70 שנה אחרי - האם גרמניה פחות אנטישמית?

70 שנה אחרי השואה ו-50 שנה לייסוד היחסים הדיפלומטים עם גרמניה. האם גרמניה פחות אנטישמית? לפי הנתונים המצב לא מזהיר.

ישי קרוב , ו' בטבת תשע"ה

אנטישמיות בגרמניה. ארכיון
אנטישמיות בגרמניה. ארכיון
צילום: פלאש 90

גרמניה אחרת
אלדד בק
הוצאת ידיעות ספרים, 413 עמ'.

במהלך החודשים הקרובים יציינו בעולם 70 שנים לתום מלחמת העולם השנייה ולסיומה של השואה ובמקביל יציינו בישראל 50 שנים לתחילת היחסים הדיפלומטים עם גרמניה.

בספרו החדש 'גרמניה אחרת', מנסה העיתונאי אלדד בק לבדוק האם אכן כפי שאמרו אז, גרמניה של היום אינה אותה גרמניה שהיתה בשליטת הנאצים.

בראיון לערוץ 7 ציין בק כי היחסים הדיפלומטיים עם גרמניה נחתמו 20 שנים בלבד לאחר סיומה של השואה בה נרצחו 6 מליון יהודים, "חשוב לבדוק האם מה שנמכר אז לישראלים שמדובר בגרמניה אחרת - האם זה קיים ועומד".

"בספר אני בודק האם הגרמנים ובעיקר הצעירים יודעים מספיק על השואה ובכך יכולים להצדיק את הטענה לפיה הגרמנים למדו לקחים מהפשעים שעשו במלחמת העולם השניה".

בק מציין כי גרמניה לא באמת טיפלה בתופעת האנטישמיות והנאציזם, "מה שהגרמנים עשו, זה להכניס את התקופה של שלטון הנאצים לסוגריים ואמרו שמדובר בתקופה אפלה, אך אלו היו הנאצים ולא הגרמנים". האנטישמיות, כך על פי בק, נמצאת בגרמניה גם כיום וזאת כאמור, משום שלא היה טיפול אמיתי בבעיה.

הוא מזכיר כי הגרמנים לא רצו יחסים דיפלומטיים עם ישראל, מאחר והם ידעו כי יחסים אלו יערערו את היחסים שלהם עם מדינות ערב, "אבל היה חשוב להם לקבל את תעודת ההכשר הזאת כדי שיוכלו להתקבל באו"ם כמדינה אחרת מאותה גרמניה הנאצית ואכן אחרי 8 שנים הם התקבלו לאו"ם".

"הגרמנים שילמו סכומי כסף שעזרו למדינת ישראל לעצב את הכלכלה, אך היו אז אנשים, והיום אפשר לומר שהם אמרו את זה בצדק רב, שעצם הפיכת הנושא המצפוני לעניין של חשבון, יאפשר לגרמנים למתוח קו ולהגיד שילמנו מספיק ושכחנו מההיסטוריה וזו תופעה שאנחנו רואים היום בגרמניה".