מהרסייך ומחריבייך ממך יצאו' נאמר על יריב אופנהיימר ואנשי 'שלום עכשיו'. הרצון לפגוע במפעל ההתיישבות מגיע מתוך שנאה למחנה הלאומי במדינת ישראל".

"חוסר המידתיות שבהחלטה צורם מאוד", הוסיף דנון, ''ניתן היה להסתפק בפיצויים כספיים במקום להרוס ישוב שלם".

יו"ר מטה עמונה, עו"ד אביחי בוארון, מסר בתגובה כי "הגיע הזמן שממשלת נתניהו תפסיק בטרף ההתיישבות ביהודה ושומרון. אם ביבי נתניהו רוצה להמשיך את ההתנתקות מגוש קטיף ולהחריב את ההתיישבות היהודית ביהודה ושומרון, אם ממשלת הליכוד רוצה להתחיל את ההרס בישוב עמונה שנמצא 20 שנים על הקרקע אנחנו נשבעים היום להילחם בזה בכל הכוח העומד לרשותנו.

''זו העת שממשלת ישראל תיקח אחריות על חיי מאות אלפי אזרחים ומתיישבים יהודים ולא תאפשר לממשלת השמאל בבג"צ לנהל את המדינה, הגיע הזמן לומר די להפקרות שמאפשרת את המשך שלטון השמאל בישראל דרך מערכת המשפט", הוסיף בוארון.

בתנועת "רגבים" אומרים כי פסק הדין מאפשר לממשלה הבאה שתקום לאחר הבחירות לחוקק חוק הסדרה שישים סוף לסאגת המאחזים ויביא להסדרתם המתבקשת תוך פיצוי מי שיוכיח שזכויותיו נפגעו מהקמתם.

"פסק הדין הזה יביא לכך שכל ממשלה לאומית שתקום כאן תהיה מחוייבת לחוקק את חוק ההסדרה ולמנוע את המחזה הבלתי אפשרי של הריסת ישוב פורח בארץ ישראל וכך אנו מאמינים כי בג"צ אשר ביקש לקלל יימצא מברך ומעז ייצא בעזרת ה' מתוק", מקווים בתנועה.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו