העקירה באש קודש. ארכיון
העקירה באש קודש. ארכיוןאורי פרץ

ערבים מגוש שילה מתכננים להגיע היום (רביעי) לחריש באישור צה''ל סמוך לתושבי אש קודש וחוות ישוב הדעת.

החריש המתוכנן אושר על ידי המינהל האזרחי בגיבוי מלא של משרד הביטחון ויוצא לפועל כנראה לאור הפנייה של הערבים לבג"צ בטענה כי השטחים הם שלהם וכי הם רשאים לחרוש ולעבד את האדמה כרצונם. הערבים מהכפרים ג'אלוד וקוצרא יגיעו לחריש בליווי אנשי שמאל קיצוני. 

למעשה, בג"צ עוד לא החל לדון בתיק ואין כל הוכחה כי הקרקע שייכת לערבים אך זה לא הפריע ללחץ מצד ארגוני שמאל קיצוני להשפיע על מקבלי ההחלטות ולאפשר את הכניסה לשטחים אשר צמודים לבתי יהודים.

השטחים, אשר סמוכים ליישובים אש-קודש, אחיה וישוב הדעת שבבנימין הם כאלו שבהם התרחשו לא מעט עימותים בשנים האחרונות. כמו כן, בתקופה האחרונה חדרו ערבים ליישוב עדי-עד הסמוך וביצעו בו עבירות של גניבה והשחתת רכוש.

בהודעה שהפיצו המתיישבים נאמר כי ''שר הביטחון יעלון משתמש בתושבים על מנת לבצע מהלך פוליטי ציני ולנסות לקרוץ למתפקדי הליכוד מצידה השמאלי יותר של המפה''. עוד נכתב בהודעה כי ''חבל ששר הביטחון שאמון על ביטחון התושבים מכניסים ערבים לבצע חריש בתוככי הישובים ובכך פוגע פגיעה אנושה בביטחונם".

שבח שטרן, יו"ר המטה הלאומי בליכוד ומתמודד בפריימריז של המפלגה פנה לשר הביטחון בבקשה למנוע את האירוע הבא אשר עלול לקרות רק בגלל התרת החריש הצמוד לבתי היהודים. מעבר לקריאה הברורה ליעלון לאסור את החריש ולמנוע את כניסת הערבים יצאו אמש התושבים לצעדת מחאה לעבר הישוב מגדלים במסלול העובר לא הרחק מהכפר קוצרא.

"לא יתכן שדבר כזה יצא לפועל" פתח שטרן את דבריו והוסיף "אני פונה לשר הביטחון באופן אישי מתוך היכרות מעמיקה עמו ואומר, יעלון, אל תיתן לסכנת הנפשות לצאת לפועל. החריש באישור צה"ל ובידך למנוע את הסכנה. אני וכל תושבי גוש שילה סומכים עליך ומבקשים שלא תקל ראש בדבר".

"כולי תקווה שיימצא פיתרון אמיתי וארוך טווח לפניות הפלסטינים אשר אינם מבוססות ואפעל מתוך שורות הכנסת על מנת לחזק את בטחון תושבי יו"ש בפרט וישראל בכלל".