מנהל בית הספר מגיב לסרבנות

מנהל התיכון הגיב למכתב הסרבנות של בוגריו. "אנו מחנכים את תלמידינו לאקטיביזם וחשיבה ביקורתית". קבוצת בוגרים מחתימה עצומת נגד.

אורלי הררי - ערוץ 7 , ו' בטבת תשע"ה

חיילים טרור צה"ל ירי לוחמים סדר ערבים
חיילים טרור צה"ל ירי לוחמים סדר ערבים
פלאש 90

איתי בנוביץ, מנהל בית הספר התיכון למדעים ואמנויות יאס"א בירושלים, הגיב (ראשון) למכתב הסרבנות לשירות מצה"ל עליו חתומים 53 בוגרי בית הספר. 

"התיכון הישראלי למדעים ולאמנויות מחנך את תלמידיו לתרומה לקהילה ולשירות משמעותי", ציין בנוביץ והוסיף "למעלה מ-97% מתלמידי התיכון מתגייסים לצה"ל ורבים משרתים כקצינים. כשליש מבוגרינו יוצאים לשנת שירות טרם השירות הצבאי ואנו גאים בכל אחד ואחת מהם".

"אנו מחנכים את תלמידינו לאקטיביזם וחשיבה ביקורתית גם אם אינם מקובלים עלינו ומאמינים ביכולת של תלמידינו לבחור את דרכם על פי אמונתם וצו מצפונם ובלבד שיהיו שלמים עם דרכם זו ושיעשו זאת במסגרת החוק. בהזדמנות זו אני מבקש להזכיר כי תליית מודעות בנושאים פוליטיים מוגבלת ללוח הפוליטי ובחתימת התולה בלבד", הוסיף מנהל בית הספר.

סגן שר החינוך ח"כ אבי וורצמן (הבית היהודי) אמר בתגובה למכתב "השירות בצה"ל מאפשר לנו לחיות במדינת ישראל. חותמי המכתב משתמשים בשם בית הספר כדי לקבל בולטות תקשורתית, וזהו מעשה נורא. בגלל מיעוט שכזה יזמתי את יום הוקרה לפצועי צה"ל שבעזרתו נחנך את התלמידים להגיד לחיילי צה"ל תודה".

סגן השר וורצמן הדגיש כי "צה"ל היה ועודנו הצבא המוסרי בעולם. אני מצפה מהכותבים האנונימיים ללכת לפגוש את האימא משדרות שצריכה לרוץ באמצע הלילה לממ"ד". 

בתוך כך, מחתימים בוגרי בית הספר התיכון בירושלים עצומת נגד, בפניה לתלמידים שלא לחתום על מכתב הסרבנות שהופץ על ידי קומץ בוגרים. 

במכתב לתלמידים נכתב "בימים אלו מופץ אליכם מכתב הקורא לכם לסרב לגיוס לצה"ל, אשר חתומים עליו קומץ מבוגרי בית הספר. אחרי קריאה של המכתב אנו, בוגרי ובוגרות יאסא, מרגישים צורך עז למחות על תוכנו, צורתו ואופן הפצתו. המכתב קורא לכם, בחוסר אחריות גמור, לעבור על חוקי המדינה, בשם אידיאל מוסרי נכון וראוי בבסיסו אך מעוות לחלוטין באופן הצגתו. מי שמעמיס על צה"ל את כל הרעות החולות של החברה הישראלית ומאשים אותו כגוף בתופעות האלימות, הגזענות והשחיתות המפעפעות במדינתנו, לוקה בעצמו בכל אותם עיוותים אותם הוא מנסה למגר, בפרט לוקה בחטא ההכללה העיוורת". 

"צה"ל הוא גוף ענק, וקיימות בו תופעות רבות שנכון וראוי לגנות ואפילו לפעול במרץ להפסקתן, אך צה"ל הוא לא כוחני - כנראה שמשרתים בו, בין היתר, גם חיילים ומפקדים כוחניים. צה"ל הוא לא גזעני - סביר שמשרתים בו גם חיילים ומפקדים הקוראים לגזענות צה"ל הוא לא בעד או נגד כיבוש - יש בו חיילים ומפקדים שיש להם דעות לכאן ולכאן בעניין. צה"ל הוא צבא העם ומביא לידי ביטוי את אופי העם. קריאה לסרב לשרת בו היא כניעה לכל אלו המשחיתים את צה"ל באמונות וערכים שלא ראויים בעינינו". 

"כותבי המכתב ניסו לייחס לאקט הסירוב מחאה נגד השלטון. בידקו איתם האם הם עדיין משלמים למדינה מס הכנסה לפי חוק או שמא הם מביעים את מחאתם גם בערוץ זה? האם הם נותנים ידם ומשלמים מכיסם כסף שמופנה (ולעיתים בדרכים מפוקפקות) לממן את הכיבוש אותו הם כל כך מגנים".

"במקביל לכל התופעות מעוררות הביקורת, צה"ל משקיע אנרגיה ומשאבים במזעור נפגעים, ביירוט רקטות קסאם, בחינוך, בשמירה והגנה על יישובים, בשמירה והגנה על העורף מפני מתקפות (אמיתיות - לא דימיוניות) ובשמירה על דריכות גמורה בכל ההתפתחויות הסובבות אותנו והעלולות כהרף עין להתדרדר לשטחנו, ואפילו משתתף בולט במשלחות חילוץ לאזורים מוכי אסון בעולם. הסכסוך הישראלי - פלסטיני, המעורר, בעל כורחו, את רוב התופעות מעוררות הביקורת והמחלוקת בצה"ל בפרט ובעם ישראל בכלל, הוא חלק קטנטן מהעשייה הצה"לית לטובת שמירה על בטחון מדינת ישראל".

"כואב לנו מאד שכותבי המכתב בחרו את יאסא כפלטפורמה שתשרת את האינטרס הצר שלהם. הם עושים נזק אדיר למערכת ולבוגרי בית הספר ובאופן מסויים ואולי לא במתכוון מביעים כפיות טובה בוטה כלפי כל המפעל הזה שמשקיע את כל מרצו לחנך אתכם להפך הגמור. קחו חלק, תהיו מעורבים, תהיו ביקורתיים ויצירתיים בתוך מסגרת החוקים", כתבו הבוגרים.