סוף להבטחת ההכנסה לאברכים

קרוב ל־10,000 אברכים יקבלו היום בפעם האחרונה את 'הבטחת ההכנסה'. בכך למעשה תבוטל הקצבה ששולמה לאברכים נזקקים מזה 33 שנה.

חיים לב - ערוץ 7 , ו' בטבת תשע"ה

מאיר פרוש
מאיר פרוש
חזקי עזרא

קרוב ל־10,000 אברכים לומדי תורה בעלי משפחות נזקקות יקבלו היום (ראשון) בפעם האחרונה את תקציב 'הבטחת הכנסה', ובכך יגיע לסיומו תקציב 'הבטחת הכנסה' ששולם למשפחות אברכים נזקקות זה כשלושים ושלוש שנה.

חוק הבטחת הכנסה לאברכים לומדי תורה חוקק בשנת תשמ"א ביוזמת ח"כ דאז מנחם פרוש ז"ל בתוקף תפקידו כיו"ר ועדת העבודה והרווחה, והיווה בשורה לאלפי אברכים לומדי תורה בעלי משפחות ברוכות ילדים ומצב כלכלי קשה.

עד שנת תשס"ד שולמה מלגת לימודים על ידי משרד הדתות. החל מאותה שנה, כשפורק המשרד והתחום עבר למשרד החינוך, צומצמה הקצבה וניתנה רק לקרוב ל־10,000 אברכי כולל. אלו המוגדרים כמעוטי יכולת ביותר.

בנו, ח"כ מאיר פרוש אמר בתגובה להפסקת התשלום, "אבי ז"ל פעל במסירות לפני 33 שנה בתוקף תפקידו כיו"ר ועדת העבודה והרווחה לחוקק חוק הבטחת הכנסה לאברכים. רק ממשלה חדשה תוכל אולי בחקיקה חדשה לתקן את העוול המשווע בפגיעה אנושה בקרוב ל־75,000 ילדים קטנים".

לדבריו, "מדובר באלפי משפחות שלאחר שגזלו מפיהם את פת הלחם האחרונה בקיצוצים האכזריים שנעשו רק בשנה האחרונה, יצטרכו מהחודש הבא להתמודד עם עוד אלף שקל שייקרע מתקציב החודשי, בגלל שנאת לומדי התורה".

"מדינת ישראל מממנת את הסטודנטים פי כמה וכמה מאשר את האברכים, אבל את זה בית המשפט לא הגדיר כחוסר שוויון. כי כשמדובר בחרדים נוטה בית המשפט לשכוח את האפליה לרעה הנמשכת עשרות שנים כמעט בכל תחום. האם את ההחלטה לפטור ממע"מ על דירה ליוצאי צבא בלבד, גם יגדיר בית המשפט חוסר שוויון?" תמה פרוש.

כזכור, לפני כחצי שנה קבע הרכב מורחב של 7 שופטי בג"ץ, בראשות נשיא בית המשפט העליון אשר גרוניס כי המדינה לא תוכל להעניק יותר "מלגת לימודים ועידוד השתלבות אברכי כוללים בתעסוקה" כתמיכה תקציבית לאברכים, ובכך קיבל את עמדת העותרים שטענו כי מדובר בחוסר שוויון.