מייקל אורן: למצוא שותפים אזוריים מתונים

ד"ר מייקל אורן, הרכש החדש של משה כחלון ומפלגת "כולנו", ניצל את השקת הביוגרפיה הפוליטית של אשכול לפריסת משנתו המדינית.

שלמה פיוטרקובסקי , ו' בטבת תשע"ה

ד"ר מייקל אורן ממפלגת כולנו, לשעבר שגריר ישראל בארה"ב, השתתף הערב (ראשון) בהשקת הביוגרפיה הפוליטית של לוי אשכול בירושלים והתייחס למהלכים שלמד מראש הממשלה לשעבר אשכול.

"מה למדתי ממנו? קודם כל, את הצורך להיות אקטיבי, לא לשבת לעולם בחיבוק ידיים. ליזום, לבנות, לחזק את מדינת ישראל בכל דרך, בחקלאות, בתשתית וגם בצבא- כך שנוכל לעמוד בפני כל אתגר אפשרי", הסביר אורן.

"למדתי ממנו שאנחנו חייבים להיות תמיד על המשמר בפני סכנות, ובו בזמן, להיות עירנים לכל הזדמנות הנפתחת בפנינו. למדתי שכמדינה יהודית אין אנו יכולים להפנות את גבנו למוחלשים, לנזקקים. עלינו לפעול למען חברה שוויונית וצודקת. למדתי את הצורך לפעול תמיד לחיזוק יחסינו עם בת בריתנו החשובה ביותר, עם האמריקאים", הוסיף אורן.

אורן התייחס גם לאתגרים המדיניים הנוכחיים, "אם ההנהגה הפלסטינית הוכיחה - פעם אחר פעם – שאינה מעוניינת או אינה מסוגלת לקבל הצעות לשלום ומסרבת אפילו לשבת איתנו. אם ההנהגה הפלסטינית הוכיחה שהיא רק רוצה להכריז על מדינה פלסטינית מבלי לתת לנו שלום ולהטיל עלינו סנקציות בינלאומיות: אז עלינו למצוא שותפים איזוריים מתונים, לשאוף לשיתוף פעולה מלא עם האמריקאים- על מנת ליישם תכנית שתענה על האינטרסים החיוניים ביותר של מדינת ישראל, שתבטיח את עתידנו כמדינה יהודית דמוקרטית וחזקה. את כל זה למדתי מלוי אשכול, ומורשתו נשארת לנו כמגדלור מדיני לתמיד".